Przeprowadzenie spisu ludności miasta Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1936 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu ludności miasta Gdyni.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
W okresie od dnia 7 maja do dnia 23 maja 1936 r. odbędzie się spis ludności na terenie spisowym obejmującym miasto Gdynię, okręty Rzeczypospolitej Polskiej, statki polskiej marynarki handlowej, statki szkolne oraz statki taboru portowego Gdyni.
(2)
Spis ma na celu ustalanie stanu istniejącego o północy z dnia 18 na dzień 19 maja 1936 r.
§  2.
(1)
Spis dotyczyć będzie: a) wszystkich osób zamieszkałych na terenie spisowym bez względu na to, czy będą one w okresie spisu obecne, czy też czasowo nieobecne na tym terenie; b) tych spośród osób niezamieszkałych na terenie spisowym, które na nim będą przebywać w okresie spisu.
(2)
Spośród osób, wymienionych w ust. (1) pkt. a) i b), spis nie dotyczy wojskowych, zamieszkałych w sposób koszarowy (t. zn. żywionych z kotła oraz relutowanych).
(3)
W związku ze spisem ludności przeprowadzony będzie spis zawodów, spis mieszkań, jak również spis budynków, w których znajdują się spisywane mieszkania.
§  3.
(1)
Osoby, podlegające spisowi, obowiązane są złożyć przed organami spisowemi zeznania w zakresie objętym formularzami spisowemi, jak również okazać na żądanie tych organów dokumenty, niezbędne do sprawdzania ich zeznań.
(2)
Nadto mają obowiązek złożenia zeznań:
a)
właściciel i zarządca domu - co do budynków, znajdujących się w nich mieszkań i co do osób w nich zamieszkałych albo obecnych;
b)
osoba zajmująca lub wynajmująca na swoje imię mieszkanie oraz wszystkie osoby obecne w mieszkaniu - co do danego mieszkania i co do osób w nich zamieszkałych albo obecnych.
§  4.
(1)
Zeznania należy składać, zależnie od bliższych co do tego przepisów instrukcji, bądź ustnie przez udzielenie odpowiedzi na pytania organów spisowych, bądź pisemnie przez wypełnienie doręczonych w tym celu formularzy spisowych.
(2)
Zeznania powinny być ścisłe, wyczerpujące, zgodne z prawdą.
§  5.
Władzą spisową jest Komisarjat Rządu w Gdyni.
§  6.
(1)
Władza spisowa wyznacza dla przeprowadzenia spisu naczelnego, starszych i okręgowych komisarzy spisowych, doręczając im legitymacje służbowe.
(2)
Wszyscy komisarze spisowi w czasie wykonywania czynności spisowych korzystają z ochrony prawnej narówni z urzędnikami państwowymi.
§  7.
(1)
W budynkach wojskowych oraz na okrętach Rzeczypospolitej Polskiej spis zarówno osób cywilnych jak i wojskowych, zamieszkałych w sposób niekoszarowy, przeprowadzony będzie przez komisarzy spisowych wyznaczonych przez władze wojskowe.
(2)
Wyznaczeni w ten sposób komisarze spisowi wojskowi otrzymują formularze spisowe, instrukcje oraz wskazówki w sprawach spisu od władzy spisowej, działającej w porozumieniu z władzami wojskowemi.
(3)
Wypełnione formularze spisowe władze wojskowe dostarczą władzy spisowej, która je kontroluje i ewentualnie zwraca do uzupełnienia.
§  8.
Koszty spisu i jego opracowania ponosi Komisarjat Rządu w Gdyni z funduszów komunalnych.
§  9.
Urząd Morski w Gdyni obowiązany jest wydać wszelkie zależne od niego zarządzenia, umożliwiające przeprowadzenie spisu w budynkach będących w jego zarządzie, na statkach polskiej marynarki handlowej, statkach szkolnych i statkach taboru portowego. Powinien on też wykonać własnemi siłami te prace związane z przeprowadzeniem spisu, które nie mogą być wykonane przez osoby z poza Urzędu Morskiego.
§  10.
Organizacja przeprowadzenia i opracowania spisu wykonana zostanie przez Główny Urząd Statystyczny.
§  11.
Niezastosowanie się do przepisów rozporządzenia niniejszego będzie karane na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustawy z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436).
§  12.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024