Państwowa Szkoła Morska w Gdyni.

USTAWA
z dnia 22 lutego 1937 r.
o Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni

Art.  1.
(1)
Państwowa Szkoła Morska, istniejąca w Gdyni, jest zakładem naukowo-wychowawczym, przeznaczonym do przygotowywania wykwalifikowanych zawodowo pracowników żeglugi morskiej oraz zawodów pokrewnych. Cele te osiąga szkoła przez teoretyczne i praktyczne kształcenie zawodowe z uwzględnieniem potrzebnego zakresu wykształcenia ogólnego oraz wychowanie społeczno-obywatelskie.
(2)
Państwowa Szkoła Morska jest zorganizowana jako szkoła zawodowa stopnia licealnego w rozumieniu art. 31 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389).
Art.  2.

Uprawnienia absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej określają przepisy specjalne, w szczególności przepisy o kwalifikacjach oficerów polskiej marynarki handlowej.

Art.  3.

Nadzór zwierzchni nad działalnością Państwowej Szkoły Morskiej w zakresie wykształcenia zawodowego wykonywa Minister Przemysłu i Handlu, w zakresie zaś wykształcenia ogólnego oraz wychowania społeczno-obywatelskiego - Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Art.  4.
(1)
Statut normuje sprawy ustroju i organizacji szkoły, w szczególności: okres trwania nauki w zakresie zarówno teoretycznym jak praktycznym, egzaminy i dyplomy, karność szkolną i umundurowanie uczniów, wysokość i sposób pobierania opłat szkolnych oraz gospodarkę finansową.
(2)
Statut nadaje Państwowej Szkole Morskiej Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem. Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(3)
Statut zostaje ogłoszony w Monitorze Polskim.
Art.  5.
(1)
Przy szkole mogą być tworzone zakłady lub instytuty pomocnicze, przeznaczone do prac specjalnych, związanych z zawodowym kształceniem pracowników żeglugi morskiej lub 2 pracami badawczymi w dziedzinie spraw morskich.
(2)
Statuty tego rodzaju zakładów i instytutów ustala Minister Przemysłu i Handlu.
(3)
Przepisy powyższe dotyczą również internatu szkolnego.
Art.  6.
(1)
W celu niesienia pomocy w kształceniu uczniów Państwowej Szkoły Morskiej może być przy szkole utworzony fundusz stypendialny, posiadający osobowość prawną.
(2)
Zasady organizacji i administrowania funduszem stypendialnym ustali statut, wydany przez Ministra Przemysłu i Handlu.
(3)
Przepisy powyższe nie wyłączają możności tworzenia fundacji stypendialnych na wyżej wymienione cele na zasadach ogólnych.
Art.  7.

Uczniowie i kandydaci, zarówno w szkole jak i na statku szkolnym, wychowywani są w duchu karności wojskowej.

Art.  8.

Stosunek służbowy mianowanego grona nauczycielskiego Państwowej Szkoły Morskiej określa ustawa z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej.

Art.  9.

Grono nauczycielskie i pracownicy administracyjni Państwowej Szkoły Morskiej oraz oficerowie i załoga statku szkolnego noszą umundurowanie, określone przepisami ogólnymi o umundurowaniu funkcjonariuszów polskiej marynarki handlowej.

Art.  10.

Państwowa Szkoła Morska może być zwinięta na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, która jednocześnie postanowi o przeznaczeniu pozostałego mienia szkoły oraz funduszu stypendialnego.

Art.  11.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024