Złożenie przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1926 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 17 grudnia 1936 r.
w sprawie złożenia przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1929 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.

Podaje się mniejszym do wiadomości, zgodnie z komunikatem Rządu Brytyjskiego, że w wykonaniu postanowień art. 63 międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, podpisanej w Londynie dnia 31 maja 1929 r. wraz z załącznikiem I oraz aktem końcowym międzynarodowej konferencji o bezpieczeństwie życia aa morzu z 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 88, poz. 815), został złożony Rządowi Brytyjskiemu dnia 7 sierpnia 1936 r. w imieniu Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki dokument ratyfikacyjny powyższej konwencji z następującymi zastrzeżeniami:
1)
"że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone by upoważniało kogokolwiek do przetrzymywania jakiegokolwiek marynarza, czy to obywatela Stanów Zjednoczonych Ameryki, czy 'obcokrajowca, wbrew jego woli, na pokładzie jakiegokolwiek handlowego statku, krajowego lub cudzoziemskiego w bezpiecznym porcie podlegającym jurysdykcji Stanów Zjednoczonych Ameryki, jeżeli taki marynarz był oficjalnie przyjęty na statek jako członek jego załogi lub też do zmuszenia takiego marynarza do wyjazdu na morze na tym statku wbrew jego woli,
2)
że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone, aby unieważniało lub zmieniało dział 4 ustawy o marynarzach (the Seaman's Act), zatwierdzonej w dniu 4 marca 1915 r., 38 Stat 1164, w sensie interpretowanym przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w Strathearn v. Dillon, 252 U.S. 348, i
3)
że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone, aby urzędnikom Stanów Zjednoczonych Ameryki, sprawującym nadzór nad statkami, przewidziany w artykule 54, uniemożliwiało uskutecznianie powyższej kontroli jakiegokolwiek statku podlegającego jurysdykcji Stanów Zjednoczonych, jaka może być niezbędna do określenia, że warunki żeglowności morskiej statku odpowiadają zasadniczo szczegółom wskazanym w jego zaświadczeniu, że dany statek posiada dostateczną i odpowiednią załogę i że może wyruszyć na morze bez niebezpieczeństwa zarówno dla pasażerów, jak i załogi, lub też uniemożliwiało tym urzędnikom wstrzymanie wydania zaświadczeń wyjazdu na morze jakiemukolwiek statkowi, który oni uznają, że nie może wyruszyć bezpiecznie na morze do czasu, aż statek ten nabędzie takie warunki, iż będzie mógł udać się ma morze bez niebezpieczeństwa dla pasażerów lub załogi."

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.6.56

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Złożenie przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1926 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.
Data aktu: 17/12/1936
Data ogłoszenia: 29/01/1937
Data wejścia w życie: 29/01/1937