Zmiana "Regulaminu przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 czerwca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zmiany "Regulaminu przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych".

Na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) w brzmieniu, nadanem jej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 października 1930 r., zmieniającem i uzupełniającem przepisy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 76, poz. 599) oraz na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządzam co następuje:
§  1.
W "Regulaminie przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych", stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 21 września 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 93, poz. 721), zmienionym rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 25 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 822), z dnia 20 kwietnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 239), z dnia 27 czerwca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 307), z dnia 2 sierpnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 389) oraz z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 4, poz. 34) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 6:
a)
pkt. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na każdą przesyłkę nadawca powinien złożyć kolei żelaznej wraz z wtórnikiem listu przewozowego (§ 8 p. 6) czteroczęściowy list przewozowy nakładu kolei, drukowany na białym papierze według wzorów, wskazanych dla poszczególnych części w załącznikach D1, D2, D3 i D4.

Dla przesyłek pośpiesznych używa się listu przewozowego tego samego wzoru, drukowanego na papierze różowym".

b)
pkt. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Formularze listów przewozowych powinny być drukowane na trwałym papierze".

c)
pkt. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Listy przewozowe powinny być na dowód zgodności ich z przepisami regulaminu niniejszego opatrzone stemplem jednego z polskich zarządów kolejowych".

d)
pkt. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Rubryki listu przewozowego, nieobwiedzione linjami grubemi, wypełnia kolej żelazna, z wyjątkiem przypadku, przewidzianego w p. 9 d) paragrafu niniejszego, przy wskazaniu rodzaju, numeru i cechy własności wagonu; pozostałe rubryki, obwiedzione linjami grubemi, wypełnia nadawca (zobacz jednak § 39 p. 2). Rubryki, które mają pozostać niewypełnione, nadawca powinien przekreślić".

e)
w pkt. 6 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Użycie formularza białego lub różowego wskazuje czy towar należy przewieźć jako przesyłkę zwyczajną, czy jako pośpieszną".

f)
W pkt. 7 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Wszystkie części listu przewozowego oraz wtórnik (§ 8 p. 6) powinny być wypełnione równocześnie przez masę kalkową w języku polskim, a na obszarze W. M. Gdańska w języku polskim lub niemieckim wyraźnie twardym ołówkiem na maszynie lub drukiem".

g)
W pkt. 9 d) zdanie przedostatnie otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli miejsce w liście przewozowym na oznaczenie zawartości przesyłki nie wystarcza, do dalszego oznaczania zawartości należy użyć osobnych dodatkowych arkuszy papieru w pięciu egzemplarzach, które powinny odpowiadać rozmiarom listu przewozowego i muszą być starannie do niego przytwierdzone oraz podpisane przez nadawcę".

h)
W pkt. 14 słowa: "na odwrotnej stronie" zastępuje się przez "w przeznaczonej na to rubryce".
2)
W § 8 pkt. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Kolej żelazna obowiązana jest poświadczyć przyjęcie przesyłki i datę przyjęcia jej do przewozu na wtórniku listu przewozowego wzoru, wskazanego w załączniku D5, który nadawca składa kolei razem z listem przewozowym.

Wtórniki listów przewozowych powinny być na znak zgodności ich z przepisami regulaminu niniejszego opatrzone stemplem kolei żelaznej jednocześnie z listami przewozowemi (§ 6 p. 4).

Wtórnik musi być równobrzmiący z listem przewozowym. Postanowienia § 6 o liście przewozowym stosuje się odpowiednio".

3)
W § 15 pkt. 3 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie: "Jeżeli nadawca pragnie być obecnym osobiście lub przez pełnomocnika przy załatwianiu powyższych formalności w drodze, wówczas powinien on oznaczyć to w liście przewozowym w rubryce "Oświadczenia nadawcy przewidziane w regulaminie przewozu i taryfach", wskazując stację, gdzie formalności te mają być załatwione".
4)
Dotychczasowy załącznik D do § 6 i załącznik Dl do § 8 zastępuje się przez załączniki D1, D2, D3, D4 i D5, których wzory są dołączone do niniejszego rozporządzenia.
5)
Listy przewozowe i wtórniki dotychczasowego wzoru, opatrzone stemplem kolei, mogą być używane do wyczerpania zapasów. W razie użycia tych listów przewozowych i wtórników stosuje się dotychczasowy tekst §§ 6, 8 i 15 regulaminu przewozu bez zmian, wyszczególnionych wyżej pod 1) do 4).
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1936 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  D 1

ZAŁĄCZNIK  D 2

ZAŁĄCZNIK  D 3

ZAŁĄCZNIK  D 4

ZAŁĄCZNIK  D 5

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.49.357

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana "Regulaminu przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych".
Data aktu: 25/06/1936
Data ogłoszenia: 30/06/1936
Data wejścia w życie: 01/07/1936