Ulgi w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 stycznia 1936 r.
o ulgach w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Spółdzielnie rolnicze i ich centrale handlowe bez względu na formę prawną tych central, - których stan gospodarczy uzasadnia konieczność uporządkowania ich zadłużenia, mogą być poddane postępowaniu układowemu z wierzycielami. Przepis ten nie dotyczy rolniczych spółdzielni kredytowych i ich central.
(2)
Charakter spółdzielni i ich central, uzasadniający możność zastosowania postępowania układowego, ustala Minister Skarbu.
Art.  2.
(1)
Do orzekania w sprawach postępowania układowego powołany jest wojewódzki urząd rozjemczy do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.
(2)
Zespół orzekający składa się z przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech członków:
1)
dwóch ławników, będących delegatami Ministra Skarbu,
2)
jednego ławnika, będącego delegatem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
3)
jednego ławnika spośród innych członków urzędu rozjemczego, reprezentujących kredyt zorganizowany.
Art.  3.
(1)
Otwarcie postępowania układowego może nastąpić:
1)
na wniosek spółdzielni lub centrali,
2)
na wniosek wierzyciela spółdzielni lub centrali,
3)
na wniosek poręczyciela lub współzobowiązanego ze spółdzielnią lub centralą.
(2)
Wniosek o otwarcie postępowania układowego można złożyć tylko w okresie do dnia 31 grudnia 1936 r.
Art.  4.
(1)
Projekt układu może przewidywać:
1)
odroczenie terminów płatności lub rozłożenie sumy długu na raty na okres do lat 14,
2)
zmniejszenie sumy długu i jego oprocentowania,
3)
częściowe lub całkowite zwolnienie z odpowiedzialności poręczycieli lub innych osób współzobowiązanych ze spółdzielnią lub centralą,
4)
wskazanie czy i w jaki sposób wykonanie zobowiązań, objętych układem, ma być zabezpieczone.
(2)
Układ może przewidywać różne warunki dla poszczególnych kategoryj wierzytelności w zależności od stopnia ich zabezpieczenia, przyczem sumy mieszczące się w pierwszej połowie szacunku nieruchomości można obniżyć w stopniu niższym, niż zabezpieczone na dalszych miejscach hipotecznych.
(3) 1
Bez zgody zainteresowanych wierzycieli nie może nastąpić obniżenie należności publicznoprawnych i należności z tytułu umowy o pracę, które w myśl przepisów art. 800 K. P. C. korzystają z przywileju zaspokojenia przed wierzytelnościami zabezpieczonymi hipotecznie.
Art.  5. 2

Ulgi, dotyczące zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central, wynikające z układu, rozciągają się również na poręczycieli i innych współzobowiązanych. Za poręczycieli i współzobowiązanych, w rozumieniu niniejszego dekretu, uważa się te osoby, które w związku z zaciągnięciem zobowiązania nie odniosły korzyści materialnych, jak również i te osoby, które zaciągnąwszy zobowiązanie otrzymaną z niego walutę przekazały na rzecz spółdzielni.

Art.  6.

Rada Ministrów ustali w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady postępowania układowego, a w szczególności warunki i tryb postępowania, wierzytelności wyłączone z postępowania układowego, koszty postępowania, zasady nadzoru nad działalnością urzędów rozjemczych, stosunek przepisów dekretu niniejszego do innych przepisów, normujących zagadnienia, objęte dekretem niniejszym.

Art.  7.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom: Skarbu, Sprawiedliwości oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. (3) zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 19 listopada 1938 r. (Dz.U.38.91.622) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 listopada 1938 r.
2 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 19 listopada 1938 r. (Dz.U.38.91.622) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 listopada 1938 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.3.23

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ulgi w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.
Data aktu: 14/01/1936
Data ogłoszenia: 15/01/1936
Data wejścia w życie: 15/01/1936