Zmiany w statutach: Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego oraz Banku Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 28 sierpnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie zmian w statutach: Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego oraz Banku Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego.

Na podstawie art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. w sprawie statutów towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz zmiany statutów instytucji kredytowych, zatwierdzonych w drodze ustawodawczej przez b. władze zaborcze (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 326) zarządza się co następuje:
§  1.
Zezwala się Poznańskiemu Ziemstwu Kredytowemu na następujące zmiany w jego statucie:
1)
w § 6 ust. 1 skreśla się zdanie drugie;
2)
w § 16 skreśla się wyraz: "pomocniczych";
3)
w § 19 ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"reprezentuje Ziemstwo na zewnątrz i podpisuje samodzielnie wszelkie pisma, dokumenty i ogłoszenia Ziemstwa", a w pkt 5 tegoż paragrafu skreśla się wyraz "średnim";

4)
w § 21 skreśla się ustęp drugi;
5)
nagłówek przed § 25 otrzymuje brzmienie:

"Urzędnicy Ziemstwa";

6)
w § 26 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Urzędników kontraktowych i niższych funkcjonariuszów przyjmuje Dyrekcja.";

7)
W § 28 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Stosunek służbowy i płace urzędników kontraktowych oraz niższych funkcjonariuszów ustala Dyrekcja w drodze umowy.";

8)
§ 30 otrzymuje brzmienie:

"Dyrekcja Ziemstwa dzieli okręg działalności Ziemstwa, celem załatwienia spraw lokalnych, na obwody i mianuje spomiędzy stowarzyszonych dla każdego obwodu odpowiednią ilość radców Ziemstwa na najwyżej 6 lat kalendarzowych. Co 2 lata ustępuje jedna trzecia radców - początkowo drogą losowania przez Dyrekcję. Ponowna nominacja jest dozwolona. W razie śmierci lub ustąpienia przed upływem kadencji, mianuje Dyrekcja na miejsce opróżnione nowych radców Ziemstwa.";

9)
w § 41 wyrazy "10 dni" zastępuje się wyrazami "5 dni";
10)
w § 57 wyrazy "14 dni" zastępuje się wyrazami "7 dni";
11)
§ 60 skreśla się;
12)
§ 65 otrzymuje brzmienie:

"Pożyczki udziela się w wysokości 50% szacunku nieruchomości, którego dokonywa się na podstawie oszacowania na miejscu według regulaminu szacunkowego Ziemstwa. Ustalenie wartości szacunkowej może nastąpić tylko w razie uznania, że budynki nieruchomości i inwentarz wystarczają dla gospodarstwa. Sejmik może uchwalić udzielanie pożyczek przez pewien czas lub co do pewnych serii listów zastawnych w wysokości niższej niż 50% szacunku.";

13)
§ 79 otrzymuje brzmienie:

"Dłużnik, który nie uiści raty w terminie płatności, obowiązany jest do zapłacenia odsetek zwłoki za czas od dnia płatności aż do dnia rzeczywistej zapłaty w wysokości, ustalonej przez Dyrekcję a zatwierdzonej przez Komitet Ziemstwa na wniosek Dyrekcji. Uchwała taka wymaga zatwierdzenia Ministra Skarbu.";

14)
w § 80 dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

"Część raty przeznaczona na umorzenie może być w ciągu dwóch miesięcy od dnia płatności raty wnoszona również i w listach zastawnych niewylosowanych tej samej serii, w jakiej została udzielona pożyczka, podług wartości nominalnej tych listów zastawnych.";

15)
w § 119 zdanie drugie skreśla się;
16)
§ 123 skreśla się.
§  2.
Zezwala się Bankowi Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego na skreślenie w jego statucie § 23.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024