Zm.: prawo o ustroju sądów powszechnych.

USTAWA
z dnia 14 kwietnia 1937 r.
o zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych.

Art.  1.

W prawie o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 102, poz. 863) wprowadza się następujące zmiany:

1)
Art. 2 § 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. Zmianę granic okręgu sądu grodzkiego i okręgowego może zarządzić także Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, jednakże taka zmiana nie może być połączona z przeniesieniem sędziego bez jego zgody w stan spoczynku lub na inne miejsce służbowe. Zmianę siedziby sądu może zarządzić Rada Ministrów w drodze rozporządzenia."

2)
Po art. 59 dodaje się następujące nowe artykuły, jako rozdział VIII1:

"Rozdział VIII1.

Ferie sądowe.

Art. 591. Ferie sądowe trwają od 1 lipca do 15 sierpnia włącznie.

Art. 592. W czasie ferii sądowych rozprawy odbywają się tylko w sprawach, na które ferie sądowe nie mają wpływu.

Art. 593. § 1. Podczas ferii sądowych nie biegną terminy.

§ 2. Terminy, których początek przypadałby w okresie ferii, rozpoczynają się z pierwszym dniem po feriach; poza tym, jeżeli część terminu przypadałaby w okresie ferii, to całą tę część, obliczoną według dni, przenosi się na czas poferyjny.

§ 3. Przepisy §§ 1 i 2 nie mają zastosowania do terminów rocznych i dłuższych. Jeżeli jednak koniec takiego terminu przypadałby w okresie ferii, wówczas termin kończy się z upływem miesiąca po feriach.

Art. 594. § 1. Ferie sądowe nie mają wpływu na postępowanie:

a) karne,

b) niesporne (incydentalne),

c) hipoteczne,

d) upadłościowe i układowe,

e) egzekucyjne i zabezpieczające,

f) sporne w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przenosi 300 złotych, oraz bez względu na wartość przedmiotu sporu w sprawach, należących do właściwości sądów pracy, choćby toczyły się w sądzie powszechnym o alimenty, o ochronę zakłóconego lub przywrócenie utraconego posiadania, o wydanie lub odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, w sprawach z postępowania nakazowego i o zabezpieczenie dowodów.

§ 2. Sąd może na wniosek strony uznać na posiedzeniu niejawnym każdą sprawę za pilną i nie stosować do niej przepisów o feriach sądowych. Od takiego postanowienia nie ma środka odwoławczego."

3)
Art. 72 § 4 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 4. Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę, w której w myśl art. 64 ust. (3) ustawy konstytucyjnej sędziowie są niezawiśli."

4)
Art. 81 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 81. § 1. Sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, sądowej lub administracyjnej, bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego ani zatrzymany bez nakazu sądu, chyba że został schwytany na gorącym uczynku. Aż do wydania uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, wolno przedsiębrać tylko czynności nie cierpiące zwłoki.

§ 2. Do czasu rozstrzygnięcia wniosku o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności - właściwy sąd dyscyplinarny władny jest zażądać niezwłocznego zwolnienia zatrzymanego sędziego.

§ 3. W ciągu 7 dni od doręczenia uchwały, odmawiającej zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, służy władzy lub osobie, która wnosiła o zezwolenie, oraz prokuratorowi dyscyplinarnemu skarga do sądu dyscyplinarnego drugiej instancji.

§ 4. Sądy dyscyplinarne wydają uchwały, przewidziane w niniejszym artykule, na posiedzeniu niejawnym, po wysłuchaniu prokuratora dyscyplinarnego."

5)
W art. 243 dodaje się nowy § 4 w następującym brzmieniu:

"§ 4. Prokurator, przeniesiony z urzędu w stan spoczynku na podstawie art. 110 lit. c), otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego uposażenia, jeżeli nie uzyskał prawa do uposażenia emerytalnego."

6)
Art. 255 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Prezes sądu apelacyjnego może według swego uznania zwolnić aplikanta sądowego po złożeniu egzaminu sędziowskiego, przed złożeniem zaś egzaminu wtedy tylko, gdy uzna, że aplikant ze względu na swoje postępowanie przed rozpoczęciem aplikacji lub w czasie aplikacji nie odpowiada godności aplikanta sądowego, albo że nie pełni gorliwie swych obowiązków."

7)
Art. 260 § 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 1. Aplikanta, który złożył egzamin sędziowski, Minister Sprawiedliwości może mianować asesorem sądowym."

8)
W art. 261 § 2 wyrazy w nawiasie: "art. 78 konstytucji" - zastępuje się wyrazami: "art. 66 ustawy konstytucyjnej";
9)
treść dotychczasowa art. 271 staje się § 1, a jako nowe §§ 2 - 6 dodaje się przepisy następujące:

"§ 2. Pisarzy hipotecznych mianuje, przenosi na inne miejsce służbowe i zwalnia Minister Sprawiedliwości.

§ 3. Pisarze hipoteczni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną według zasad, ustalonych dla sędziów okręgowych.

§ 4. Przy przenoszeniu pisarza hipotecznego na inne miejsce służbowe mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 102, przy zwalnianiu zaś - przepisy art. 109, 110 pkt a) - c) i 111 § 2 prawa niniejszego.

§ 5. W okresie czasu do końca 1937 r. Minister Sprawiedliwości może w wypadku, zasługującym na szczególne uwzględnienie, pozostawić na czas określony, nie dłuższy jednak niż na 2 lata, pisarza hipotecznego, który ukończył 70 lat życia, na zajmowanym stanowisku.

§ 6. W okresie czasu do końca 1937 r. Minister Sprawiedliwości może zwalniać lub mianować urzędnikami sądowymi pisarzy hipotecznych, którzy nie ukończyli uniwersyteckich studiów prawniczych."

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do wydania jednolitego tekstu prawa o ustroju sądów powszechnych z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

Art.  3.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po jej ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024