Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 listopada 1939 r.
o odpowiedzialności oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów 1

Na podstawie art. 63 ust. (1) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.
(1) 2
Dla rozpatrywania zarzutów, stawianych oficerom z powodu ich działalności w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów, w szczególności zaś zarzutów opuszczenia swej jednostki, zaniedbania obowiązków dowódcy, zaprzepaszczenia sprzętu wojennego, przywłaszczenia mienia państwowego oraz dla ustalenia w tym zakresie stopnia ich odpowiedzialności, tworzy się Wojskowy Trybunał Orzekający.
(2)
Wojskowy Trybunał Orzekający nazywany będzie w dalszych przepisach niniejszego dekretu "Trybunałem".
Art.  2.
(1)
Trybunał składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz sześciu członków i trzech zastępców.
(2)
Trybunał ma swą siedzibę w miejscu pobytu Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Art.  3.
(1)
Przewodniczącego Trybunału oraz jego zastępcę powołuje Minister Spraw Wojskowych z pośród oficerów korpusu generałów, pozostałych zaś członków Trybunału z pośród oficerów sztabowych.
(2)
W skład Trybunału może wchodzić tylko oficer pozostający w czynnej służbie wojskowej.
Art.  4.

Członkowie Trybunału sprawują ten urząd honorowo, niezależnie od swych właściwych czynności służbowych.

Art.  5.
(1)
Trybunał orzeka w składzie przewodniczącego lub jego zastępcy i dwóch losem wybranych członków.
(2)
Jeżeli członek Trybunału nie może pełnić swych czynności, w miejsce jego wstępuje zastępca najstarszy stopniem, starszeństwem i kolejnością.
(3)
Decyzje Trybunału zapadają w postaci orzeczeń.
Art.  6.

W postępowaniu przed Trybunałem stosuje się odpowiednio przepisy statutu oficerskich sądów honorowych, jeżeli dekret niniejszy nie stanowi inaczej.

Art.  7.
(1)
Wszczęcie postępowania przed Trybunałem zarządza przewodniczący na podstawie zlecenia Ministra Spraw Wojskowych lub na prośbę zainteresowanego oficera, zlecając przeprowadzenie postępowania przygotowawczego wyznaczonemu przez siebie członkowi Trybunału.
(2)
Prowadzącemu postępowanie członkowi Trybunału przysługują w zakresie przedsiębranych czynności uprawnienia wojskowego sędziego honorowego.

Postępowanie przygotowawcze jest tajne.

Art.  8.
(1)
Oficer, którego sprawa jest przedmiotem postępowania przed Trybunałem, winien złożyć odpowiednie sprawozdanie na piśmie. W miarę potrzeby i możliwości należy go wezwać w celu osobistego przesłuchania.
(2)
Niezłożenie sprawozdania względnie niestawiennictwo nie wstrzymuje postępowania.
Art.  9.

Po ukończeniu postępowania przygotowawczego członek Trybunału, prowadzący je, ujmuje jego wyniki w formę referatu, zawierającego ustalenie stanu faktycznego, i przedstawia przewodniczącemu Trybunału.

Art.  10.

Przewodniczący po zapoznaniu się z treścią referatu bądź zwraca sprawę prowadzącemu postępowanie przygotowawcze członkowi Trybunału w celu uzupełnienia postępowania, bądź też zarządza przeprowadzenie rozprawy.

Art.  11.

Stawiennictwo na rozprawę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywana, nie jest obowiązkowe, chyba, że Trybunał postanowi inaczej. Niestawienie się wezwanego na rozprawę oficera nie wstrzymuje postępowania.

Art.  12.
(1)
Rozprawę rozpoczyna referat członka Trybunału, który prowadził postępowanie przygotowawcze.
(2)
Rozprawa jest tajna.
Art.  13.

Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał wydaje orzeczenie, które jest ostateczne.

Art.  14.

W orzeczeniu Trybunał postanawia:

a)
uwolnić zainteresowanego od stawianych mu zarzutów, albo
b)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwym władzom sądowym z uwagi na to, że w czynach, będących przedmiotem postępowania, mieszczą się znamiona przestępstwa, albo
c)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwemu oficerskiemu sądowi honorowemu, jeżeli czyn stanowi naruszenie honoru oficerskiego, albo
d)
uznać, że dany oficer nie może ze względu na charakter udowodnionych mu czynów lub zaniedbań pełnić czynnej służby wojskowej.
Art.  15.

Sprawy karne i honorowe, wszczęte w następstwie orzeczenia Trybunału (art. 14 lit. b) i c)) przesyła się po zakończeniu Trybunałowi do dalszego postępowania.

Art.  16.

Wykonanie dekretu niniejszego powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  17.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.
2 Art. 1 ust. (1) zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.103.1007

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.
Data aktu: 30/11/1939
Data ogłoszenia: 06/12/1939
Data wejścia w życie: 06/12/1939