Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 12 sierpnia 1947 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt a) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 586) w związku z art. 6 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na Zalewie Wiślanym zabrania się połowu niżej wymienionych ryb, o ile długość ich mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej wynosi mniej niż:
a)
u łososia (Salmo salar L.) - 45 cm
b)
u troci (Salmo trutta L.) - 45 cm
c)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 35 cm
d)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 35 cm
e)
u szczupaka (Esox lucius L.) - 30 cm
f)
u leszcza (Abramis brama L.) - 25 cm
g)
u lina (Tinca tinca L.) - 20 cm
h)
u certy (Abramis vimba Heck) - 20 cm
§  2.
Na Zalewie Wiślanym w pasie przybrzeżnym używanie wszystkiego rodzaju narzędzi ruchomych (włoków, niewodów, drygawic, słępów itp.), służących do połowu ryb przez ciągnienie, wleczenie, suwanie po wodzie lub dnie, oraz używanie narzędzi, służących do połowu przez nagonkę, jest wzbronione w czasie ochronnym.

Naczelnik Morskiego Urzędu Rybackiego w Gdańsku oznacza czas ochronny w pasie przybrzeżnym na okres:

a)
od 15 kwietnia do 31 maja lub
b)
od 1 maja do 15 czerwca,

w zależności od warunków klimatycznych danego roku.

O wyznaczonym terminie ogłasza się w sposób przyjęty przez władze rybackie.

Granice pasa przybrzeżnego tworzą: od zewnątrz - linia brzegów Zalewu, od wewnątrz - linia przebiegająca w odległości 500 m od ławicy przybrzeżnej i równoległe do niej. Ławicę przybrzeżną na Zalewie wyznacza linia przejściowa dna twardego w muliste, oznaczona w sposób przyjęty przez władze rybackie.

§  3.
Używanie do dokonywania połowu na Zalewie Wiślanym statków i łodzi o napędzie mechanicznym jest wzbronione.

Zabrania się dokonywania połowu włokiem dennym bez skrzydeł, przy którym wejście do worka sietnego rozparte jest za pomocą drąga wleczonego wraz z włokiem po dnie.

§  4.
Wyszczególnione niżej narzędzia rybackie nie mogą być na Zalewie używane do połowu albo znajdować się na statku, jeżeli nie odpowiadają następującym wymogom:
1)
najniższy dopuszczalny wymiar oczek sieci, mierząc w stanie mokrym od środka jednego do środka drugiego węzła, ustala się dla:
w matni w skrzydle
a) włoków jesiennych do połowu wszelkich ryb 25 mm 28 mm
b) włoków letnich do połowu wszelkich ryb 20 " 25 "
c) włoków śledziowych 15 " 18 "
d) żaków na węgorze 13 " -
e) " na inne ryby 25 " -
2)
średnica pierwszego pałąka żaków węgorzowych nie może przekraczać 80 cm,
3)
długość niewodu nie może być większa niż 300 m.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024