Zastępcze dokumenty i adnotacje w aktach stanu cywilnego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 20 sierpnia 1940 r.
o zastępczych dokumentach i adnotacjach stanu cywilnego.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.

W czasie trwania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną mogą być w razie rzeczywistej potrzeby wydawane zastępcze dokumenty stanu cywilnego, zamiast wypisów z ksiąg stanu cywilnego, znajdujących się na okupowanym obszarze Państwa.

Art.  2.
1)
Dokumenty wymienione w artykule poprzedzającym wydaje na wniosek strony Minister Sprawiedliwości.
(2)
Strona ma obowiązek udowodnienia prawdziwości danych potrzebnych do; wystawienia dokumentu. W przypadku dowodu ze świadków konieczne jest zeznanie co najmniej dwóch wiarogodnych osób.
Art.  3.
1)
Urzędami powołanymi do przyjmowaniu wniosków o wydanie dokumentów, wymienionych w art. 1, oraz do przeprowadzenia zaofiarowanych dowodów są urzędy konsularne R.P. i wydziały konsularne w przedstawicielstwach dyplomatycznych R.P.
(2)
Świadków przesłuchiwać może tylko kierownik urzędu konsularnego, inny zaś urzędnik tylko wówczas, gdy otrzyma imienne upoważnienie Ministra Spraw Zagranicznych udzielone w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
(3)
Świadków należy przed przesłuchaniem uprzedzić o odpowiedzialności z art. 140 Kodeksu Karnego i wzmiankę o tym umieścić w protokóle przesłuchania, który podpisują strona, świadkowie oraz spisujący protokół.
(4)
Po przeprowadzeniu dowodów akta zostaną przedstawione Ministrowi Sprawiedliwości do decyzji.
Art.  4.

Osoby zamieszkałe w siedzibie rządu polskiego mogą składać wnioski o wydanie dokumentów wymienionych w art. 1 również w Ministerstwie Sprawiedliwości, które wówczas samo przeprowadza dowody z zachowaniem przepisu ust. (3) artykułu poprzedzającego.

Art.  5.

W razie ujawnienia, że twierdzenia i przedstawione dowody, na których podstawie został wystawiony zastępczy dokument stanu cywilnego, są niezgodne z prawdziwym stanem rzeczy, Minister Sprawiedliwości uchyli swą decyzję, unieważni dokument i ogłosi o tym w części drugiej Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  6.

Po zwolnieniu obszaru Państwa spod okupacji Ministerstwo Sprawiedliwości prześle odpis wystawionego dokumentu do właściwych ksiąg stanu cywilnego.

Art.  7.
1)
Jeżeli w związku z rozwiązaniem małżeństwa, zmianą nazwiska, przysposobieniem, uznaniem ślubności lub w innych przypadkach prawo przewiduje konieczność lub możliwość dokonania adnotacji w aktach stanu cywilnego, a właściwe księgi znajdują się na okupowanym obszarze Państwa, adnotacja może być dokonana zastępczo w aktach Ministerstwa Sprawiedliwości.
(2)
Jeżeli podstawą adnotacji jest orzeczenie sądowe lub decyzja władzy administracyjnej, adnotacja może nastąpić dopiero po stwierdzeniu, że podstawa ta jest prawomocna.
Art.  8.

Po zwolnieniu obszaru Państwa spod okupacji Ministerstwo Sprawiedliwości prześle odpis adnotacji do właściwych akt stanu cywilnego celem dokonania w nich odpowiedniej wzmianki.

Art.  9.
1)
Wysokość opłat za wystawienie zastępczych dokumentów stanu cywilnego i dokonywanie zastępczych adnotacji stanu cywilnego określi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych i Skarbu.
(2)
Osoby niezamożne będą korzystały z całkowitego lub częściowego zwolnienia od opłat.
Art.  10.

Dekret niniejszy traci moc obowiązującą w odniesieniu do całego Państwa lub jego poszczególnych części w terminach ustalanych przez rozporządzenia Rady Ministrów.

Art.  11.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych i Skarbu.

Art.  12.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1940.13.35

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zastępcze dokumenty i adnotacje w aktach stanu cywilnego.
Data aktu: 20/08/1940
Data ogłoszenia: 28/09/1940
Data wejścia w życie: 28/09/1940