Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 29 września 1936 r.
Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i art. 1 pkt a) ustawy z dnia 2 lipca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 363) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych oraz kodeksu wojskowego postępowania karnego tracą moc obowiązującą następujące przepisy wraz z późniejszymi ich zmianami:

1)
ustawa z dnia 29 lipca 1919 r. o tymczasowym sądownictwie wojskowym (Dz. P.P.P. Nr 65, poz. 389);
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie na obszarze Rzeczypospolitej ustawy wojskowego postępowania karnego dla wspólnej siły zbrojnej z dnia 5 lipca 1912 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 368);
3)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. w sprawie trybu załatwiania próśb o ułaskawienie osób skazanych przez sądy wojskowe (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 796);
4)
art. 5 do 13 i 15 do 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Przepisy wprowadzające kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 766).
Art.  2.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. Kodeks karny wojskowy (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 765) wprowadza się zmiany następujące:

1)
po art. 21 dodaje się jako art. 21a przepis w brzmieniu następującym:

"Art. 21a. Utrata praw w przypadku orzeczenia kary dodatkowej wydalenia z wojska lub marynarki wojennej, degradacji lub wydalenia z korpusu oficerskiego następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku.";

2)
w art. 32 punkt oznaczony literą b) oznacza się literą c), a jako nowy punkt b) dodaje się przepis w brzmieniu następującym:

"b) w przypadkach mniejszej wagi - za występki przeciwko mieniu z art. 257 kodeksu karnego, jeżeli sprawca nie był jeszcze karany za ten występek ani dyscyplinarnie, ani sądownie,";

3)
w art. 59:

w § 1 obecną sankcję karną zastępuje się następującą sankcją karną: "podlega karze więzienia do lat 3 lub twierdzy, albo karze aresztu wojskowego.",

w § 3 ustęp ostatni oznacza się jako § 4 i nadaje mu się brzmienie następujące:

"§ 4. W przypadkach mniejszej wagi sąd może, co do przestępstw, określonych w § 2 i 3, zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.";

4)
w art. 60 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli przestępstwa, określonego w § 1 lub 2, dopuszczono się pod bronią, albo wbrew rozkazowi stawania pod broń, albo wobec zebranych żołnierzy, albo w czasie wojny, sprawca

podlega karze więzienia do lat 10.";

5)
w art. 78 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Jeżeli z przestępstwa, określonego w § 1, wynikło uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, określone w art. 235 lub 236 kodeksu karnego, albo też śmierć podwładnego, sprawca

podlega karze twierdzy na czas nie krótszy od miesięcy 3 lub więzienia.".

Art.  3.
§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, dotychczasowe sądy wojskowe stają się sądami o ustroju, przewidzianym przez powyższe prawo.
§  2.
Dotychczasowy personel sądów i prokuratur wojskowych oraz oficerowie sądowi zachowują nadal swe stanowiska służbowe, odpowiadające stanowiskom, przewidzianym w prawie o ustroju sądów wojskowych.
§  3.
Dotychczasowi właściwi dowódcy w zakresie postępowania karnego stają się zwierzchnikami sądowo-karnymi.
Art.  4.
§  1.
Z dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych użyte w obowiązujących przepisach określenie "korpus oficerów sądowych" zastępuje się określeniem "korpus oficerów audytorów".
§  2.
Obowiązujące przepisy, dotyczące korpusu oficerów sądowych oraz oficerów, należących do tego korpusu, stosuje się odpowiednio do korpusu oficerów audytorów oraz do oficerów audytorów.
Art.  5.

Rozprawę, rozpoczętą przed dniem wejścia w życie prawa o ustroju sądów wojskowych, sąd wojskowy ukończy w składzie, określonym dotychczasowymi przepisami.

Art.  6.

Przepisy kodeksu wojskowego postępowania karnego stosuje się również do spraw, wszczętych przed dniem wejścia jego w życie, jeżeli przepisy art. 7 - 11 nie stanowią inaczej.

Art.  7.

Sprawy, wszczęte według przepisów dotychczasowych, uznaje się za wszczęte prawidłowo, choćby ich wszczęcie nie odpowiadało przepisom kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  8.

Sprawy, w których przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego zapadł wyrok w sądzie pierwszej instancji lub rozpoczęto rozprawę w sądzie pierwszej instancji, toczą się do końca według dotychczasowych przepisów. W razie odroczenia rozprawy w sądzie pierwszej instancji dalsze postępowanie karne odbywa się z zachowaniem przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  9.

Zażalenia przeciwko postanowieniom (uchwałom, decyzjom), wydanym przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, można wnosić zgodnie z przepisami dotychczasowymi, bądź z przepisami kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  10.

W razie uchylenia lub uznania za nieważny wyrok sądu pierwszej instancji dalsze postępowanie toczy się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.

Art.  11.
§  1.
Wznowienie postępowania i dalsze postępowanie w razie wznowienia odbywa się według przepisów kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Niezałatwione wnioski o wznowienie przekazuje się właściwemu sądowi tak, jak gdyby zostały podane po dniu wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dokonanego na mocy przepisów dotychczasowych sprawdzenia faktycznych okoliczności sprawy powtarzać nie należy, rozpoczęte zaś sprawdzanie należy dokończyć na mocy powyższych przepisów.
Art.  12.
§  1.
Z dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego dotychczasowi obrońcy wojskowi przestają być obrońcami wojskowymi, jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  2.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi mogą jako obrońcy wojskowi występować nadal w tych poszczególnych sprawach karnych, w których przyjęli obronę przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, nawet jeżeli nie zostaną wpisani na listę obrońców wojskowych w myśl art. 58 i 59 kodeksu wojskowego postępowania karnego.
§  3.
Dotychczasowi obrońcy wojskowi, którzy odpowiadają warunkom przepisanym w art. 58 lit. a), b) lub c) kodeksu wojskowego postępowania karnego, mogą być wpisani na listę obrońców wojskowych również bez ich prośby, o czym należy ich powiadomić.
Art.  13.

Kary pozbawienia wolności, których wykonanie zostało zarządzone przed dniem wejścia w życie kodeksu wojskowego postępowania karnego, należy od dnia wejścia jego w życie wykonywać wedle przepisów tegoż kodeksu.

Art.  14.

Na obszarze województwa śląskiego prawa i obowiązki policji państwowej, przewidziane w kodeksie wojskowego postępowania karnego, ma również wojewódzka policja śląska.

Art.  15.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  16.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1937 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.76.538

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Przepisy wprowadzające prawo o ustroju sądów wojskowych oraz kodeks wojskowego postępowania karnego.
Data aktu: 29/09/1936
Data ogłoszenia: 06/10/1936
Data wejścia w życie: 01/01/1937