Obowiązek urządzania schronów przeciwlotniczych w istniejących budynkach mieszkalnych lub poza ich obrębem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 26 sierpnia 1939 r.
o obowiązku urządzania schronów przeciwlotniczych w istniejących budynkach mieszkalnych lub poza ich obrębem.

Na podstawie art. 410 pkt 14) oraz art. 416 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216) w brzmieniu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 sierpnia 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 77, poz. 514) zarządzam co następuje:
§  1.
1.
Na każdej działce, zabudowanej budynkami mieszkalnymi o kubaturze przewyższającej 2500 m3, powinny być urządzone schrony przeciwlotnicze. Dopuszcza się urządzanie wspólnych schronów dla kilku sąsiednich działek z zachowaniem warunków określonych w § 2 ust. 2 i 3.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się:
1)
gdy kubatura żadnego budynku nie przekracza 2500 m3, choćby wspólna kubatura wszystkich budynków na działce przekraczała 2500 m3;
2)
gdy w budynku o kubaturze przekraczającej 2500 m3 część mieszkalna nie przekracza powyższej kubatury.
3.
Wielkość schronów powinna odpowiadać normom, określonym w § 40 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1938 r. o przygotowaniu w czasie pokoju obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej w dziedzinach regulacji i zabudowania osiedli oraz budownictwa publicznego i prywatnego (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 278). Właściwe władze budowlane stosownie do warunków miejscowych i innych zachodzących okoliczności mogą wyrazić zgodę na zmniejszenie określonych wyżej norm wielkości schronu.
4.
Miejsce i sposób urządzenia schronu określają właściwe władze budowlane.
§  2.
1.
W przypadkach, gdy urządzenie schronu na tej samej działce w sposób ustalony w § 1 zostanie uznane przez właściwą władzę budowlaną za niemożliwe, może ona zarządzić urządzenie wspólnego schronu dla kilku sąsiednich działek, do których stosuje się przepis § 1.
2.
Wielkość schronu wspólnego powinna odpowiadać normom określonym w § 1 ust. 3.
3.
Miejsce i sposób urządzenia wspólnego schronu oraz dojścia do niego z poszczególnych działek określają właściwe władze budowlane. Na działce, nie zabudowanej budynkami określonymi w § 1, może być wyznaczone miejsce pod budowę wspólnego schronu dla użytku mieszkańców sąsiednich, zabudowanych działek. W tym przypadku schron powinien być tak zaprojektowany, by można było go odpowiednio powiększyć przy zabudowie działki niezabudowanej.
§  3.
Decyzja o urządzeniu schronu wspólnego powinna określać przewidywane koszty robót budowlanych i utrzymania oraz podział tych kosztów pomiędzy właścicieli poszczególnych działek w stosunku do ilości mieszkańców tych działek, obliczonej według norm ustalonych w § 1 ust. 3 z uwzględnieniem umniejszenia wartości nieruchomości wskutek urządzenia schronu.
§  4.
1.
Schrony, określone w § 1 i § 2, powinny być wykonane do dnia 1 sierpnia 1940 r.
2.
Właściwe władze budowlane mogą ustalić stosownie do warunków miejscowych i innych okoliczności wykonanie wymienionych urządzeń w terminach krótszych, niż przewidziany w ust. 1.
§  5.
Zmiana przeznaczenia lub rozbiórka schronów, określonych w § 1 i § 2, może nastąpić jedynie za zgodą właściwych władz budowlanych.
§  6.
Wojewoda (Komisarz Rządu na m.st. Warszawę) stosownie do warunków miejscowych i innych okoliczności może zezwolić na niestosowanie przepisów rozporządzenia niniejszego w poszczególnych miejscowościach, osiedlach albo ich częściach, lub wreszcie na poszczególnych działkach.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje w miastach, wydzielonych z powiatowych związków samorządowych, oraz w miejscowościach, w których mają moc obowiązującą przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1938 r. o przygotowaniu w czasie pokoju obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej w dziedzinach regulacji i zabudowania osiedli oraz budownictwa publicznego i prywatnego (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 278).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.77.516

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek urządzania schronów przeciwlotniczych w istniejących budynkach mieszkalnych lub poza ich obrębem.
Data aktu: 26/08/1939
Data ogłoszenia: 26/08/1939
Data wejścia w życie: 26/08/1939