Zmiana przepisów wykonawczych do prawa celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 9 kwietnia 1936 r.
o zmianie przepisów wykonawczych do prawa celnego.

Na podstawie art. 15 ustęp 3; 22 ust. II p. 9; 30 ust. 7; 55 ust. 3 i 135 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610), zarządzam co następuje:
§  1.
W przepisach wykonawczych z dnia 9 października 1934 r. do prawa celnego (Dz. U. R. P. Nr . 90, poz. 820), zmienionych i uzupełnionych rozporządzeniami Ministra Skarbu: z dnia 9 sierpnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 385) oraz z dnia 7 października 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 481) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 8 ust. 2 lit. b nadaje się punktowi III nowe brzmienie i dodaje się dalszy punkt IV:

"III. fluorytu niemielonego, objętego poz. 159 p. 1, oraz koksiku z poz. 182, przeznaczonego dla cynkowych zakładów hutniczych - 3 gr od 100 kg wagi surowej;

IV. innych, oprócz wymienionych pod I, II i III - 30 gr od 100 kg wagi surowej."

2)
W § 16 do p. 9 ustęp 3 uzupełnia się dodaniem lit. c:

"c) konserwy rybne o wadze nieprzekraczającej 250 g, łącznie z wagą bezpośredniego opakowania".

3)
W § 16 do p. 9 dodaje się nowe ustępy 6 i 7:

"6) Wszelkie wzory i próbki, według których mają być wykonane towary, przeznaczone na eksport, nadchodzące pod adresem Państwowego Instytutu Eksportowego, izb przemysłowo-handlowych, izb rolniczych, izb rzemieślniczych i innych instytucyj samorządu gospodarczego mogą być zwolnione od cła na podstawie zaświadczenia instytucji odbiorczej, stwierdzającego, że chodzi w danym przypadku o wzory i próby, według których mają być wykonane towary, przeznaczone na eksport; takie same wzory i próby, nadchodzące pod adresem zakładów przemysłowych, mogą być zwalniane od cła na podstawie analogicznego zaświadczenia, wystawionego przez terytorjalnie właściwą izbę przemysłowo-handlową.

7) Próbki olejów mineralnych, nadchodzące pod adresem rafinerji olejów mineralnych, mogą być zwalniane od cła w ilości, nieprzekraczającej 3 kg łącznie z wagą naczynia; jeżeli zachodzą wątpliwości co do charakteru przesyłki, zwolnienie od cła może być uzależnione od przedstawienia zaświadczenia terytorjalnie właściwej izby przemysłowo-handlowej, stwierdzającego, że w danym przypadku chodzi o próby, a nie towar przeznaczony na sprzedaż; próby te nie są wolne od podatku pośredniego, pobieranego od olejów mineralnych w myśl przepisów specjalnych".

4)
W § 27 ustęp 1 uzupełnia się dodaniem punktu h:

"h) towary o wadze nieprzekraczającej 2 kg brutto, nadsyłane w przesyłkach pocztowych i lotniczych w darze do własnego użytku obdarowanych, a nie na handel, jeżeli okoliczność ta może być stwierdzona lub wynika niewątpliwie z charakteru przesyłki i stosunków osobistych odbiorców".

5)
W § 91 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Przy udzielaniu pozwoleń na obrót uszlachetniający czynny, względnie przy upoważnianiu władz celnych II lub I instancji do udzielania pozwoleń na obrót uszlachetniający czynny niektóremi towarami (art. 55 ust. 2), Ministerstwo Skarbu ustala ilościowy stosunek wytworzonych towarów do sprowadzonych materjałów w celu uszlachetnienia i określa jednocześnie ilość odpadków lub dodatków, dopuszczalny ubytek lub przyrost materjałów, oraz czy i jakiego rodzaju odpadki podlegają cłu. Powyższe określenie technicznego przerobu materjałów może być ustalone po przeprowadzeniu próbnej fabrykacji pod dozorem celnym".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piątego dnia po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.34.266

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana przepisów wykonawczych do prawa celnego.
Data aktu: 09/04/1936
Data ogłoszenia: 01/05/1936
Data wejścia w życie: 06/05/1936