Zmiana rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 października 1936 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.

Na podstawie art. 3, 6 i 19 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucji kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973), zmienionej dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 507) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 967), zmienionym rozporządzeniem Ministra Skarbu 1 dnia 21 grudnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 96, poz. 611) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 5 ustęp drugi otrzymuje brzmienie:

"Wszelkie układy konwersyjne mogą być zawierane do dnia 31 października 1936 r. - a w ustępie trzecim dodaje się w końcu dwa nowe zdania w brzmieniu: "Układy konwersyjne zawarte w terminie oznaczonym w ustępie poprzedzającym będą zatwierdzane przez Komitet Konwersyjny, o ile zostaną przesłane do Banku Akceptacyjnego, Sp. Akc. do dnia 30 listopada 1936 r."

"Układy konwersyjne zawierane w myśl § 3 ust. 2 ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi lub z osobami współzobowiązanymi ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi z tytułu zobowiązań, objętych postępowaniem układowym na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. o ulgach w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 23) mogą być zatwierdzane przez Komitet Konwersyjny, chociażby ich zawarcie nastąpiło po dniu 31 października 1936 r., o ile zostaną przesłane do Komitetu Konwersyjnego do dnia 31 marca 1937 r."

2)
W § 6 po ust. 4 dodaje się dwa ustępy w brzmieniu:

"Po wygaśnięciu ustalonych w paragrafie poprzedzającym terminów do zawierania układów konwersyjnych Komitet Konwersyjny wydawać może decyzje i orzeczenia, określone w pkt 2 - 4, jedynie w sprawach wniesionych najpóźniej do dnia 31 grudnia 1936 r., a w sprawach układów konwersyjnych ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi i z osobami współzobowiązanymi - do dnia 31 marca 1937 r.".

"Po upływie terminów do zawierania układów konwersyjnych (§ 5 ust. 2 i 3) oraz do wnoszenia spraw do Komitetu Konwersyjnego o uznanie winy stron w niedojściu do skutku układu (§ 6 ust. 5) - instytucje wierzycielskie będą miały swobodę w dochodzeniu swych wierzytelności rolniczych, które bądź nie zostały objęte układami konwersyjnymi, bądź też nie stanowią przedmiotu postępowania przed Komitetem Konwersyjnym, a dłużnikom nie będą przysługiwały uprawnienia przewidziane w art. 17 ust. (2) i (3) ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucji kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973)."

§  2.
Po upływie trzech lat przy układach konwersyjnych zawartych przed dniem 30 listopada 1934 r. i po upływie dwóch lat przy układach konwersyjnych zawartych po dniu 30 listopada 1934 r., licząc od daty obowiązywania poszczególnych układów - instytucje wierzycielskie uprawnione będą do pobierania od dłużników w ratach za okres półroczny z góry, od niespłaconego kapitału odsetek według następujących norm:
a)
przy układach konwersyjnych zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy A i z dzierżawcami gospodarstw wiejskich oraz przy układach konwersyjnych zawartych z osobami prawnymi (spółdzielniami rolniczo - handlowymi, spółkami wodnymi, spółkami maszynowymi oraz wydziałami powiatowymi) - 41/2% w stosunku rocznym;
b)
przy układach konwersyjnych, zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy B - 41/2%, w stosunku rocznym;
c)
przy układach konwersyjnych, zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy C - 6% w stosunku rocznym.
§  3.
Pomoc Skarbu Państwa dla instytucji wierzycielskich z tytułu obniżania dłużnikom odsetek od wierzytelności, objętych układami konwersyjnymi, zawartymi z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy A i B, dzierżawcami i osobami prawnymi (spółdzielniami rolniczo - handlowymi, spółkami wodnymi, spółkami maszynowymi oraz wydziałami powiatowymi), przedłuża się na dalszy rok, tj. na rok czwarty przy układach zawartych przed dniem 30 listopada 1934 r. i na rok trzeci przy układach zawartych po dniu 30 listopada 1934 r., licząc od daty obowiązywania poszczególnych układów.

Z tytułu powyższej pomocy w roku czwartym względnie trzecim obowiązywania wyżej wymienionych układów, instytucje wierzycielskie otrzymywać będą od sum wierzytelności, objętych układami:

1)
2% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią co najmniej 50% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;
2)
1 1/2% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią od 33% do 50% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;
3)
1% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią od 10% do 33% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;

Stosunek sumy wierzytelności rolniczych instytucji wierzycielskiej do ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję, ustalać się będzie według stanu na dzień 31 grudnia 1932 r.

Spółdzielniom kredytowym, komunalnym kasom oszczędności i gminnym kasom pożyczkowo - oszczędnościowym może być przyznana na podstawie decyzji Ministra Skarbu dodatkowa pomoc Skarbu Państwa, nie przewyższająca 3/4% w stosunku rocznym. Instytucjom wierzycielskim, zawierającym układy za pośrednictwem Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, pomoc ta może być podwyższona do 11/4% w stosunku rocznym.

§  4.
Po rozwiązaniu Komitetu Konwersyjnego na skutek ukończenia jego czynności w zakresie ustalonym przepisem § 6 ust. 2 pkt 1 - 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 967) - inne sprawy należące do zakresu działania Komitetu Konwersyjnego przejdą do zakresu działania Banku Akceptacyjneni, Sp. Akc.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.82.570

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.
Data aktu: 24/10/1936
Data ogłoszenia: 28/10/1936
Data wejścia w życie: 28/10/1936