Obowiązek świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1945 r.
o obowiązku świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

Na podstawie art. 1, 3, 46, 48, 65 i 66 ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) oraz §§ 111, 118, 161 i 164 rozporządzenia Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Skarbu, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu, Komunikacji, Opieki Społecznej oraz Poczt i Telegrafów z dnia 26 sierpnia 1939 r. w sprawie wykonania ustawy o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 529) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się na rok gospodarczy 1945-46 w ramach świadczeń rzeczowych obowiązek dostaw siana łąkowego.

Obowiązkowi dostaw siana łąkowego podlegają wszystkie gospodarstwa, posiadające więcej niż 1 hektar łąk i pastwisk łącznie.

§  2.
Wysokość świadczeń siana uzależnia się od powierzchni łąk i pastwisk w danym gospodarstwie.
§  3.
Jednostkowe normy świadczeń różniczkuje się w zależności od:
a)
rodzaju łąk (łąki jednokośne i pastwiska oraz łąki dwu i wielokośne),
b)
zdolności produkcyjnej gleby.
§  4.
Przy zaszeregowaniu gromad do różnych grup zdolności produkcyjnej obowiązują przepisy §§ 6 i 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. o obowiązku świadczeń rzeczowych na rok gospodarczy 1945-46 (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).

Zaszeregowanie gromad do poszczególnych grup zdolności produkcyjnej gleby odbywa się na podstawie jakości gruntów ornych. W okolicach podgórskich i lesistych, gdzie łąki i pastwiska stanowią w gromadach ponad 60% powierzchni użytków rolnych, łąki dwu i wielokośne sumuje się łącznie z gruntami ornymi grupy II-ej, a łąki jednokośne i pastwiska sumuje się z gruntami ornymi grupy III-ej.

§  5.
Ustala się następujący stosunek stawek świadczeń rzeczowych z 1 ha łąk i pastwisk dla różnych grup zdolności produkcyjnej gleby:
Płody podlegające obowiązkowi świadczeń rzeczowych Na jednostkę powierzchni łąk i pastwisk należy wyznaczyć tylekroć razy więcej niż w III grupie zdolności produkcyjnej gleby
III grupa zdolności produkcyjnej gleby II grupa zdolności produkcyjnej gleby I grupa zdolności produkcyjnej gleby
siano łąkowe 1 1,2 1,4
§  6.
Przy częściowym zwalnianiu gospodarstw od obowiązku świadczeń rzeczowych obowiązują analogicznie §§ 9 i 10 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).
§  7.
Zarządzenia wykonawcze ustalą:
1.
Normy jednostkowe dla poszczególnych rodzajów łąk (łąki jednokośne i pastwiska, łąki dwu i wielokośne).
2.
Tryb postępowania obowiązujący przy zaszeregowaniu gromad do grup zdolności produkcyjnej.
3.
Tryb postępowania obowiązujący przy częściowym zwalnianiu gospodarstw, gromad i gmin od obowiązku świadczeń rzeczowych.
4.
Terminy wykonania obowiązku świadczeń rzeczowych.
5.
Ceny płacone producentom przez organizacje skupu.
6.
Warunki zamiany i równoważniki zamienne, obowiązujące przy ewentualnej zamianie siana innymi płodami rolnymi.
§  8.
Po wypełnieniu obowiązku świadczeń rzeczowych, wyznaczonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, gospodarstwa rolne nie mogą być obciążone dodatkowo świadczeniami rzeczowymi w jakiejkolwiek formie przez władze administracji ogólnej, wojskowe lub samorządowe, korzystają one natomiast z:
a)
prawa swobodnego obracania nadwyżkami na wolnym rynku,
b)
premii w towarach przemysłowych, określonych specjalnym zarządzeniem.
§  9.
Naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia lub zarządzeń wydanych na jego podstawie będzie karane z mocy art. 10 dekretu o ochronie Państwa z dnia 30 października 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 50).
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024