Strój urzędowy niższych funkcjonariuszów sądowych i prokuratorskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 grudnia 1935 r.
w sprawie stroju urzędowego niższych funkcjonarjuszów sądowych i prokuratorskich.

Na podstawie art. 265 § 3 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 102, poz. 863) zarządzam co następuje:
§  1.
Strój urzędowy niższych funkcjonarjuszów sądowych i prokuratorskich winien odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy materjał stroju urzędowego: sukno ciemno-popielate (marengo) na ubranie ciepłe oraz tkanina wełniano-bawełniana w tymże kolorze na ubranie letnie; guziki z żółtego metalu (złota) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży - 23 mm średnicy, mały - 17 mm średnicy i na czapkę - 10 mm.
§  3.
Strój urzędowy ciepły składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki, zaś letni - z kurtki, spodni i czapki.
a)
Kurtka jednorzędowa (tabl. Nr. 1) bez rozcięcia z tylu, zapinana na 6 dużych guzików, z dwiema bocznemi krytemi kieszeniami i patkami szerokości 16 - 18 cm i wysokości 7 cm. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Kołnierz leżący, wykładany, wysokości 5 cm - 71/2cm, zapinany na 1 haftkę. Mankiety na rękawach okrągłe, wysokości 10 cm z dwoma małemi guzikami. Kołnierz i mankiety kurtki obramowane wypustką sukienną koloru fioletowego;
b)
spodnie z materjału barwy kurtki, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i kolanie (bez mankietów), długie do trzewików, z wypustką sukienną koloru fioletowego. Trzewiki czarne.
c)
Płaszcz dwurzędowy (tabl. Nr. 2), zapinany na 6 dużych guzików z każdej strony, z dwiema bocznemi krytemi kieszeniami z patkami szerokości 18 - 20 cm i wysokości 8 cm. Kołnierz leżący, wykładany, wysokości 10-12 cm, zapinany na 1 haftkę. Mankiety na rękawach okrągłe wysokości 15 cm. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, pęto (dragonik) zaokrąglone o wysokości 5 cm, długości 20 - 22 cm zapinane na 2 duże guziki. Płaszcz z tyłu posiada rozcięcie, sięgające od dołu do płaszczyzny siedzenia, zapinane na 5 małych guzików. Kołnierz i mankiety obramowane wypustką z sukna fioletowego.
d)
Czapka angielska (tabl. Nr . 3) z materjału barwy kurtki, z daszkiem skórzanym szerokości 6 cm i czarną rzemienną podpinką szerokości 1 cm; podpinka przytwierdzona do czapki dwoma małemi guzikami z metalu żółtego (złotego) z orłem państwowym. Na otoku nad podpinką orzeł państwowy z żółtego metalu (złoty). Dookoła górnego szwu oraz na górnej i dolnej części otoku wypustka z fioletowego sukna.
§  4.
Oznaki stanowisk niższych funkcjonarjuszów:
1)
pomocniczy woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt o rozchyleniu 60° z sukna fioletowego szerokości 2 cm o bokach długości: na kurtce - 7 i 11 cm i na płaszczu - 12 i 13 cm (tabl. Nr. 4).
2)
Woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt o rozchyleniu 60° z sukna fioletowego, szerokości 2 cm o bokach długości: na kurtce 7 i 11 cm i na płaszczu - 12 i 13 cm, z naszytym na nim złotym galonikiem o szerokości 5mm (tabl. Nr. 5).
3)
Starszy woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt o rozchyleniu 60° z sukna fioletowego, szerokości 25 mm o bokach długości: na kurtce 7 i 11 cm i na płaszczu 12 i 13 mm, z naszytym na nim złotym galonikiem o szerokości 13 mm (tabl. Nr. 6).
§  5.
Niżsi funkcjonariusze Ministerstwa Sprawiedliwości noszą ponadto na kołnierzu kurtki i płaszcza z obu stron (tabl. Nr. 7) oraz na otoku czapki (tabl. Nr. 9) nad podpinką monogram z żółtego metalu (złoty) z literami M. S. (tabl. Nr. 8) ; orzeł państwowy natomiast przymocowany do górnej części czapki.
§  6.
W czasie pełnienia służby niżsi funkcjonariusze winni być w stroju urzędowym.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Dostosowanie stroju urzędowego do przepisów niniejszego rozporządzenia nastąpi w miarę wydawania nowych kompletów tegoż stroju.
§  8.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 971) i z dnia 6 marca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 18, poz. 100).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.7.81

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Strój urzędowy niższych funkcjonariuszów sądowych i prokuratorskich.
Data aktu: 31/12/1935
Data ogłoszenia: 31/01/1936
Data wejścia w życie: 31/01/1936