Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1939 r.
o oznakach urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na podstawie art. 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach i pieczęciach (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 2, poz. 8) zarządza się co następuje:
§  1.
Oznaką na budynku, w którym mieści się urząd lub znajduje się lokal urzędowy organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości - nie objętych § 3 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 245) - jest tablica z herbem państwowym i napisem, odpowiadającym nazwie urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego.
§  2.
1.
Tablica ma kształt prostokąta ustawionego pionowo, o białym tle, dookoła którego - w odległości 5 mm od brzegu tablicy - znajduje się obwódka czerwona, barwy cynobru, szerokości 5 mm. W górnej części tablicy - w odległości 15 mm od obwódki - umieszczony jest herb państwowy, przy czym tarcza herbu ma 75 mm wysokości, a 65 mm szerokości (wzór Nr 1). Wymiary tablicy zależą od wielkości liter i długości napisu.
2.
Poniżej herbu państwowego - w odległości 10 mm od dolnego końca tarczy - umieszczony jest napis, wykonany w kolorze czarnym. Jeżeli napis składa się z dwóch lub więcej wyrazów, wówczas poszczególne wyrazy mają być umieszczone pod sobą, wyjąwszy przypadek, gdy napis składa się z wyrazów znaczenia istotnego i znaczenia wtórnego (np. wydział hipoteczny przy sądzie grodzkim); w tym przypadku zasadę powyższą stosuje się tylko do wyrazów znaczenia istotnego (wydział hipoteczny). Wyrazy znaczenia wtórnego mogą być dzielone.
3.
Wysokość liter wyrazów napisu, mających znaczenie istotne, wynosi: 6 cm (I wielkość) lub 3 cm (II wielkość) ; wyrazy znaczenia wtórnego wykonane są literami o połowę mniejszymi od 1iter wyrazów znaczenia istotnego.
4.
Typ liter napisu podają wzory Nr 4 i 2, a układ napisu wzór Nr 3.
5.
Odstępy między poszczególnymi wierszami istotnej części napisu, jak również odstępy między istotną częścią napisu a częścią napisu znaczenia wtórnego wynoszą 10 mm, odstępy zaś między wierszami części napisu znaczenia wtórnego wynoszą 5 mm. Odstęp pomiędzy napisem a obwódką na dolnym boku prostokąta wynosi 15 mm.
§  3.
1.
W tekście napisu nie zamieszcza się nazwy miejscowości, w której urząd albo organ pomocniczy lub wykonawczy ma swoją siedzibę, a również nie wskazuje się siedziby sądu, przy którym dany organ pomocniczy lub wykonawczy jest ustanowiony, z wyjątkiem przypadków, w których siedziba danego organu jest inna, niż siedziba sądu, przy którym jest on ustanowiony.
2.
Jeżeli lokal urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego z działu Ministerstwa Sprawiedliwości mieści się w budynku, nad którego wejściem jest już umieszczona tablica z herbem państwowym, wówczas na tablicach ustalonych rozporządzeniem niniejszym nie umieszcza się herbu państwowego.
§  4.
Używanie oznak odmiennych od określonych w § 1 i 2 - jeżeli przemawiają za tym właściwości architektoniczne danego gmachu - dopuszczalne jest na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości wydanej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  5.
Spośród urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości używają:
1)
oznak z napisem I wielkości:
a)
Komisja Kodyfikacyjna - z napisem "Komisja Kodyfikacyjna",
b)
rady notarialne - z napisem "Rada Notarialna";
2)
oznak z napisem II wielkości:
a)
notariusze - z napisem "Notariusz ....." (imię albo tylko pierwsza lub dwie pierwsze litery imienia i nazwisko),
b)
wydziały hipoteczne przy sądach grodzkich i okręgowych na obszarach, na których obowiązuje prawo o ustaleniu własności dóbr nieruchomych, o przywilejach i hipotekach z r. 1818 i z r. 1919 - z napisem "Wydział hipoteczny przy sądzie grodzkim (okręgowym) ",
c)
komornicy sądów grodzkich - z napisem "Komornik sądu grodzkiego rewir ....." albo "Komornik sądu grodzkiego do spraw .....",
d)
komisarze do prostowania ksiąg gruntowych na obszarze mocy obowiązującej ustawy o prostowaniu ksiąg gruntowych z dnia 11 grudnia 1906 r. (Dz. u. p. austr. Nr 246) - z napisem "Komisarz do prostowania ksiąg gruntowych",
e)
sędziowie wyznaczeni do spraw scaleniowych na podstawie art. 1 ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o postępowaniu uproszczonym przy regulowaniu stanu hipotecznego gruntów w związku ze scalaniem w okręgach sądów apelacyjnych w Krakowie i Lwowie (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 392) z napisem: "Sędzia do spraw scaleniowych",
f)
Instytut Ekspertyz Sądowych z napisem "Instytut Ekspertyz Sądowych".
§  6.
Notariusze, których kancelarie mieszczą się przy wydziale hipotecznym na obszarach podanych w § 5 pkt 2) lit. b), nie umieszczają na budynkach przysługujących im oznak.
§  7.
1.
Tłumacze przysięgli mogą używać oznaki na budynku, w którym znajduje się ich lokal urzędowy; w tym przypadku oznaka ma odpowiadać warunkom podanym w § 1 i 2 z tym zastrzeżeniem, że na przysługującej im oznace nie zamieszcza się herbu państwowego.
2.
Napis na oznakach, przysługujących tłumaczom przysięgłym, opiewa: "Tłumacz przysięgły języka .....", lub "Tłumacz przysięgły języków .....".
§  8.
Używanie w tekście napisów, podanych w § 5 i 7, skróconych nazw urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwego prezesa sądu okręgowego.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.
§  10.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w zakresie objętym rozporządzeniem niniejszym.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr 1.

grafika

Wzór Nr 2.

grafika

Wzór Nr 3.

grafika

Wzór Nr 4.

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.75.505

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.
Data aktu: 21/07/1939
Data ogłoszenia: 22/08/1939
Data wejścia w życie: 22/08/1939