Rejestry tworów przyrody, uznanych za podlegające ochronie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 21 kwietnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych o rejestrach tworów przyrody, uznanych za podlegające ochronie.

Na podstawie art. 7 § 3 ustawy z dnia 10 marca 1934 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 274) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się następujące rejestry tworów przyrody, które władza państwowa uznała za podlegające ochronie:
a)
rejestr centralny, obejmujący twory przyrody na całym obszarze państwa,
b)
rejestry wojewódzkie, obejmujące twory przyrody, znajdujące się na obszarze poszczególnych województw.
§  2.
Rejestr centralny prowadzony jest przez Delegata Ministra Oświaty do Spraw Ochrony Przyrody, rejestry wojewódzkie - przez poszczególne urzędy wojewódzkie (Zarządy Miejskie m. st. Warszawy i m. Łodzi).
§  3.
Rejestr centralny dzieli się na działy:
a)
rezerwaty,
b)
pomniki przyrody.

Rejestr centralny prowadzi się systemem kartotekowym z podziałem na województwa, powiaty i gminy.

Rejestr wojewódzki prowadzi się w formie księgi inwentarzowej. Księga inwentarzowa powinna być oprawiona i strony jej ponumerowane. Wpisy do rejestrów wojewódzkich należy dokonywać według chronologicznej kolejności wpływu. Do księgi inwentarzowej należy założyć skorowidz alfabetyczny.

§  4.
Rejestr centralny i rejestry wojewódzkie zawierają następujące rubryki:
1)
numer porządkowy rejestru wojewódzkiego,
2)
datę i numer prawomocnego zarządzenia o uznaniu tworu przyrody za podlegający ochronie oraz nazwę władzy, która zarządzenie wydała,
3)
określenie tworu przyrody oraz ewentualnie jego nazwę,
4)
określenie położenia tworu przyrody (województwo, powiat, gmina, gromada, miejscowość, bliższe określenie położenia, liczba parceli katastralnej, numer mapy hipotecznej; na obszarze lasów państwowych: nadleśnictwo, leśnictwo i numer oddziału lasu),
5)
opis tworu przyrody, nadto jego obszar, wymiary, stan zachowania,
6)
imię, nazwisko i adres właściciela tworu przyrody (ewent. własność państwowa),
7)
spis literatury, dotyczącej tworu przyrody,
8)
uwagi.
§  5.
Wszelkie zmiany, dotyczące danego tworu przyrody, notuje się w odpowiednich rubrykach rejestru.
§  6.
Wpis do rejestru następuje po uprawomocnieniu się zarządzenia, uznającego dany przedmiot za twór przyrody podlegający ochronie.

Skreślenie z rejestru następuje na podstawie zarządzenia uchylającego ochronę, wydanego po wysłuchaniu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

§  7.
Każdy wpis lub skreślenie w rejestrze wojewódzkim powinno być w przeciągu 7 dni przesłane w odpisie do rejestru centralnego.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024