Oznaczenie pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1936 r.
o oznaczaniu pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.

Na podstawie art. 7 ust. 1) lit. a) ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 56, poz. 467) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Na każdym towarze z kategorii, wyszczególnionych w § 2, należy umieścić:
1)
firmę przedsiębiorstwa, które dany towar wyprodukowało,
2)
jego siedzibę główną,
3)
miejsce fabrykacji lub wyrobu towaru, o ile towar wyprodukowano nie w miejscu siedziby głównej przedsiębiorstwa.
(2) 1
Oznaczenia, wymagane w pkt 2 i 3 ustępu poprzedzającego, powinny być wykonane literami identycznej wielkości. W stosunku do kategorii towarów, wskazanych w § 2 pkt 1 lit. a) i b) i pkt 3, powyższe dane można umieszczać na etykietach czołowych lub, jeżeli towar znajduje się w sprzedaży bez opakowania, na samym towarze. Względem pozostałych kategorii towarów, wskazanych w § 2, należy przestrzegać umieszczenia odnośnych danych na czołowych etykietach. Jeżeli na opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru, wyciśnięte są lub wydrukowane na stałe oznaczenia, dotyczące danych określonych w § 1 ust. (1), treść tych oznaczeń powinna się zgadzać z oznaczeniami, umieszczonymi na etykiecie.
(3)
Niedopuszczalne jest:
1)
umieszczanie danych oznaczeń na specjalnych nalepkach,
2)
umieszczanie ich na etykiecie czołowej w sposób wprowadzający w błąd lub mało widoczny.
§  2.
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą wyprodukowanych w kraju zarówno przez firmy krajowe, jak i zagraniczne i przeznaczonych do wewnętrznego handlu detalicznego w Polsce:

1. a) wyrobów toaletowych i mydeł,

b)
środków kosmetycznych,
c)
wyrobów perfumeryjnych;

2. a) 2 artykułów żywności, środków odżywczych i dietetycznych oraz piwa w butelkach, jeżeli towary te są sprzedawane w gotowym opakowaniu lub naczyniu, służącym jako opakowanie towaru,

b)
wód mineralnych naturalnych i sztucznych, zarówno leczniczych jak i stołowych,
c)
preparatów leczniczych,
d)
środków opatrunkowych;

3. wyrobów pyrotechnicznych, a mianowicie:

a)
ogni sztucznych, w szczególności: rakiet, bomb, pocisków, kół ognistych, słońc ognistych, wiatraków ognistych, kaskad ognistych, fontanien ognistych, rzymskich świec, obrazów pyrotechnicznych,
b)
zabawek pyrotechnicznych, w szczególności: naboi do pistoletów dziecięcych, świeczek iskrowych, papierków, kulek, laseczek, żabek, bąków i t. p.,
c)
przedmiotów wybuchowych, służących do wywoływania efektów akustycznych, w szczególności petard sygnalizacyjnych i ostrzegawczych,
d)
przedmiotów łatwo zapalnych, w szczególności: lontów, zapalników, pochodni magnezjowych, ogni bengalskich pod wszelkimi postaciami, świec dymnych.
§  3.
Nie stosujący się do przepisów rozporządzenia niniejszego karani będą stosownie do art. 7 ust. 2) ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
§  4.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Opieki Społecznej oraz Sprawiedliwości.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Rady Ministrów: z dnia 21 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 7, poz. 43) oraz z dnia 24 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 409).
1 § 1 ust. (2) zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.
2 § 2 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1939 r. (Dz.U.39.57.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1939 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.68.493

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oznaczenie pochodzenia niektórych kategorii towarów w wewnętrznym handlu detalicznym.
Data aktu: 26/08/1936
Data ogłoszenia: 10/09/1936
Data wejścia w życie: 11/12/1936