Egzaminy kierowników technicznych zakładów mleczarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 19 lipca 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o egzaminach kierowników technicznych zakładów mleczarskich.

Na podstawie art. 2 ust. (1) pkt 2) ustawy z dnia 22 kwietnia 1936 r. o mleczarstwie (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 272) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Osoby, które miedzy 1 listopada 1936 r. a 15 maja 1938 r. były kierownikami technicznymi mleczarni, maślarni lub serowni, zgłoszonych do izby rolniczej celem zarejestrowania, mają ukończoną co najmniej szkołę powszechną I stopnia i co najmniej 5 lat pracowały w mleczarni, maślarni lub serowni, a których zawodowe przygotowanie nie odpowiada wymaganiom, określonym w §§ 27 - 30 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 października 1936 r. o pomieszczeniach i urządzeniach zakładów mleczarskich oraz o zawodowym przygotowaniu kierowników tych zakładów (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 568) zmienionego rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 294) - powinny do dnia 1 lipca 1941 r. złożyć egzamin przed jedną z komisyj egzaminacyjnych, utworzonych przy szkołach, wymienionych w § 29 ust. (1) przytoczonego rozporządzenia, lub przy szkołach akademickich, na których są wykładane przedmioty z zakresu technologii przemysłu fermentacyjnego.
2.
Osoby, określone w ust. 1, powinny do dnia 1 listopada 1939 r. zawiadomić właściwą komisję egzaminacyjną o zamiarze poddania się egzaminowi pod rygorem utraty prawa składania egzaminu.
3.
Komisje egzaminacyjne wyznaczą dla poszczególnych osób terminy egzaminów oraz zawiadomią każdą z nich o wyznaczonym terminie przynajmniej na trzy miesiące przed tym terminem.
§  2.
1.
Izba rolnicza może zwolnić od egzaminu, przewidzianego w § 1, osoby, które między 1 listopada 1936 r. a 15 maja 1938 r. były kierownikami technicznymi mleczarni, maślarni lub serowni, zgłoszonych do izby rolniczej celem zarejestrowania, ukończyły 35 rok życia, co najmniej 10 lat pracowały w zawodzie mleczarskim oraz mają ukończoną co najmniej szkołę powszechną I stopnia.
2.
Osoby, określone w ust. 1, powinny do dnia 1 listopada 1939 r. złożyć do izby rolniczej podanie o zwolnienie od egzaminu pod rygorem utraty prawa ubiegania się o zwolnienie po tym terminie.
3.
Izby rolnicze powinny wydać orzeczenia o zwolnieniu lub odmowie zwolnienia od egzaminu najpóźniej do dnia 1 stycznia 1941 r.
4.
W razie odmowy podanie będzie uważane za równoznaczne z zawiadomieniem o zamiarze poddania się egzaminowi. W tym przypadku izba rolnicza powinna przesłać do właściwej komisji egzaminacyjnej podanie wraz z odpisem swego orzeczenia o odmowie zwolnienia od egzaminu.
§  3.
Te spośród osób, określonych w §§ 1 i 2, które do dnia 1 lipca 1941 r. nie złożą egzaminu z wynikiem dodatnim lub nie uzyskają zwolnienia od egzaminu - nie będą mogły po tym terminie zajmować stanowisk kierowników technicznych mleczarni, maślarni i serowni.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 lipca 1939 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.65.444

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy kierowników technicznych zakładów mleczarskich.
Data aktu: 19/07/1939
Data ogłoszenia: 28/07/1939
Data wejścia w życie: 01/07/1939