Nabywanie, posiadanie i noszenie broni przez niektórych funkcjonariuszów Lasów Państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 stycznia 1937 t.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Spraw Wojskowych o nabywaniu, posiadaniu i noszenia broni przez niektórych funkcjonariuszów Lasów Państwowych.

Na podstawie art. 21 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 807), W brzmieniu art. 10 pkt 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 976) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariusze Lasów Państwowych, zajmujący stanowiska nadleśniczych i adiunktów leśnych, praktykantów technicznoleśnych, leśniczych, podleśniczych, praktykantów leśnych, gajowych, dozorców i strażników mogą bez pozwolenia, o którym mowa w art. 18 ust. 1 prawa o broni, amunicji i materiałach wybuchowych z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 807):
a)
posiadać i nosić przydzieloną im przez ich władzę przełożoną broń palną - krótką lub długą typu wojskowego;
b)
nabywać, posiadać i nosić bron myśliwską.
2.
Noszenie broni palnej długiej typu wojskowego dozwolone jest jedynie w związku z pełnioną służbą.
§  2.
1.
Posiadanie i noszenie broni wymienionej w § 1, jak również nabywanie broni określonej w ust. 1 pkt a) § 1 uzależnione jest od posiadania imiennego zaświadczenia właściwej dyrekcji lasów państwowych, upoważniającego do nabycia lub posiadania i noszenia określonej w nim broni (zał. 1).
2.
Dyrekcje Lasów Państwowych wydają zaświadczenia, wymienione w ust. 1, po uzgodnieniu z powiatowymi władzami administracji ogólnej właściwymi ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której zaświadczenie ma być wydane.
§  3.
Zaświadczenie (§ 2) ważne jest tylko przy równoczesnym posiadaniu legitymacji służbowej.
§  4.
Podczas noszenia broni poza obrębem swego mieszkania funkcjonariusz upoważniony obowiązany jest zaświadczenie (§ 2) posiadać przy sobie, i okazywać je wraz z legitymacją służbową na każde żądanie władz bezpieczeństwa oraz organów policji państwowej, żandarmerii i ochrony granic.
§  5.
Do nabywania broni myśliwskiej przez osoby, wymienione w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy, regulujące nabywanie broni należącej do przepisowego uzbrojenia osób, wymienionych w art. 21. ust. 1 pkt b) prawa o broni, amunicji i materiałach wybuchowych.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ZAŚWIADCZENIA

Dyrekcja Lasów Państwowych

w ........................

Nr .......

.......... dnia ....... r.

Zaświadczenie.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

dnia 18 stycznia 1937 r. o nabywaniu, posiadaniu i noszeniu

broni przez niektórych funkcjonariuszów Lasów Państwowych

P. ........................................................

(imię i nazwisko)

...........................................................

(stanowisko służbowe)

zam. w .......................................................

upoważniony jest do posiadania i noszenia (do nabycia)

..............................................................

(określenie broni)

Zaświadczenie niniejsze ważne jest przy równoczesnym

posiadaniu legitymacji służbowej.

(pieczęć)

DYREKTOR

LASÓW PAŃSTWOWYCH

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024