Ważenie bydła rogatego, trzody chlewnej i owiec sprzedawanych na targowiskach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 sierpnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych o ważeniu bydła rogatego, trzody chlewnej i owiec sprzedawanych na targowiskach.

Na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 14 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 639) zarządza się co następuje:
§  1.
Sprzedaż na targowiskach bydła rogatego, trzody chlewnej i owiec przeznaczonych do uboju może być dokonywana jedynie na podstawie wagi żywej lub bitej stwierdzonej w sposób określony w rozporządzeniu niniejszym.
§  2.
(1)
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą jedynie targowisk posiadających urządzenia wagowe w rozmiarach odpowiadających potrzebom obrotu.
(2)
Właściwa władza przemysłowa I instancji po wysłuchaniu opinii miejscowego urzędu miar ustala, czy targowisko posiada urządzenia wagowe w rozmiarach odpowiadających potrzebom obrotu.
(3)
W przypadku zniszczenia lub trwałego uszkodzenia urządzeń wagowych władza wskazana w ust. 2 może zezwolić na dokonywanie tranzakcji sprzedaży bez obowiązku ważenia zwierząt, w okresie czasu ustalonym w zezwoleniu.
§  3.
Przepisów o obowiązku sprzedaży na podstawie wagi nie stosuje się przy tranzakcjach oseskami, warchlakami, jagniętami oraz zwierzętami, które ze względu na uszkodzenia cielesne lub chorobę nie mogą być doprowadzone do wagi.
§  4.
(1)
Ważenie zwierząt na targowisku może być uskuteczniane tylko przez zarząd (zarządcę) targowiska za pośrednictwem funkcjonariuszów (wagowych) zaprzysiężonych przez władzę przemysłową I instancji.
(2)
Wyniki ważenia winny być stwierdzone na kwicie wagowym wydawanym stronom zainteresowanym.
§  5.
Doprowadzenie zwierząt do wagi jest obowiązkiem sprzedawcy.
§  6.
(1)
Każdą sztukę zwierząt należy ważyć oddzielnie.
(2)
Ważenie większej liczby zwierząt jednocześnie jest dozwolone, jeżeli wszystkie sztuki są według obowiązującej nomenklatury jednakowej jakości i jeżeli sprzedawane są po jednakowej cenie i temu samemu nabywcy.
§  7.
(1)
Przez pojęcie wagi bitej należy rozumieć wagę zwierzęcia zabitego, czyli tuszy, i ostygniętego, czyli doprowadzonego do temperatury otoczenia (około + 15°C), przy czym ważeniu podlega:
a)
u bydła rogatego i owiec - tusza bez krwi, skóry, głowy, wnętrzności (z wyjątkiem nerek i tłuszczu nerkowego), organów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych, kończyn przednich, obciętych w okolicy stawu napiąstkowego, i kończyn tylnych, obciętych w okolicy stawu skokowego;
b)
u trzody chlewnej - tusza bez krwi, szczeciny, języka, wnętrzności (z wyjątkiem nerek i sadła wewnętrznego), organów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.
(2)
W przypadku ważenia tuszy w stanie ciepłym (bezpośrednio po uboju) lub w stanie sztucznie chłodzonym należy uczynić o tem odpowiednią adnotację na kwicie wagowym.
§  8.
Zainteresowani mogą żądać sprawdzenia w ich obecności, czy waga jest wytarowana.
§  9.
Zażalenie z powodu niewłaściwego zważenia powinny być skierowane natychmiast po zważeniu do zarządu (zarządcy) targowiska. Zarząd (zarządca) jest obowiązany przeprowadzić kontrolne ważenie w ciągu godziny od chwili zgłoszenia zażalenia, jednakże tylko wtedy, gdy żalący się doprowadzi zwierzęta do wagi w tym terminie.
§  10.
(1)
W przypadkach, gdy zachodzi wątpliwość lub spór co do rzetelności urządzenia wagowego, miarodajne jest orzeczenie (ekspertyza) urzędu miar.
(2)
Osoba uczestnicząca w obrocie handlowym a kwestionująca rzetelność urządzenia wagowego ma prawo zażądać ekspertyzy urzędu miar składając na koszty ekspertyzy kaucję w wysokości wyznaczonej przez tenże urząd. O ile ekspertyza wykaże, że urządzenie wagowe jest rzetelne, koszty ekspertyzy ponosi osoba, która jej żądała, w przeciwnym zaś razie - zarząd targowiska.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 3 miesiące po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.71.513

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ważenie bydła rogatego, trzody chlewnej i owiec sprzedawanych na targowiskach.
Data aktu: 26/08/1936
Data ogłoszenia: 21/09/1936
Data wejścia w życie: 22/12/1936