Wstrzymanie wypłat z rachunków wkładów w instytucjach kredytowych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 2 września 1939 r.
o wstrzymaniu wypłat z rachunków wkładów w instytucjach kredytowych.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.

Wstrzymuje się na przeciąg dni siedmiu dokonywanie wypłat gotówkowych przez instytucje kredytowe z wszelkiego rodzaju rachunków wkładów (terminowych, bezterminowych, oszczędnościowych imiennych i na okaziciela).

Art.  2.

Od dnia 8 po wejściu w życie dekretu niniejszego instytucje kredytowe są obowiązane w okresie każdych siedmiu dni do wypłacania na żądanie z poszczególnych rachunków, wymienionych w art. 1, kwot w wysokości co najmniej 1/10 części sald kredytowych, ustalonych na dzień wejścia w życie dekretu niniejszego, z tym że kwoty do zł 500. - winny być wypłacane na żądanie w całości choćby przewyższały 1/10 części tych sald, jeżeli warunki umowne nie przewidują mniejszej normy wypłaty.

Art.  3.
(1)
Dozwolone są wypłaty z rachunków wkładów (art. 1) bez ograniczeń:
1)
z kwot wpłaconych w gotowiźnie po wejściu w życie dekretu niniejszego;
2)
z kwot, którymi dysponują instytucje prawa publicznego, związki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia wyższej użyteczności publicznej i zakłady opieki społecznej;
3)
na cele i zobowiązania oparte na tytułach publicznoprawnych;
4)
na inne cele i zobowiązania, oznaczone przez Ministra Skarbu.
(2)
Wypłaty, wymienione w ust. (1) pkt 3, mogą być dokonywane jedynie na podstawie pisemnych dowodów, uzasadniających celowość i potrzebę tych wypłat. Instytucje, dokonywające wypłat, obowiązane są do przechowywania właściwych dowodów i okazywania ich przy kontroli.
Art.  4.

Upoważnia się Ministra Skarbu do oznaczania w razie potrzeby według swobodnego uznania dni, w których wypłaty, wymienione w art. 2, mogą być dokonywane, wysokości tych wypłat, obszarów terytorialnych, na których wypłaty powyższe mogą być wstrzymywane oraz do ustalania wszelkich innych warunków tych wypłat.

Art.  5.
(1)
Kto wbrew przepisom dekretu niniejszego lub rozporządzeń na jego podstawie wydanych dokonywa albo poleca dokonać wypłaty, podlega karze aresztu i grzywny, albo jednej z tych kar.
(2)
Jeżeli wypłata nie przekracza tysiąca złotych, sprawca podlega karze aresztu do 2 lat i grzywny do 20.000 złotych, albo jednej z tych kar.
(3)
Jeżeli sprawca popełni przestępstwo, określone w ust. (1) lub (2), z chęci zysku, podlega karze więzienia do 5 lat i grzywny.
(4)
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze aresztu do roku i grzywny do 10.000 złotych albo jednej z tych kar.
(5)
Karom, przewidzianym w poprzedzających ustępach, podlegają również osoby upoważnione do rozstrzygania o działalności przedsiębiorstwa bankowego lub instytucji kredytowej, które, dowiedziawszy się o zamiarze popełnienia przestępstwa określonego w artykule niniejszym przez pracownika danego przedsiębiorstwa lub instytucji, - nie starały się zapobiec jego popełnieniu lub powstaniu skutku przestępnego.
Art.  6.
(1)
Kto za pomocą wprowadzenia w błąd lub wyzyskania błędu wyłudza od przedsiębiorstwa bankowego lub instytucji kredytowej wypłatę, zabronioną z mocy przepisów dekretu niniejszego lub rozporządzeń na jego podstawie wydanych, podlega karze aresztu i grzywny albo jednej z tych kar.
(2)
Jeżeli wypłata nie przekracza tysiąca złotych, sprawca podlega karze aresztu do 2 lat i grzywny do 20.000 złotych albo jednej z tych kar.
Art.  7.

Sprawy o przestępstwa, określone w art. 5 i 6, należą do właściwości sądu okręgowego.

Art.  8.

Ustalony w art. 1 okres wstrzymania wypłat może być przez Ministra Skarbu przedłużany w drodze rozporządzeń.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024