Odbudowa m.st. Warszawy.

USTAWA
z dnia 3 lipca 1947 r.
o odbudowie m. st. Warszawy.

Art.  1.

Tworzy się Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy przy Prezesie Rady Ministrów.

Art.  2.

Naczelna Rada Odbudowy m. st. Warszawy ustala zasady, programy i ogólne projekty odbudowy stolicy oraz koordynuje prace nad odbudową i czuwa nad ogólnym przebiegiem tych prac, biorąc pod uwagę wnioski i postulaty rady narodowej m. st. Warszawy.

Art.  3.

W szczególności do zakresu działania Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy należy:

a)
uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, którego granice określi rozporządzenie Ministra Odbudowy, wydane w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej,
b)
opiniowanie projektów planów inwestycyjnych dla odbudowy m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego,
c)
koordynowanie w zakresie odbudowy stolicy działalności wszystkich urzędów i instytucyj, dokonywujących inwestycyj budowlanych na obszarze m. st. Warszawy oraz Warszawskiego Zespołu Miejskiego,
d)
rozpatrywanie sprawozdań w zakresie prac, związanych z odbudową m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego,
e)
ustalanie wytycznych dla użytkowania funduszów społecznych, przeznaczonych na cele odbudowy m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
Art.  4.

Wszystkie urzędy i instytucje, dokonywujące inwestycyj budowlanych w związku z odbudową m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, obowiązane są do składania w tym zakresie periodycznych sprawozdań Naczelnej Radzie Odbudowy m. st. Warszawy.

Art.  5.
1.
Przewodniczącym Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy jest Prezes Rady Ministrów.
2.
Do Naczelnej Rady Obudowy m. st. Warszawy wchodzi - poza przewodniczącym - 30 członków, powołanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Odbudowy, uchwalony przez Radę Ministrów, spośród przedstawicieli właściwych resortów rządowych, samorządu m. st. Warszawy, działaczy społecznych oraz wybitnych fachowców z dziedziny nauki, techniki i sztuki.
3.
Rada Ministrów określi szczegółowe przepisy o wewnętrznej organizacji i trybie postępowania Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy po wysłuchaniu opinii i wniosków rady narodowej m. st. Warszawy.
4.
O powołaniu Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy Prezes Rady Ministrów ogłasza w Monitorze Polskim.
Art.  6.

Prace, dotyczące sporządzania regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz planowania gospodarczego na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, wykonywa Biuro Odbudowy Stolicy, podległe Ministrowi Odbudowy.

Art.  7.

Nadzór i kierownictwo nad pracami wykonawczymi na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego sprawuje Warszawska Dyrekcja Odbudowy, podległa Ministrowi Odbudowy.

Art.  8.

Statuty organizacyjne Biura Odbudowy Stolicy i Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy ustali Minister Odbudowy.

Art.  9.

Plany zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, uchwalone przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy, uzyskują moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Art.  10.
1.
Minister Odbudowy może wstrzymać wykonanie inwestycji budowlanej na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego, jeżeli ta inwestycja nie jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, z planem inwestycyjnym, bądź z programami i ogólnymi projektami w zakresie odbudowy stolicy, ustalonymi przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy.
2.
Minister Odbudowy może przekazać uprawnienia, wymienione w ust. 1, podległym sobie organom.
3.
W przypadku wstrzymania wykonania inwestycji budowlanej nastąpi również wstrzymanie wypłaty kredytów, przeznaczonych na wykonanie tej inwestycji.
Art.  11.

Budżet Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy objęty jest budżetem Prezydium Rady Ministrów.

Art.  12.

Naczelna Rada Odbudowy m. st. Warszawy (art. 1) przejmie organy i majątek dotychczasowej Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy, utworzonej na podstawie przepisów dekretu z dnia 24 maja 1945 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 124) i wyda w związku z tym niezbędne instrukcje.

Art.  13.
1.
Minister Odbudowy ustali w rozporządzeniu tryb postępowania przy sporządzaniu planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego oraz zawieszaniu i rozpatrywaniu wniosków o zmianę przeznaczenia terenów i dokonywaniu inwestycyj na tym obszarze.
2.
Do czasu wydania przez Ministra Odbudowy rozporządzenia, przewidzianego w ust. 1, postępowanie w przedmiocie sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego toczy się według dotychczasowych przepisów.
3.
Do czasu ogłoszenia w Monitorze Polskim przez Prezesa Rady Ministrów o powołaniu Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego zatwierdza rada narodowa m. st. Warszawy.
Art.  14.

Z dniem wejścia w życie ustawy niniejszej tracą moc: dekret z dnia 24 maja 1945 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 124) oraz w odniesieniu do obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego przepisy art. 11 i 13 działu III, rozdziału III, IV i V działu IV - i działu V dekretu z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109).

Art.  15.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Odbudowy w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  16.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.52.268

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Odbudowa m.st. Warszawy.
Data aktu: 03/07/1947
Data ogłoszenia: 08/08/1947
Data wejścia w życie: 08/08/1947