Wykonanie art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 20 lutego 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie wykonania art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych.

Na podstawie art. 27 ustęp 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) zarządzam co następuje:
§  1.
Przekazanie komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu wzajemnych sald należności Skarbu Państwa i związków samorządowych, ustalonych w wyniku rozrachunku pomiędzy Skarbem Państwa a związkami samorządowemi, przeprowadzonego na dzień 31 marca 1933 r., nastąpi na podstawie kart likwidacyjnych, sporządzonych dla poszczególnych związków samorządowych.
§  2.
Karty likwidacyjne obejmą wyniki rozrachunkowe (ostateczne salda) należności niespornych, uwidocznione w protokółach Komisyj Rozrachunkowych przy Izbach Skarbowych z rozrachunku, przeprowadzonego pomiędzy Skarbem Państwa a związkami samorządowemi na dzień 31 marca 1933 r. na podstawie instrukcji Ministra Skarbu, wydanej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 1933 r. (Monitor Polski z dnia 20 maja 1933 r. Nr. 116, poz. 154).
§  3.
Karty likwidacyjne zostaną oznaczone dużemi literami A i B.
a)
Karty likwidacyjne A obejmą salda A t. j. należności, przypadające w wyniku rozrachunku Skarbowi Państwa od związków samorządowych.

Salda te, po wyłączeniu z nich roszczeń Skarbu Państwa do związków samorządowych z tytułu należności osób trzecich (ustęp 2 art. 27 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. o poprawia gospodarki i finansów związków samorządowych), przejmie komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy od Skarbu Państwa, jako wierzytelność tegoż funduszu do związków samorządowych.

b)
Karty likwidacyjne B obejmą salda B t. j. należności, przypadające w wyniku rozrachunku związkom samorządowym od Skarbu Państwa.

Salda te, stanowiące dług rozrachunkowy Skarbu Państwa wobec związków samorządowych, przejmie od Skarbu Państwa komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy, jako dług tegoż funduszu wobec związków samorządowych.

§  4.
Przejęty przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy, na podstawie art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych, według karty likwidacyjnej B dług Skarbu Państwa wobec związków samorządowych - komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy regulować będzie związkom samorządowym według zasad, które ustali Komisja, wymieniona w § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 września 1927 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie utworzenia komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 783).
§  5.
Należności, przypadające Skarbowi Państwa od związków samorządowych, przejęte przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy według karty likwidacyjnej A, związki samorządowe regulować będą komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu. Na żądanie komisji, o której mowa w § 4 niniejszego rozporządzenia, związki samorządowe wystawią zobowiązania dłużne. Przejęte przez komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy od Skarbu Państwa wierzytelności w stosunku do związków samorządowych będą traktowane na tych samych warunkach co i pożyczki, udzielane z komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego.
§  6.
Przejęte od Skarbu Państwa na podstawie kart likwidacyjnych zarówno wierzytelności jak i długi rozrachunkowe, komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy włączy do masy swoich wierzytelności i długów.
§  7.
Z wpłat gotówkowych, dokonanych przez związki samorządowe celem wyrównania salda rozrachunkowego do sum obrotowych Skarbu Państwa na rachunek pod nazwą "Rozrachunek pomiędzy Skarbem Państwa a związkami komunalnemi" - przekazane zostaną odpowiednie kwoty:
a)
Skarbowi Państwa na pokrycie wyłączonych z salda A danego związku samorządowego roszczeń Skarbu Państwa z tytułu należności osób trzecich,
b)
komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu na pokrycie przypadającej mu od danego związku samorządowego należności z tytułu przejętego salda rozrachunkowego.
§  8.
Z wpłat gotówkowych, dokonanych przez Skarb Państwa na wymieniony w § 7 rachunek w sumach obrotowych na wyrównanie salda rozrachunkowego, przypadającego związkowi samorządowemu, zaliczy się komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu na przejęty od Skarbu Państwa dług wobec danego związku samorządowego kwotę, która została już z tego rachunku związkowi samorządowemu wypłacona.
§  9.
Koszty, związane z opracowaniem kart likwidacyjnych, wykazów rozrachunkowych i t. p. czynności, wynikających z wykonania art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych, obciążą komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy w wysokości, ustalonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.18.155

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych.
Data aktu: 20/02/1936
Data ogłoszenia: 09/03/1936
Data wejścia w życie: 09/03/1936