Dodatek graniczny dla żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 grudnia 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o dodatku granicznym dla żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza.

Na podstawie art. 30 dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59) w brzmieniu ustalonym dekretem z dnia 19 sierpnia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 260) - zarządza się, co następuje:
§  1.
Oficerom, podoficerom zawodowym, nadterminowym, podoficerom i szeregowcom, pełniącym zasadniczą służbę wojskową w Wojskach Ochrony Pogranicza, przyznaje się, z tytułu szczególnych właściwości służby, dodatek graniczny jako dodatek do uposażenia.
§  2.
Dodatek powyższy ustala się według następujących stawek miesięcznych:
a)
dla oficerów 25%,
b)
dla podoficerów zawodowych oraz nadterminowych 25%,
c)
dla podoficerów i szeregowców pełniących zasadniczą służbę wojskową 100%

uposażenia według posiadanego stopnia wojskowego łącznie z dodatkiem funkcyjnym.

§  3.
Wyłączeni od pobierania dodatku granicznego są żołnierze:
a)
pełniący służbę w Departamencie Wojsk Ochrony Pogranicza i innych formacjach Wojsk Ochrony Pogranicza w Warszawie,
b)
pozostający w areszcie śledczym lub zawieszeni w czynnościach służbowych przez czas pobytu w areszcie śledczym lub zawieszenia w czynnościach służbowych,
c)
odbywający karę sądową lub w formacjach karnych,
d)
pozostający na urlopie ponad czas przewidziany dla osób wojskowych,
e)
delegowani do Departamentu Wojsk Ochrony Pogranicza i innych formacyj Wojsk Ochrony Pogranicza w Warszawie, od dnia 1 następnego miesiąca po rozpoczęciu delegacji,
f)
delegowani poza Oddział Wojsk Ochrony Pogranicza od dnia 1 następnego miesiąca po rozpoczęciu delegacji,
g)
oficerowie i podoficerowie zawodowi delegowani na kurs do szkół wojskowych w ramach Wojsk Ochrony Pogranicza poza miejscem stałego ich pobytu służbowego za czas pozostawania w delegacji.
§  4.
Żołnierze nie pełniący służby z powodu choroby lub urlopu dla poratowania zdrowia oraz żołnierze, w stosunku do których wdrożono postępowanie rewizyjno-lekarskie, zatrzymują dodatek graniczny przez 6 miesięcy, licząc od 1 dnia miesiąca po zaprzestaniu pełnienia czynności służbowych z powodu choroby, urlopu dla poratowania zdrowia, bądź z powodu wdrożenia postępowania rewizyno-lekarskiego.
§  5.
Wojskowi zawodowi przekazani do dyspozycji Wydziału Personalnego otrzymują dodatek graniczny tylko za ten miesiąc, w którym nastąpiło przekazanie.
§  6.
Dodatek wypłaca się wraz z uposażeniem za dany miesiąc.
§  7.
Do dodatku granicznego stosuje się odpowiednio przepisy artykułów 11-14 i 16-17 dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59 i Nr 45, poz. 260).
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązująca od dnia 1 stycznia 1947 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024