Komisja kwalifikacyjna do stwierdzania praktycznej umiejętności fachowej osób uprawnionych do kierowania robotami budowlanymi i sporządzania projektów tych robót.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 listopada 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o komisji kwalifikacyjnej do stwierdzania praktycznej umiejętności fachowej osób uprawnionych do kierowania robotami budowlanymi i sporządzania projektów tych robót.

Na podstawie art. 368 ust. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 202) w brzmieniu ustawy z dnia 14 lipca 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 405) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuły, powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 202) z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami. Paragrafy, powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
(1)
Do stwierdzania praktycznej umiejętności w projektowaniu i wykonywaniu robót konstrukcyjnych i praktycznej umiejętności sporządzania projektów (planów) architektonicznych w przypadkach, przewidzianych w art. 361 ust. 3 i w art. 362 ust. 2, oraz praktycznej umiejętności fachowej w przypadkach, przewidzianych w art. 402 ust. 2, powołuje się komisję kwalifikacyjną w składzie:
a)
przewodniczącego, wyznaczonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych,
b)
delegata Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego,
c)
dwóch członków, powołanych na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez Ministra Spraw Wewnętrznych spośród czterech kandydatów, profesorów bądź wykładowców na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wybranych przez Radę Wydziałową,
d)
dwóch członków, powołanych na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez Ministra Spraw Wewnętrznych spośród czterech kandydatów, profesorów bądź wykładowców na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Warszawskiej, wybranych przez Radę Wydziałową,
e)
sekretarza, wyznaczonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
(2)
W tym samym trybie mają być powołani bądź wyznaczeni: zastępca przewodniczącego, zastępcy członków komisji i zastępca sekretarza, przy czym zastępcami członków, określonych w ust. (1) pkt c) i d), będą powołani kandydaci, wybrani przez Rady Wydziałowe. Politechniki w Warszawie w myśl ust. 1) pkt c) i d), a nie mianowani na członków komisji.
§  3.
(1)
Osoby, ubiegające się o stwierdzenie praktycznej umiejętności w projektowaniu i wykonywaniu robót konstrukcyjnych albo praktycznej umiejętności sporządzania projektów (planów) architektonicznych w przypadkach, przewidzianych w art. 361 ust. 3 i w art. 362 ust. 2, lub też o stwierdzenie praktycznej umiejętności fachowej w przypadkach, przewidzianych w art. 402 ust. 2, powinny wnieść podanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem właściwego wojewody, a w Warszawie - za pośrednictwem Komisarza Rządu na m. st. Warszawę.
(2)
Do podania należy dołączyć:
a)
dowód, stwierdzający, iż dana osoba posiada uprawnienie do kierowania robotami budowlanymi, ewentualnie i do sporządzania projektów (planów) tych robót w Państwie Polskim,
b)
dowody, stwierdzające praktyczną umiejętność jak: wykonane projekty i prace konkursowe, prace o charakterze naukowym, świadectwa z wykonania konkretnych prac itp.,
c)
dwie fotografie, zaopatrzone własnoręcznymi podpisami.
(3)
Dopuszcza się zgłoszenie prośby o stwierdzenie praktycznej umiejętności, o której mowa w ust. 1, łącznie z prośbą o udzielenie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.
§  4.
Wojewoda zarządzi protokolarne przesłuchanie ubiegającego się o stwierdzenie praktycznej umiejętności (§ 3 ust. 1) co do okoliczności, czy nie utracił on na mocy obowiązujących przepisów prawa kierowania robotami budowlanymi bądź prawa do sporządzania projektów, oraz zbada w razie potrzeby z urzędu prawdziwość złożonych oświadczeń, po czym prześle uzupełnione w ten sposób podanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  5.
Po stwierdzeniu, że zachodzą wymagane warunki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych orzeka o skierowaniu sprawy do komisji kwalifikacyjnej i zawiadamia o tym interesowanego.
§  6.
(1)
Ubiegający się o stwierdzenie praktycznej umiejętności (§ 3 ust. 1) powinien złożyć taksę na pokrycie kosztów tego stwierdzenia w wysokości 120 zł w miejscu i w sposób, określony w piśmie, zawiadamiającym o skierowaniu sprawy do komisji kwalifikacyjnej.
(2)
Taksa, po pokryciu z niej wydatków, połączonych z czynnościami komisji, przypada przewodniczącemu, członkom komisji i sekretarzowi w częściach, jakie zostaną ustalone przez komisję.
(3)
Taksa podlega zwrotowi w razie usprawiedliwionego niestawiennictwa interesowanego do komisji. Prośbę o zwrot taksy należy zgłosić najdalej w ciągu 14 dni od daty wyznaczonego terminu stawiennictwa do komisji.
§  7.
Posiedzenia komisji zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby.
