Ustanowienie tymczasowej Komisji egzaminów czeladniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU, HANDLU I ŻEGLUGI
z dnia 5 lutego 1943 r.
o ustanowieniu tymczasowej Komisji egzaminów czeladniczych.

Na podstawie art. 157-go ust. (1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie przemysłowym z dnia 7 czerwca 1927 r. (Dz.U.R.P. Nr. 53, poz. 468) w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 8 sierpnia 1938 r. (Dz.U.R.P. Nr. 60, poz. 463) zarządzam co następuje:
§  1.
Dla obywateli polskich przysposabiających się do zawodu rzemieślniczego, przebywających poza krajem ustanawia się przy Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Żeglugi tymczasową Komisję egzaminów czeladniczych.
§  2.
Powołanej w myśl § 1- ego Komisji nadaje się prawo przeprowadzania egzaminów czeladniczych w odniesieniu do wszystkich rodzajów rzemiosł, wymienionych w prawie przemysłowym, oraz wydawania świadectw złożenia egzaminu na czeladnika.
§  3.
Komisja egzaminacyjna składa się z mianowanego przewodniczącego oraz dwóch członków, powoływanych w miarę potrzeby przez przewodniczącego z listy egzaminatorów, mianowanych przez Ministra Przemysłu, Handlu i Żeglugi z pośród osób, uprawnionych do samoistnego wykonywania rzemiosła oraz z pośród osób, posiadających wyższe wykształcenie techniczne, a także z pośród wykwalifikowanych czeladników. Zasadniczo i conajmniej jednym członkiem Komisji winien być mistrz rzemieślniczy lub rzemieślnik uprawniony do samoistnego wykonywania zawodu. Jednym z pośród członków egzaminatorów winien być wykwalifikowany czeladnik, o ile możności danego zawodu.

Z pośród osób, posiadających wyższe wykształcenie techniczne, powołane być mogą do udziału w Komisji egzaminacyjnej tylko te osoby, które bądź zajmowały kierownicze stanowisko w przemyśle, bądź stanowisko naukowe.

§  4.
Podanie o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego wnosić należy do Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Żeglugi- i ma ono zawierać dane osobiste kandydata oraz dowody ukończenia przepisanej nauki danego rzemiosła oraz nauki ogólnokształcącej. W razie wątpliwości co do dostatecznych dowodów nauki dokształcającej o dopuszczeniu do egzaminu decyduje Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Żeglugi.
§  5.
Egzamin czeladniczy składa się z dwóch części, praktycznej (sztuka czeladna) i ustnej i ma na celu stwierdzenie, że kandydat nabył biegłości i wprawy w zwykłej pracy odnośnego rzemiosła oraz wiadomości do wartości, nabywania i przechowywania i stosowania materiałów przerabianych w rzemiośle oraz co do sposobów poznawania ich jakości - poza tym ogólne wiadomości o państwie, obowiązkach obywatelskich, znajomości kraju, rachunków i korespondencji zawodowej, technologii i ogólnych wiadomości prawnych odnośnie wykonywania rzemiosła.
§  6.
Zakres działania przewodniczącego i członków Komisji, sposób postępowania i egzaminowania, udział przy egzaminie przedstawiciela Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych oraz Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Żeglugi, formę i treść protokółu i świadectwa złożonego egzaminu na czeladnika, określi osobny regulamin.
§  7.
Protokół z egzaminu winien być złożony Ministerstwu Przemysłu, Handlu i Żeglugi, a kandydatowi, który złożył egzamin z wynikiem pomyślnym wydanym zostaje świadectwo egzaminu na czeladnika.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lutego 1943 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1943.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie tymczasowej Komisji egzaminów czeladniczych.
Data aktu: 05/02/1943
Data ogłoszenia: 05/02/1943
Data wejścia w życie: 05/02/1943