Emisja 4 1/2% obligacyj Banku Akceptacyjnego, spółki akcyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 2 marca 1936 r.
o emisji 41/2 % obligacyj Banku Akceptacyjnego, spółki akcyjnej.

Na podstawie art. 9 i 19 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych, w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 973) oraz w brzmieniu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 507), zarządzam co następuje:
§  1.
Artykuły, powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucyj kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych w brzmieniu ustalonem w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 973) oraz w brzmieniu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 507).

Paragrafy, powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają przepisy rozporządzenia niniejszego.

Ilekroć w rozporządzeniu niniejszem jest mowa o Banku bez bliższego określenia, oznacza to Bank Akceptacyjny, spółka akcyjna.

§  2.
Bank będzie emitował 41/2% obligacje na okaziciela, które opiewać będą na złote.
§  3.
Suma imienna obligacyj, emitowanych przez Bank nie może przewyższać 200.000.000 złotych. Bank będzie emitował obligacje serjami. Na każdorazowe wypuszczenie obligacyj Bank otrzyma zlecenie Ministra Skarbu.
§  4.
Wartość imienną 41/2% obligacyj Banku ustanawia się w odcinkach:
Lit. złotych
A 50.000.-
B 20.000.-
C 10.000.-
D 5.000.-
E 1.000.-

Minister Skarbu zatwierdza wzór obligacyj.

Obligacje emitowane będą wpisywane do księgi obligacyj, prowadzonej przez Bank. O zapisaniu będzie uczyniona wzmianka na odwrotnej stronie obligacji.

Tekst obligacji powinien zawierać:

a)
oznaczenie kapitału, na który opiewa,
b)
okres umorzenia kapitału, stopę procentową i terminy opłaty kuponów,
c)
zobowiązanie Banku do opłacania procentów i kapitału,
d)
powołanie na gwarancję Skarbu Państwa,
e)
na odwrotnej stronie powołanie na rozporządzenie niniejsze oraz zasadnicze postanowienia statutu, dotyczące obligacyj.

Obligacje powinny być opatrzone pieczęcią Banku oraz podpisem Prezesa, lub Wiceprezesa Rady Banku, albo w ich zastępstwie jednego z członków Rady Banku, dwoma podpisami spośród Dyrektorów lub Wicedyrektorów. Ponadto obligacje powinny być opatrzone podpisem Komisarza Ministra Skarbu lub jego zastępcy. Podpisy mogą być mechanicznie odtwarzane (facsimile).

§  5.
Odsetki od obligacyj w wysokości 41/2% w stosunku rocznym są płatne - po złożeniu kuponów - rocznie zdołu w dniu 1 października każdego roku.
§  6.
Każda obligacja będzie wycofana z obiegu i umorzona najpóźniej w ciągu 30 lat od daty jej wystawienia. Wycofanie obligacyj może być dokonywane przez losowanie, wykup na giełdzie, lub z wolnej ręki.

Bank jest obowiązany raz do roku wycofać obligacje, co najmniej na sumę, odpowiadającą planowi umorzenia obligacyj.

Do obligacyj, podlegających wycofaniu w każdym roku zalicza się przedewszystkiem obligacje, których termin 30-letni upływa w danym roku.

Wypłata za wycofane obligacje dokonywać się będzie według imiennej wartości.

§  7.
Jeżeli wycofanie obligacyj (dokonywane będzie przez losowanie (§ 6 ust. 1), wówczas w dniu 1 września każdego roku odbywać się będzie w lokalu Banku publiczne losowanie, poprzedzone ogłoszeniem terminu przynajmniej na 10 dni w Monitorze Polskim. Losowanie odbywa się w obecności przedstawicieli władz Banku, wyznaczonych urzędników Banku oraz Komisarza Ministra Skarbu lub jego zastępcy. Wyniki losowania ogłasza się w Monitorze Polskim.

Dniem płatności obligacyj, wylosowanych w dniu 1 września jest dzień 1 października każdego roku.

Wycofane obligacje ulegają zniszczeniu.

Zniszczenie obligacyj winno nastąpić w obecności Prezesa lub Wiceprezesa Rady Banku lub w ich zastępstwie jednego z członków Rady Banku, jednego z Dyrektorów lub Wicedyrektorów Banku oraz Komisarza Ministra Skarbu lub jego zastępcy. O dokonanem zniszczeniu winien być sporządzony protokół.

Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia odmiennie oznaczyć terminy losowania, zawiesić losowanie całkowicie na określony okres czasu, zmienić plan umorzenia obligacyj - bądź w poszczególnych, bądź we wszystkich serjach.

§  8.
Dyrekcja Banku wyznaczy i poda do publicznej wiadomości instytucje, które będą wypłacały należności za płatne kupony i wylosowane obligacje.

Wylosowane obligacje przedstawione do zapłaty powinny być zaopatrzone we wszystkie należące do nich, a niepłatne jeszcze kupony. Wartość brakujących kuponów potrąca się z imiennej sumy obligacyj.

Przedawnieniu ulegają należności niepodniesione od dnia płatności za kupony - w ciągu 5 lat, za wylosowane obligacje - w ciągu 20 lat.

§  9.
Bank zamienia uszkodzone obligacje na nowe, jeżeli na przedstawionej do wymiany części, która musi być większa niż połowa całej obligacji, znajduje się podpis jednego z członków Rady lub Dyrekcji i jeden z numerów oraz jeżeli niema podejrzenia o fałsz.

