Urzędy zatrudnienia.

DEKRET
z dnia 2 sierpnia 1945 r.
o urzędach zatrudnienia.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W celu usprawnienia organizacji pracy i pełnego spożytkowania sił roboczych tworzy się urzędy zatrudnienia.

Art.  2.
(1)
Urzędy zatrudnienia są organami Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
(2)
Minister Pracy i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia termin rozpoczęcia działalności i zakres działania Głównego Urzędu Zatrudnienia oraz liczbę, siedziby, terytorialny zakres działania i organizację wewnętrzną terenowych urzędów zatrudnienia.
Art.  3.
(1)
Urzędom zatrudnienia służy wyłączne prawo:
1)
pośredniczenia w zawieraniu umowy o pracę oraz umowy o naukę zawodową;
2)
regulowania rynku pracy przez wyrównanie popytu z podażą pracy (clearing pracy)
(2)
Ponadto urzędy zatrudnienia wydają zaświadczenia niezbędne do uzyskania przez pracowników zatrudnionych i osoby poszukujące pracy ulg i uprawnień, przysługujących im z tytułu przepisów prawnych.
Art.  4.
(1)
Kierownicy zakładów pracy obowiązani są zgłaszać do urzędu zatrudnienia:
1)
każde wolne miejsce pracy i miejsce nauki zawodu;
2)
każdego przyjętego pracownika i każdą przyjętą osobę do nauki zawodu.
(2)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej ustali tryb i terminy dopełnienia powyższych obowiązków.
Art.  5.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z interesowanymi ministrami, ustali zasady zapewnienia pierwszeństwa w uzyskaniu pracy uczestnikom walk o niepodległość Państwa Polskiego.

Art.  6.

Urzędy zatrudnienia tworzą społeczne komisje doradcze celem współdziałania z urzędem zatrudnienia w wykonywaniu jego zadań. Skład i zakres działania tych komisyj określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  7.
(1)
Czynności urzędów zatrudnienia (art. 3) mogą być przekazywane organom samorządu terytorialnego lub pracowniczym organizacjom zawodowym.
(2)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z interesowanymi ministrami ustali tryb przekazywania organom samorządu terytorialnego lub pracowniczym organizacjom zawodowym czynności zastrzeżonych urzędom zatrudnienia.
Art.  8. 1

(uchylony).

Art.  9.
(1) 2
Kierownik zakładu pracy, który w przepisanym terminie w przepisany sposób nie dopełni obowiązku, przewidzianego w art. 4, podlega karze aresztu do 3 miesięcy lub grzywny do 30.000 zł.
(2)
Do orzekania o wykroczeniu, przewidzianym w tym artykule, powołane są powiatowe władze administracji ogólnej.
Art.  10. 3

(uchylony).

Art.  11.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  12.
(1)
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 września 1945 r. Równocześnie tracą moc: ustawa z dnia 21 października 1921 r. o zarobkowym pośrednictwie pracy (Dz. U. R. P. Nr 88, poz. 647) i ustawa z dnia 10 czerwca 1924 r. o społecznym pośrednictwie pracy (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 585) oraz wszelkie przepisy w przedmiotach objętych niniejszym dekretem.
(2) 4
(uchylony).
1 Art. 8 uchylony przez art. VII pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.
2 Art. 9 ust. (1) zmieniony przez art. 3 pkt 4 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o podwyższeniu grzywien, kar pieniężnych, kar porządkowych i nawiązek (Dz.U.48.24.161) z dniem 27 kwietnia 1948 r.
3 Art. 10 uchylony przez art. VII pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.
4 Art. 12 ust. (2) uchylony przez art. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej ogólnych przepisów ustawodawstwa pracy na robotników portowych (Dz.U.50.13.124) z dniem 8 kwietnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024