Belgia-Polska. Porozumienie w sprawie zniesienia obowiązku przedstawiania okrętowych świadectw zdrowotności. Warszawa.1935.07.25.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Belgją w formie wymiany not z dnia 25 lipca 1935 r. w sprawie zniesienia obowiązku przedstawiania okrętowych świadectw zdrowotności.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym piątym lipca tysiąc dziewięćset trzydziestego piątego roku wymienione zostały w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Belgijskim noty, stanowiąca porozumienie w sprawie zniesienia obowiązku przedstawiania okrętowych świadectw zdrowotności. Wspomniane wyżej noty brzmią słowo w słowo jak następuje:

Przekład.

P.V. 96/B/I/4/35

Warszawa, dnia 25 lipca 1935 r.

Panie Charge d'Affaires,

Powołując się na rokowania, które miały uprzednio miejsce między naszemi Rządami, mam zaszczyt zaproponować Panu następujące porozumienie:

1)
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się nie wymagać przedstawiania świadectw zdrowotności przez statki pod banderą belgijską i zawijające do jednego z portów polskich, bez względu na to z jakich portów przybywają te statki.
2)
Rząd Królestwa Belgijskiego zobowiązuje się nie wymagać przedstawiania świadectw zdrowotności przez statki pod banderą polską i zawijające do jednego z portów belgijskich, bez względu na to z jakich portów przybywają te statki.
3)
Rząd Polski, do którego, na mocy artykułu 104 Traktatu Wersalskiego i artykułów 2 i 6 konwencji zawartej między Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem w Paryżu dnia 9 listopada 1920 r., należy prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska, zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto Gdańsk jest Stroną Umawiającą się w niniejszym porozumieniu, że przyjmuje ono zobowiązania i nabywa prawa z niego wypływające.
4)
Niniejsze porozumienie niema zastosowania do terytorjum Konga Belgijskiego.
5)
Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie 30-go dnia od daty wymiany not między Wysokiemi Umawiającemi się Stronami, stwierdzających, że zostały dopełnione przez każdą z Nich konstytucyjne formalności, niezbędne do zawarcia Porozumienia.
6)
Niniejsze porozumienie zawarte jest na jeden rok od daty jego wejścia w życie. Po wygaśnięciu okresu jednego roku będzie ono mogło być przedłużone w drodze milczącej zgody na ten sam okres czasu, z wyjątkiem wymówienia, które, za trzymiesięcznem uprzedzeniem, będzie mogło być notyfikowane w każdej chwili przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron.

Będę Panu zobowiązany za łaskawe poinformowanie mnie, czy Rząd Królestwa Belgijskiego przyjmuje powyższe porozumienie.

Zechce Pan przyjąć, Panie Charge d'Affaires, zapewnienia mego prawdziwego poważania.

Pan

Henry Borel de BITCHE

Charge d' Affaires a. i. Belgji

w Warszawie.

Warszawa, dnia 25 lipca 1935 r.

Panie Ministrze,

Powołując się na wymianę zdań, która miała poprzednio miejsce między naszemi Rządami i w odpowiedzi na notę Waszej Ekscelencji z dnia dzisiejszego, mam zaszczyt podać do wiadomości, że Rząd Belgijski zgadza się na następujące porozumienie:

1)
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się nie wymagać przedstawiania świadectw zdrowotności przez statki pod banderą belgijską i zawijające do jednego z portów polskich, bez względu na to z jakich portów przybywają te statki.
2)
Rząd Królestwa Belgijskiego zobowiązuje się nie wymagać przedstawiania świadectw zdrowotności przez statki pod banderą polską i zawijające do jednego z portów belgijskich, bez względu na to z jakich portów przybywają te statki.
3)
Rząd Polski, do którego, na mocy artykułu 104 Traktatu Wersalskiego i artykułu 2 i 6 konwencji, zawartej między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem w Paryżu dnia 9 listopada 1920 r., należy prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska, zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto jest Stroną Umawiającą się w niniejszem porozumieniu, że przyjmuje ono zobowiązania i nabywa prawa z niego wypływające.
4)
Niniejsze porozumienie niema zastosowania do terytorjum Konga Belgijskiego.
5)
Niniejsze porozumienie wejdzie w życie 30-go dnia od daty wymiany not między Wysokiemi Umawiającemi się Stronami, stwierdzających, że zostały dopełnione przez każdą z Nich konstytucyjne formalności, niezbędne do zawarcia porozumienia.
6)
Niniejsze porozumienie zawarte jest na jeden rok od daty jego wejścia w życie. Po wygaśnięciu okresu jednego roku będzie ono mogło być przedłużone v drodze milczącej zgody na ten sam okres czasu, z wyjątkiem wymówienia, które, za trzymiesięcznem uprzedzeniem, będzie mogło być notyfikowane w każdej chwili przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron.

Korzystam ze sposobności, Panie Ministrze, aby ponowić Waszej Ekscelencji zapewnienia o mem Wysokiem poważaniu.

Jego Ekscelencja

Pan Józef BECK

Minister Spraw Zagranicznych

W Warszawie.

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 23 listopada 1935 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.15.140

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Belgia-Polska. Porozumienie w sprawie zniesienia obowiązku przedstawiania okrętowych świadectw zdrowotności. Warszawa.1935.07.25.
Data aktu: 25/07/1935
Data ogłoszenia: 29/02/1936
Data wejścia w życie: 05/01/1936