W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Układ w sprawach finansowych. Londyn.1946.06.24.

UKŁAD
w sprawach finansowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią i Irlandią Północną, podpisany w Londynie dnia 24 czerwca 1946 r.

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 24 czerwca 1946 r. został podpisany w Londynie pomiędzy Polskim Rządem Tymczasowym Jedności Narodowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Układ, dotyczący uregulowania bieżących spraw finansowych, treści następującej:

UKŁAD

Tymczasowy Rząd Polski Jedności Narodowej oraz Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, pragnąc ułożyć w drodze wzajemnego porozumienia dotąd niezałatwione między tymi Rządami sprawy finansowe, zawarły następujący Układ:

Artykuł  I. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa nie będzie wysuwał żadnych roszczeń o zwrot Ł. 73.000.000 szterlingów, stanowiących kwoty wydane na sprzęt, wyposażenie, dostawy itd. dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Artykuł  II. 

Rząd zjednoczonego Królestwa pozostawia obecnie w zawieszeniu sprawę zwrotu kredytów wojskowych, wynoszących dalsze Ł. 47.500.000 szterlingów, wydanych na pobory i żołd Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do dnia 5 lipca 1945 r., ale zastrzega sobie prawo podjęcia dyskusji w tej sprawie.

Artykuł  III. 

Na zaspokojenie wszystkich roszczeń Rządu Zjednoczonego Królestwa, dotyczących polskiej administracji cywilnej, w tym także opieki społecznej i świadczeń w dziedzinie oświatowej w Zjednoczonym Królestwie wraz z utrzymaniem polskich uchodźców w różnych krajach poza Zjednoczonym Królestwem, na które to cele Rząd Zjednoczonego Królestwa wyłożył kwotę około Ł. 32.000.000 szterlingów, Tymczasowy Rząd Polski zgadza się dokonać, a Rząd Zjednoczonego Królestwa przyjąć natychmiastową wpłatę Ł. 3.000.000 szterlingów w złocie i Ł. 10.000.000 szterlingów, płatnych w równych ratach rocznych w wysokości Ł. 666.666 przez lat piętnaście, przy czym pierwsza wpłata ma nastąpić po upływie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego Układu.

Artykuł  IV. 

Celem dokonania natychmiastowej wpłaty, wymienionej w artykule 3, Tymczasowy Rząd Polski natychmiast przekaże Rządowi Zjednoczonego Królestwa kwotę Ł. 3.000.000 szterlingów ze złota, złożonego w Banku Anglii na rachunek Banku Polskiego, a Rząd Zjednoczonego Królestwa ze swej strony zobowiązuje się nie stawiać żadnych przeszkód w sposobie rozporządzania lub w wywozie pozostałego złota, przechowywanego w Banku Anglii na rachunek wymienionego Banku Polskiego, przy czym pozostałość ta nie będzie podlegała odtąd żadnym obwarunkowaniom ani też zastawom.

Artykuł  V. 
1.
Oprócz polskiego majątku i praw majątkowych, które przekazano Tymczasowemu Rządowi Polskiemu, Rząd Zjednoczonego Królestwa zarządzi, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 2 niniejszego artykułu, przekazanie Tymczasowemu Rządowi Polskiemu całego majątku i wszystkich praw majątkowych byłego Rządu Polskiego, które były nabyte przed 1 czerwca 1946 r. z funduszów, wyłożonych przez Rząd Zjednoczonego Królestwa.
2.
Tymczasowy Rząd Polski zgadza się, by, celem dopomożenia w utrzymaniu opieki społecznej i oświaty dla obywateli polskich w Zjednoczonym Królestwie, Rząd Zjednoczonego Królestwa użytkował w dalszym ciągu te przedmioty, artykuły, meble, urządzenia, książki, pojazdy itd. byłego Rządu Polskiego w stopniu i ilości, w jakich są one potrzebne dla wykonywania tych świadczeń. Oba Rządy zawrą niezbędne dla tego celu porozumienia i co pewien czas będą uzgadniały, które z tych przedmiotów, artykułów, mebli, urządzeń, książek, pojazdów itd. nie będą więcej potrzebne dla tych zadań.
Artykuł  VI. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa przekaże Tymczasowemu Rządowi Polskiemu bezpłatnie towary nadwyżkowe z zapasów wojskowych wartości Ł. 6.000.000 szterlingów, obecnie w rozporządzeniu Rządu Zjednoczonego Królestwa, które mają być wybrane przez przedstawicieli Tymczasowego Rządu Polskiego na podstawie wykazów, udostępnionych im przez Rząd Zjednoczonego Królestwa. Strony uzgodniły, że kwota Ł. 6.000.000 szterlingów obejmuje koszty transportu, ubezpieczenia i inne wydatki, które mogą powstać przy wysyłce towarów tych do Polski. W wypadku jednak, gdyby Tymczasowy Rząd Polski sam pokrył te wydatki, ilość i wartość towarów, które mają mu być przekazane na własność na mocy niniejszego artykułu, ulegną odpowiedniemu zwiększeniu.

Artykuł  VII. 

Układ niniejszy będzie ratyfikowany, a dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Londynie możliwie jak najprędzej. Układ wejdzie w życie w dniu wymiany ratyfikacji.

Na dowód czego niżej podpisani, zaopatrzeni w należyte pełnomocnictwa przez swe Rządy, złożyli swe podpisy pod niniejszy Układ.

Sporządzono w podwójnym egzemplarzu w Londynie w dniu 24 czerwca 1946 r. w języku angielskim i w języku polskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem, zatwierdziłem go i zatwierdzam w imeniu Rzeczypospolitej Polskiej zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych, oświadczam, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, i przyrzekam, że będzie nizmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydałem Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dnia 11 czerwca 1947 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024