Współdziałanie urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz treść aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ZIEM ODZYSKANYCH I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 maja 1947 r.
w sprawie współdziałania urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz w sprawie treści aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.

Na podstawie art. 70 pkt 2 i 3 prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzeniu aktu urodzenia:
1)
dziecka z małżeństwa, jeżeli oboje rodzice zmarli przed sporządzeniem aktu urodzenia;
2)
dziecka pozamałżeńskiego, jeżeli matka zmarła przed sporządzeniem aktu urodzenia lub w chwili sporządzenia tego aktu jest małoletnia;
3)
dziecka nieznanych rodziców.
§  2.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzeniu aktu zejścia, o ile według posiadanych przez nich wiadomości akt zejścia dotyczy:
1)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka z małżeństwa lub dziecka uprawnionego, jeżeli współmałżonek zmarłego już nie żyje, jest nieznany z miejsca pobytu lub ubezwłasnowolniony albo jeżeli jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu lub odebraniu;
2)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka z małżeństwa unieważnionego lub rozwiedzionego, jeżeli dziecko było powierzone zmarłemu;
3) 1
matki niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego, nieuznanego i niezrównanego z dzieckiem z małżeństwa;
4)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego, uznanego lub zrównanego z dzieckiem z małżeństwa, jeżeli zmarłemu została powierzona władza rodzicielska nad dzieckiem;
5)
osoby, która pozostawiła niepełnoletnie dziecko przysposobione, jeżeli osoba ta nie pozostawała w związku małżeńskim albo jeżeli jej współmałżonek już nie żyje, jest nieznany z miejsca pobytu lub ubezwłasnowolniony.
§  3.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzonych przed nimi aktach uznania niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego.
§  4.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o umieszczeniu wzmianek dodatkowych na marginesie aktów urodzenia osoby niepełnoletniej, dotyczących:
1)
uznania dziecka pozamałżeńskiego w testamencie;
2)
uprawnienia dziecka pozamałżeńskiego.
§  5.
Właściwą jest władza opiekuńcza, w której okręgu niepełnoletni ma miejsce zamieszkania, w braku miejsca zamieszkania - miejsce pobytu, w braku miejsca zamieszkania i miejsca pobytu w Polsce - ostatnie miejsce zamieszkania, a w braku i tej podstawy, w której okręgu ma siedzibę Sąd Najwyższy.
§  6.
Urzędnicy stanu cywilnego obowiązani są przesłać zawiadomienia, o których mowa w §§ 1-4, w ciągu siedmiu dni od dnia sporządzenia czynności, która jest podstawą zawiadomienia.
§  7.
W akcie uznania przez ojca dziecka pozamałżeńskiego wymienia się:
1)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia, zawód, miejsce zamieszkania i obywatelstwo uznającego, jeżeli nie jest polskie;
2)
imię i nazwisko dziecka, miejsce i datę jego urodzenia oraz, jeżeli akt urodzenia dziecka został już sporządzony, miejsce i datę sporządzenia tego aktu z podaniem numeru kolejnego aktu, o ile numer ten jest znany;
3)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia lub wiek, zawód i obecne lub ostatnio znane miejsce zamieszkania matki.
§  8.
1.
W akcie nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki wymienia się:
1)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia, zawód i miejsce zamieszkania męża matki;
2)
imię i nazwisko dziecka, miejsce i datę jego urodzenia oraz, jeżeli akt urodzenia dziecka został już sporządzony, miejsce i datę sporządzenia tego aktu z podaniem numeru kolejnego aktu, o ile numer ten jest znany;
3)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia lub wiek, zawód i miejsce zamieszkania matki;
4)
miejsce i datę zawarcia małżeństwa przez nadającego nazwisko z matką dziecka, z podaniem numeru kolejnego aktu małżeństwa;
5)
oświadczenie matki dziecka o udzieleniu zezwolenia na nadanie dziecku nazwiska;
6)
oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka niepełnoletniego, jeżeli nie jest nim matka, lub samego dziecka, jeżeli jest pełnoletnie, o wyrażeniu zgody na nadanie nazwiska.
2.
Jeżeli matka w chwili sporządzenia aktu nie żyje, zamiast oświadczenia, przewidzianego w ust. 1 pkt 5, zaznacza się w akcie fakt jej zgonu.
3.
Jeżeli oświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, zostały złożone poza urzędem stanu cywilnego, wymienia się w akcie miejsce i datę złożenia oświadczenia. W tym przypadku złożenie oświadczenia musi być wykazane pismem z podpisem urzędownie poświadczonym.
§  9.
Akt uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki sporządza się w formie ciągłej (protokolarnej), przy czym stosuje się tu przepisy § 48 rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 1945 r. w sprawie wykonania prawa o aktach stanu cywilnego oraz przepisów wprowadzających to prawo (Dz. U. R. P. Nr 54, poz. 304).
§  10.
Do zawiadomień, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym, stosuje się przepisy § 45 rozporządzenia powołanego w paragrafie poprzedzającym.
§  11.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1947 r.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą § 93 rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 1945 r. w sprawie wykonania prawa o aktach stanu cywilnego oraz przepisów wprowadzających to prawo (Dz. U. R. P. Nr 54, poz. 304).
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez pkt 5 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.73.468) z dniem 10 grudnia 1947 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.42.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz treść aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.
Data aktu: 31/05/1947
Data ogłoszenia: 09/06/1947
Data wejścia w życie: 01/07/1947