Zniesienie niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 stycznia 1939 r.
o zniesieniu niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.

Na podstawie art. 3 ust. (2) oraz art. 35 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 5, poz. 60) zarządza się, co następuje;
§  1.
Znosi się:
1)
wojewódzki urząd rozjemczy do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich w Stanisławowie,
2)
powiatowe urzędy rozjemcze do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich:

w Wysokiem Mazowieckiem w województwie białostockim,

w Opocznie w województwie kieleckim,

w Kolbuszowej, Mościskach, Przeworsku i Tarnobrzegu w województwie lwowskim,

w Kamieniu Koszyrskim w województwie poleskim,

w Inowrocławiu, Lipnie, Sępolnie Kraińskim, Szubinie i Wąbrzeźnie w województwie pomorskim,

w Gostyniu, Międzychodzie, Wrześni i Żninie w województwie poznańskim,

w Kopyczyńcach i Podhajcach w województwie tarnopolskim.

§  2.
Właściwość Wojewódzkiego Urzędu Rozjemczego we Lwowie rozszerza się na obszar województwa stanisławowskiego.

Rozszerza się właściwość powiatowych urzędów rozjemczych:

w Białymstoku na obszar powiatu wysokomazowieckiego,

w Końskich na obszar powiatu opoczyńskiego.

w Rzeszowie na obszar powiatu kolbuszowskiego,

w Przemyślu na obszar powiatu mościskiego,

w Jarosławiu na obszar powiatu przeworskiego,

w Nisku na obszar powiatu tarnobrzeskiego,

w Pińsku na obszar powiatu koszyrskiego,

w Bydgoszczy na obszar powiatów inowrocławskiego i szubińskiego,

we Włocławku na obszar powiatu lipnowskiego,

w Chojnicach na obszar powiatu sępoleńskiego,

w Grudziądzu na obszar powiatu wąbrzeskiego,

w Śremie na obszar powiatu gostyńskiego,

w Szamotułach na obszar powiatu międzychodzkiego,

w Poznaniu na obszar powiatu wrzesińskiego,

w Mogilnie na obszar powiatu żnińskiego,

w Czortkowie na obszar powiatu kopyczynieckiego,

w Brzeżanach na obszar powiatu podhajeckiego.

§  3.
Właściwość sądu okręgowego w Stanisławowie, jako instancji odwoławczej od orzeczeń powiatowych urzędów rozjemczych działających na obszarze województwa stanisławowskiego, jak również jako instancji odwoławczej od orzeczeń wojewódzkiego urzędu rozjemczego w sprawach pochodzących z obszaru tego województwa - nie ulega zmianie.
§  4.
Sprawy wniesione jako urzędów rozjemczych wymienionych w § 1, które do dnia 1 stycznia 1939 r. nie zostaną przez te urzędy załatwione, winny być z urzędu przekazane urzędom rozjemczym, których właściwość ustala przepis § 2; urzędom tym będą również przekazane wszelkie akta i księgi zniesionych urzędów rozjemczych.

Od spraw przekazanych nie pobiera się opłat, jeżeli opłaty zostały uiszczone w urzędzie rozjemczym, do którego sprawa została wniesiona.

§  5.
Znoszony wojewódzki urząd rozjemczy przekaże odpowiednio wojewódzkiemu urzędowi rozjemczemu przejmującemu agendy urzędu zniesionego sumy stanowiące niewydatkowaną dotąd część kosztów postępowania, pobranych w sprawach nie załatwionych przez zniesiony urząd rozjemczy.
§  6.
Powiatowe związki samorządowe powiatów, w których urzędy rozjemcze zostały zniesione, przekażą odpowiednio powiatowym związkom samorządowym, w siedzibach których działają urzędy rozjemcze przejmujące agendy urzędów zniesionych - całą sumę należności z tytułu wpisów, opłat kancelaryjnych i niewydatkowanych dotąd kosztów postępowania, pobranych w sprawach nie załatwionych przez zniesiony urząd rozjemczy.

Przekazaniu ulegnie również wszelka nadwyżka ponad kwoty określone w ustępie poprzedzającym, jeżeli pozostaje ona na rachunku zniesionego urzędu rozjemczego w powiatowym związku samorządowym.

Przekazane kwoty zapisane będą na dobro rachunku urzędu rozjemczego, który przejął agendy urzędu zniesionego.

§  7.
Ewentualne niedobory powiatowego urzędu rozjemczego, działającego na terenie dwóch lub więcej powiatów, pokrywają wszystkie zainteresowane wydziały powiatowe. Udział w kwocie potrzebnych w tym celu dopłat pozostawać będzie w stosunku prostym do sumy wpływów z tytułu wpisów, opłat kancelaryjnych i innych, jakie wniesiono z danego powiatu. Rozrachunek między wymienionymi powiatowymi związkami samorządowymi dokonywa się każdego kwartału roku budżetowego po przedstawieniu rozliczenia przez powiatowy związek samorządowy, w siedzibie którego działa urząd rozjemczy.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1939 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.1.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.
Data aktu: 04/01/1939
Data ogłoszenia: 05/01/1939
Data wejścia w życie: 01/01/1939, 05/01/1939