Udzielanie koncesji na przemysł wyrobu gum jezdnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU i HANDLU
z dnia 6 kwietnia 1939 r.
o udzielaniu koncesji na przemysł wyrobu gum jezdnych. *

Na podstawie art. 197, w związku z art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 468) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 8 sierpnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 463) i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1938 r. o koncesjonowaniu przemysłu wyrobu gum jezdnych (Dz. U. R. P. Nr 83, poz. 561) zarządzam co następuje:
§  1.
Koncesja na zasadzie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1938 r. o koncesjonowaniu przemysłu wyrobu gum jezdnych (Dz. U. R. P. Nr 83, poz. 561) na przemysł wyrobu gum jezdnych może być udzielona, jeżeli ubiegająca się o nią osoba (fizyczna lub prawna) zobowiąże się do spełnienia następujących warunków:
1)
prowadzenia przemysłu wyrobu gum jezdnych w rejonie uznanym przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych,
2)
uruchomienia produkcji gum jezdnych w ramach programu ogólnego, zatwierdzanego corocznie przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych,
3)
posiadania urządzeń technicznych zakładu przemysłu wyrobu gum jezdnych, odpowiadających programowi produkcji, o którym mowa w pkt 2), utrzymania tych urządzeń na należytym poziomie technicznym oraz posiadania stałego zapasu surowców w wysokości ustalonej przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych.
§  2.
Osoba ubiegająca się o koncesję na przemysł wyrobu gum jezdnych powinna złożyć podanie o udzielenie koncesji do Ministerstwa Przemysłu i Handlu za pośrednictwem władzy przemysłowej I instancji. W podaniu należy podać:
1)
firmę przedsiębiorstwa,
2)
charakter prawny osoby ubiegającej się o koncesję,
3)
wysokość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa ze wskazaniem:
a)
pochodzenia kapitału (krajowy, zagraniczny),
b)
głównych udziałowców, posiadających łącznie najmniej 75% udziałów,
4)
skład osobowy grona założycieli bądź pierwszego zarządu przedsiębiorstwa, a w przypadku gdy chodzi o już istniejące przedsiębiorstwo, skład osobowy jego władz (rada nadzorcza, zarząd, dyrekcja),
5)
zamierzone miejsce prowadzenia przemysłu wyrobu gum jezdnych,
6)
szczegółowe określenie przedmiotu produkcji w zakresie gum jezdnych,
7)
program obejmujący zamierzenia dotyczące:
a)
sposobu zorganizowania i planu uruchomienia produkcji gum jezdnych,
b)
planu instalowania urządzeń technicznych w zależności od zamierzeń określonych pod lit. a).
§  3.
Przemysłowcy prowadzący fabryki wyrobów gumowych, które w chwili wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1938 r. o koncesjonowaniu przemysłu wyrobu gum jezdnych (Dz. U. R. P. Nr 83, poz. 561) wytwarzały gumy jezdne, zgłoszą do Ministerstwa Przemysłu i Handlu w ciągu 2 miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia następujące dane w celu rejestracji:
1)
firmę,
2)
charakter prawny przedsiębiorstwa,
3)
wysokość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa ze wskazaniem:
a)
pochodzenia kapitału (krajowy, zagraniczny),
b)
głównych udziałowców, posiadających łącznie najmniej 75% udziałów,
4)
skład osobowy władz przedsiębiorstwa (rada nadzorcza, zarząd, dyrekcja),
5)
miejsce prowadzenia przemysłu wyrobu gum jezdnych,
6)
szczegółowe określenie przedmiotów produkcji, objętych obecnie aktualnym programem produkcji gum jezdnych,
7)
wykaz i charakterystykę urządzeń technicznych, przeznaczonych do produkcji gum jezdnych,
8)
zdolność produkcyjną na okres roczny,
9)
odpis dowodu uprawnienia przemysłowego.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242) - w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 8 powołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024