Koncesjonowanie przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.

DEKRET
z dnia 30 listopada 1945 r.
o koncesjonowaniu przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego. *

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydent Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Przemysł gastronomiczny wolno prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji.

Art.  2.

Przemysł gastronomiczny obejmuje w szczególności: restauracje, bary, bufety, paszteciarnie, kawiarnie, cukiernie, winiarnie, stołówki, jadłodajnie.

Art.  3.

Rozporządzenie Ministra Aprowizacji i Handlu określi warunki udzielania koncesji, władze powołane do ich udzielania oraz tryb postępowania, tudzież przepisy w sprawie rozmieszczenia i prowadzenia przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.

Przepisy te mogą zobowiązywać osoby trudniące się przemysłem gastronomicznym do składania władzy wyznaczonej przez Ministra Aprowizacji i Handlu cenników do zatwierdzenia.

Art.  4.

Osoby, które dotychczas prowadzą przedsiębiorstwa przemysłu gastronomicznego, obowiązane są w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, przewidzianego w art. 3, wystąpić do właściwej władzy o udzielenie koncesji.

Art.  5.

Prowadzący przemysł gastronomiczny z naruszeniem przepisów niniejszego dekretu lub przepisów rozporządzeń wydanych w jego wykonaniu podlega ukaraniu według przepisów prawa przemysłowego.

Art.  6.

Przedsiębiorstwo przemysłu gastronomicznego ulega przymusowemu zamknięciu w wypadkach:

a)
prowadzenia go bez uzyskania koncesji,
b)
niedopełnienia obowiązku przewidzianego w przepisie art. 4,
c)
prawomocnego odmówienia koncesji, żądanej na zasadzie przepisu art. 4.

W przypadkach przewidzianych pod lit. a) i b) przymusowe zamknięcie następuje niezwłocznie, w przypadku zaś przewidzianym pod lit. c) - z upływem jednego miesiąca od dnia doręczenia prawomocnej decyzji odmownej.

Art.  7.

Do przemysłu gastronomicznego stosuje się przepisy prawa przemysłowego, jeżeli dekret niniejszy nie stanowi inaczej.

Art.  8.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu.

Art.  9.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

*Z dniem 21 lipca 1958 r. przepisy dekretu nakładające obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej utraciły moc zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224), w szczególności w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które obowiązane są uzyskać zezwolenie na podstawie niniejszej ustawy.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024