Organy administracji zaopatrzenia inwalidzkiego.

DEKRET
z dnia 23 stycznia 1947 r.
o organach administracji zaopatrzenia inwalidzkiego.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Tworzy się Główny Urząd Inwalidzki przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz podległe mu urzędy inwalidzkie pierwszej i drugiej instancji jako organa administracji zaopatrzenia inwalidzkiego.
2.
Główny Urząd Inwalidzki załatwia w ostatniej instancji całokształt spraw, dotyczących zaopatrzenia inwalidzkiego, sprawuje nadzór nad działalnością podległych mu organów administracji zaopatrzenia inwalidzkiego i wykonuje opiekę nad uprawnionymi do tego zaopatrzenia.
3.
Główny Urząd Inwalidzki jest organem Ministra Pracy i Opieki Społecznej w sprawach zaopatrzenia inwalidzkiego zastrzeżonych ustawowo temu Ministrowi.
4.
Na czele Głównego Urzędu Inwalidzkiego stoi Prezes, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
5.
Minister Pracy i Opieki Społecznej sprawuje nadzór nad działalnością Głównego Urzędu Inwalidzkiego, wykonywaną w trybie ust. 2 niniejszego artykułu; w stosunku do organizacji lecznictwa osób uprawnionych do zaopatrzenia inwalidzkiego z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej współdziała Minister Zdrowia, któremu przysługuje prawo lustracji i żądania sprawozdań.
6.
Regulaminy Głównego Urzędu Inwalidzkiego i podległych mu organów wydaje Minister Pracy i Opieki Społecznej w trybie zarządzenia.
7.
Urzędy inwalidzkie pierwszej i drugiej instancji są urzędami niezespolonymi z władzami administracji ogólnej.
8.
Minister Pracy i Opieki Społecznej ustali drogą rozporządzenia organizację i zakres działania urzędów inwalidzkich pierwszej i drugiej instancji.
Art.  2.
1.
Tworzy się Państwową Radę Inwalidzką jako organ doradczy i opiniodawczy Głównego Urzędu Inwalidzkiego we wszystkich sprawach, dotyczących zaopatrzenia inwalidzkiego oraz opieki nad uprawnionymi do tego zaopatrzenia.
2.
Państwowa Rada Inwalidzka obraduje pod przewodnictwem Prezesa Głównego Urzędu Inwalidzkiego.
3.
W skład Państwowej Rady Inwalidzkiej wchodzą: trzech delegatów Ministra Obrony Narodowej, po jednym delegacie Ministrów: Zdrowia, Skarbu, Sprawiedliwości, Administracji Publicznej, Rolnictwa i Reform Rolnych, Oświaty, Przemysłu, Aprowizacji i Handlu, Ziem Odzyskanych, po jednym delegacie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Centralnego Komitetu Opieki Społecznej, po trzech delegatów Związku Uczestników Walki Zbrojnej o Niepodległość i Demokrację i Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oraz sześć osób powołanych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  3.

W ustawie z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkim (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 22, poz. 131), zmienionej ustawą z dnia 23 lipca 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 181), wprowadza się zmiany następujące:

1)
W art. 6 skreśla się wyrazy: "Ministra Skarbu i Ministra Sprawiedliwości".
2)
W art. 8 ust. 2 wyrazy: "Ministrem Skarbu i Ministrem Administracji Publicznej" zastępuje się wyrazami: "Ministrem Obrony Narodowej".
3)
W art. 8 ust. 3 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Minister Pracy i Opieki Społecznej".
4)
W art. 9 ust. 3 wyrazy: "referatu spraw inwalidzkich właściwego starostwa" zastępuje się wyrazami: "urzędu inwalidzkiego pierwszej instancji".
5)
W art. 9 ust. 5 skreśla się wyrazy: "w porozumieniu z Ministrem Skarbu".
6)
W art. 17 ust. 4 wyrazy: "wydadzą w drodze rozporządzenia Minister Pracy i Opieki Społecznej i Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "wyda w drodze rozporządzenia Minister Pracy i Opieki Społecznej".
7)
W art. 26 skreśla się wyraz: "skarbowa".
8)
W art. 31 ust. 3 wyrazy: "Minister Pracy i Opieki Społecznej może w porozumieniu z Ministrem Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki może".
9)
W art. 31 ust. 4 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
10)
W art. 31 ust. 5 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
11)
W art. 33 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
12)
W art. 35 ust. 1 lit. a) wyrazy: "Ministra Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Głównego Urzędu Inwalidzkiego".
13)
W art. 40 ust. 3 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
14)
W art. 43 ust. 6 wyrazy: "Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej" zastępuje się wyrazami: "Głównemu Urzędowi Inwalidzkiemu".
15)
W art. 51 ust. 1. lit. b) wyrazy: "Ministra Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
16)
W art. 55 ust. 1 wyrazy: "Minister Pracy i Opieki Społecznej" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
17)
W art. 68 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
18)
W art. 70 wyrazy: "Ministrowi Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Głównemu Urzędowi Inwalidzkiemu".
19)
W art. 72 wyrazy: "upoważnia się Ministra Skarbu" zastępuje się wyrazami: "upoważnia się Ministra Pracy i Opieki Społecznej" oraz skreśla się wyrazy: "Ministra Skarbu".
20)
W art. 75 wyrazy: "Minister Skarbu" zastępuje się wyrazami: "Główny Urząd Inwalidzki".
21)
W art. 78 skreśla się wyrazy: "i Ministrowi Skarbu" oraz "Ministrem Sprawiedliwości".
Art.  4.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  5.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Terminy i sposób przejmowania spraw inwalidzkich od władz skarbowych przez organa administracji zaopatrzenia inwalidzkiego, przewidziane dekretem niniejszym, ustali Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu w drodze zarządzenia.
3.
Do czasu przejęcia spraw inwalidzkich przez organa administracji zaopatrzenia inwalidzkiego (ust. 2) władze skarbowe załatwiają je w dotychczasowym zakresie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024