§  8.
(1)
W posiedzeniach komisji biorą udział: przewodniczący lub jego zastępca, delegat Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, jeden z członków, określonych w § 2 pkt c), jeden z członków, określonych w § 2 pkt d) oraz sekretarz albo ich zastępcy.
(2)
Przy rozpatrywaniu spraw, dotyczących praktycznej umiejętności sporządzania projektów (planów) architektonicznych, w posiedzeniach biorą udział obaj członkowie, określeni w § 2 pkt c), a przy rozpatrywaniu spraw, dotyczących praktycznej umiejętności w projektowaniu i wykonywaniu robót konstrukcyjnych, - obaj członkowie, określeni w § 2 pkt d).
§  9.
(1)
Ubiegający się o stwierdzenie praktycznej umiejętności, o której mowa w § 3, obowiązany jest:
a)
wykonać pracę pisemną bądź rysunkową, wyznaczoną przez komisję oraz
b)
uskutecznić w drodze ustnej obronę wyżej wspomnianej pracy.
(2)
Komisja może uznać, że praktyczną umiejętność w dostatecznym stopniu stwierdzają dowody, przedstawione przez interesowanego, i może wówczas zwolnić go od wykonania pracy pisemnej bądź rysunkowej i od obrony tej pracy i ewentualnie może poddać go zamiast tego egzaminowi ustnemu z praktycznej umiejętności fachowej.
§  10.
(1)
Praca, określona w § 9 ust. (1) pkt a), powinna być wykonywana w lokalu, wskazanym przez przewodniczącego, i pod nadzorem członka komisji lub sekretarza i nie może trwać dłużej niż 6 dni, licząc po 6 godzin dziennie.
(2)
Obrona pracy, o której mowa w poprzednim ustępie, bądź egzamin ustny, określony w § 9 ust. (2), odbywa się przed komisją, zwołaną w składzie, określonym w § 6, w miejscu, wyznaczonym przez przewodniczącego, i nie może trwać dłużej niż 2 godziny.
(3)
Przy wykonaniu pracy pisemnej, bądź rysunkowej wolno używać pomocniczych środków mechanicznych, jak: maszyn do pisania lub rachowania, suwaka, planimetru itp., jako też tablic logarytmicznych i rachunkowych, analizy cen, tablic pomocniczych przy obliczeniach statycznych itp. Natomiast korzystanie z podręczników, wzorów rysunkowych itp. lub też z pomocy osób trzecich jest zabronione.
§  11.
Prace pisemne bądź rysunkowe może wykonywać równocześnie w jednym lokalu kilku kandydatów. Obrona pracy pisemnej bądź rysunkowej (§ 9 ust. 1 pkt b), jako też egzamin ustny (§ 9 ust. 2) odbywa się osobno dla każdego kandydata.
§  12.
Przy obronie pracy pisemnej bądź rysunkowej (§ 9 ust. 1 pkt b) oraz przy egzaminie ustnym (§ 9 ust. 2) prawo zadawania pytań przysługuje przewodniczącemu i członkom komisji.
§  13.
(1)
Po ukończeniu obrony pracy pisemnej bądź rysunkowej (§ 9 ust. 1 pkt b) lub po przeprowadzeniu egzaminu (§ 9 ust. 2) komisja niezwłocznie poweźmie uchwałę co do praktycznej umiejętności interesowanego, którą może uznać jako nie wystarczającą lub jako wystarczającą.
(2)
Uchwała komisji zapada większością głosów. Sekretarz w głosowaniu udziału nie bierze. W razie równości głosów, licząc także głos przewodniczącego, decyduje głos przewodniczącego.
(3)
Powziętą uchwałę ogłasza interesowanemu przewodniczący w obecności komisji.
§  14.
Sekretarz sporządza z każdego posiedzenia komisji protokół, do którego wpisuje się: skład komisji kwalifikacyjnej, przedmiot jej obrad i uchwały przez nią powzięte. W szczególności, gdy chodzi o posiedzenia, mające na celu stwierdzenie umiejętności fachowej, do protokołu należy wpisać: temat pracy pisemnej bądź rysunkowej, wykonanej przez interesowanego, pytania, zadane mu przy obronie wspomnianej pracy bądź przy egzaminie praktycznym, dowody, na których podstawie zwolniono interesowanego od obowiązku wykonania pracy pisemnej bądź rysunkowej i od obrony tej pracy, w razie gdy takie zwolnienie nastąpiło, oraz ocenę praktycznej umiejętności.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.89.622

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja kwalifikacyjna do stwierdzania praktycznej umiejętności fachowej osób uprawnionych do kierowania robotami budowlanymi i sporządzania projektów tych robót.
Data aktu: 19/11/1936
Data ogłoszenia: 30/11/1936
Data wejścia w życie: 30/11/1936