Bank wypłaci należność za uszkodzony a płatny kupon, jeżeli na kuponie znajduje się numer, podpis Dyrekcji i data płatności.

Bank wyda nowe obligacje lub nowe kupony wzamian za uszkodzone, po złożeniu uszkodzonych obligacyj lub kuponów i po złożeniu określonej przez Bank sumy z tytułu kosztów przygotowania nowych obligacyj lub nowych kuponów. Uszkodzone obligacje lub kupony ulegają zniszczeniu. Na nowych obligacjach lub kuponach, wydanych wzamian za uszkodzone, należy umieścić wyraz "wtórnik".

§  10.
Upoważnia się Bank do wydawania świadectw tymczasowych na obligacje.

Świadectwa tymczasowe posiadają te same przywileje co obligacje.

§  11.
Zgodnie z przepisami art. 9 Skarb Państwa gwarantuje za terminowe wypełnianie zobowiązań Banku, wypływających z emisji obligacyj, objętych rozporządzeniem niniejszem, do wysokości 200.000.000 złotych.
§  12.
41/2% obligacje Banku mają wszelkie prawa papierów, posiadających bezpieczeństwo pupilarne. Skarb Państwa będzie je przyjmował na kaucje i wadja po kursie, oznaczonym przez Ministra Skarbu.
§  13.
Obligacje, emitowane przez Bank, służą co zapłaty wierzytelności rolniczych przejmowanych od instytucyj kredytowych, oznaczonych przez Ministra Skarbu.

Wierzytelnością rolniczą w rozumieniu rozporządzenia niniejszego są wierzytelności instytucyj kredytowych, przypadające im od posiadaczy gospodarstw wiejskich, od spółdzielni oraz innych instytucyj, które udzielały kredytu bądź bezpośrednio posiadaczom gospodarstw wiejskich, bądź pośrednio przez finansowanie instytucyj, udzielających kredytu posiadaczom gospodarstw wiejskich.

Jeżeli tytuły przejmowanych wierzytelności są zdyskontowane w innych instytucjach, Bank może wydawać zaliczki w obligacjach na wykup tych wierzytelności.

§  14.
Instytucja kredytowa, która przekazuje Bankowi wierzytelności rolnicze wzamian za obligacje, powinna o przekazaniu powziąć uchwałę, stosownie do postanowień statutu.

Bank zawrze umowy z instytucjami kredytowemi o przejęcie wierzytelności rolniczych, lub zleci innej instytucji kredytowej zawarcie takich umów. Umowy te wymagają zatwierdzenia przez Ministra Skarbu. Umowy muszą obejmować przekazanie Bankowi zarówno oznaczonych wierzytelności rolniczych, jak również wszelkich zabezpieczeń. Bank może uzależnić zawarcie umów od dostarczenia dodatkowych zabezpieczeń, których zażąda Rada Banku. Odnośna uchwała Rady Banku winna być zatwierdzona przez Ministra Skarbu. Poza warunkami przejęcia wierzytelności wraz z ich zabezpieczeniami, umowy powinny również zawierać:

a)
ustalenie na oznaczoną datę kapitału wierzytelności rolniczych oraz należnych procentów i innych kosztów,
b)
szczegółowy spis dłużników, objętych przekazywanemi wierzytelnościami z podaniem sum dłużnych wraz z ich zabezpieczeniami,
c)
zakres odpowiedzialności instytucji kredytowej za przekazane wierzytelności.

Zgodnie z przepisami art. 14 pkt. 5 umowy powyższe, jak również poszczególne umowy o przelew wierzytelności wraz z ich zabezpieczeniami oraz wszelkie pisma sporządzone w związku z przeniesieniem tytułów na Bank lub na instytucję, której Bank zleci zawarcie umowy, - wolne są od opłat stemplowych.

§  15.
Po przejęciu wierzytelności rolniczych Bank ustala plan spłaty tych wierzytelności oraz stopę procentową, jaką winni płacić dłużnicy.
§  16.
Bank za zgodą Ministra Skarbu może przekazać innej instytucji kredytowej administrowanie przejętych wierzytelności. W sprawie administrowania tych wierzytelności Bank zawrze z instytucją kredytową umowę, która wymaga zatwierdzenia przez Ministra Skarbu. Umowa taka wolna jest od opłat stemplowych.

Minister Skarbu zatwierdza na wniosek Banku koszty związane z przejęciem i administrowaniem wierzytelności.

§  17.
Wpływy osiągnięte ze spłat wierzytelności rolniczych będą stanowiły w Banku odrębny fundusz pod nazwą: "Obsługa obligacyj i kosztów administracji", przeznaczony na terminową spłatę kuponów i umarzanie obligacyj oraz na pokrywanie wydatków wymienionych w paragrafie poprzedzającym.
§  18.
Bank odpowiada za wyemitowane obligacje jedynie do wysokości wpływów na fundusz określony w § 17.

Skarb Państwa będzie pokrywał niedobory i straty powstałe z tytułu przejętych przez Bank wierzytelności rolniczych, po stwierdzeniu niewystarczalności tego funduszu.

§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.21.172

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Emisja 4 1/2% obligacyj Banku Akceptacyjnego, spółki akcyjnej.
Data aktu: 02/03/1936
Data ogłoszenia: 21/03/1936
Data wejścia w życie: 21/03/1936