Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 17 kwietnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o stypendiach dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Ustanawia się następujące bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych:
1)
Politechnika Warszawska:
a)
Wydział Architektury 24 stypendia
b)
Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury 3 stypendia
c)
Wydział Inżynierii 20 stypendia
2)
Akademia Górnicza w Krakowie:
a)
Wydział Architektury 14 stypendia
b)
Wydział Inżynierii 12 stypendia
3)
Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii 13 stypendia
4)
Politechnika Śląska z siedzibą w Gliwicach Wydział Inżynierii 12 stypendiów
5)
Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii 12 stypend.
6)
Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Zakład Geografii

6 stypend.

7)
Uniwersytet Wrocławski Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Nauk Przyrodniczych 3 stypend.
8)
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7 stypend.
9)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 6 stypend.
10)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 8 stypend.
§  2.
Wysokość stypendium dla jednego studenta na każdy rok szkolny ustala Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Stypendia płatne są miesięcznie z góry w ciągu 10 miesięcy roku szkolnego, poczynając od 1 października do 31 lipca.
§  3.
Stypendium mogą otrzymać tylko obywatele polscy.
§  4.
Podania o przyznanie stypendium należy składać we właściwych szkołach.

Szkoły przesyłają podania do Ministerstwa Odbudowy wraz ze swą opinią o kwalifikacjach kandydatów, ich zaawansowaniu w studiach oraz stanie materialnym i rodzinnym.

§  5.
Stypendium przyznaje Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  6.
Przed otrzymaniem stypendium stypendysta, a w razie jego niepełnoletności ojciec, matka, opiekun lub, za zgodą Ministerstwa Odbudowy, inna osoba podpisuje zobowiązanie zwrotu sum, pobranych jako stypendium w przypadku, jeżeli stypendysta utraci prawo do pobierania stypendium (§ 10) lub nie wypełni obowiązku pracy (§ 12). Niepełnoletni stypendysta po dojściu do pełnoletności podpisuje takież zobowiązanie osobiście.
§  7.
Stypendium wypłaca się przez cały czas studiów. Na początku każdego roku szkolnego należy złożyć w Ministerstwie Odbudowy zaświadczenie szkoły stwierdzające, że stypendysta nadal studiuje w tym roku szkolnym i czyni postępy zgodnie z programem.
§  8.
Stypendyści Ministerstwa Odbudowy nie mogą pobierać żadnych innych stypendiów.
§  9.
Stypendyści obowiązani są odbywać praktyki wakacyjne w zakładach lub na budowach wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy.

Nie ma obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej w roku szkolnym, w którym stypendysta składa egzamin dyplomowy.

Praktyki wakacyjne są płatne.

§  10.
Stypendysta traci prawo do pobierania stypendium w razie:
1)
przerwania studiów;
2)
wydalenia z zakładu naukowego;
3)
uchylenia się od odbywania praktyki wakacyjnej;
4)
niedostatecznych postępów w nauce;
5)
pobierania innego stypendium;
6)
utraty obywatelstwa polskiego.
§  11.
Stypendia wypłaca się za pośrednictwem właściwych szkół. Szkoły prowadzą ewidencję stypendystów.

O okolicznościach, które powodują utratę prawa do pobierania stypendium, szkoły zawiadamiają Ministerstwo Odbudowy, wstrzymując do czasu decyzji wypłatę stypendium.

§  12.
Po ukończeniu studiów stypendyści obowiązani są do pracy na stanowiskach, wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy, przez taki okres czasu, przez jaki pobierano stypendium.

Przy obliczaniu czasu pobierania stypendium nie liczy się okresów poniżej sześciu miesięcy.

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Odbudowy może zwolnić stypendystę od wykonania w całości lub w części zobowiązania przewidzianego w § 6.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024