Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 października 1933 r.
o sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 4, 5, 6 i 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617) zarządzam co następuje:
§  1.
Uliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych oraz sprzedaż tych wyrobów w pomieszczeniach dworców kolejowych i autobusowych wymaga zezwolenia urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.

Inne rodzaje sprzedaży wyrobów tytoniowych nie wymagają zezwolenia.

Przez uliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych rozumie się sprzedaż tych wyrobów w budkach, skrzynkach, kioskach, automatach ulicznych, sprzedaż ruchomą na ulicach i placach i t. p.

§  2.
Zezwolenia, o których mowa w ustępie pierwszym § 1 mogą być nadawane tylko osobom, wymienionym w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617).

Nadanie zezwolenia następuje przez doręczenie dokumentu wskazującego:

a)
podstawę prawną udzielenia zezwolenia,
b)
osobę, której daje się zezwolenie,
c)
miejscowość i punkt, w którym sprzedaż ma być wykonywana,
d)
termin rozpoczęcia sprzedaży,
e)
czy zezwolenie daje się bezterminowo, czy też na czas określony.

Zezwolenia są przywiązane do osoby, której zostały nadane i nie mogą być odstępowane innym osobom.

Zezwolenia na czas określony nie mogą być udzielane na okres dłuższy, niż 6 miesięcy.

§  3.
Zezwolenia, o których mowa w § 1, mogą być cofnięte przez urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych:
a)
bez wypowiedzenia - w razie naruszenia przez sprzedawcę przepisów § 9 niniejszego rozporządzenia,
b)
bez podania powodów, według swobodnego uznania urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych, za co najmniej trzymiesięcznem wypowiedzeniem.
§  4.
Zezwolenia, o których mowa w § 1, wygasają:
a)
w razie nierozpoczęcia sprzedaży najpóźniej w ciągu miesiąca od terminu, określonego w zezwoleniu, o ile nie nastąpiło przedłużenie tego terminu przez urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych,
b)
w razie śmierci osoby, której dano zezwolenie,
c)
w razie zrzeczenia się zezwolenia przez osobę, która je otrzymała,
d)
w razie upływu czasu, na jaki zezwolenie zostało udzielone.

Orzekanie o wygaśnięciu zezwoleń należy do urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych.

§  5.
Odwołania od orzeczeń o cofnięciu lub wygaśnięciu zezwoleń, o których mowa w § 1, rozstrzygają izby skarbowe (Urząd Wojewódzki Śląski). Orzeczenia ich są ostateczne w administracyjnym toku instancji.

Odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych najpóźniej w ciągu dni 14-tu, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia orzeczenia tego urzędu. Odwołanie wstrzymuje wykonanie orzeczenia.

§  6.
Nie wolno bez zgody urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych uruchamiać nowych przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów tytoniowych w odległości bliższej, niż 50 metrów od przedsiębiorstwa (punktu) ulicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Postanowienie to nie dotyczy:

a)
przedsiębiorstw, uruchamianych na mocy zezwoleń, o których mowa w § 1,
b)
przedsiębiorstw, działających na mocy umów, zawartych z przedsiębiorstwem "Polski Monopol Tytoniowy" w myśl art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617),
c)
sprzedaży wyrobów tytoniowych, uruchamianej w hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych i bufetach.
§  7. 1
W sprzedaży ulicznej wyrobów tytoniowych wolno sprzedawać tylko papierosy; prowadzenie sprzedaży innych wyrobów wymaga osobnego zezwolenia urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych, które może być udzielone tylko wyjątkowo, jeśli sprzedaż ma być wykonywana w pomieszczeniu (kiosku), które zapewnia należytą konserwację wyrobów tytoniowych. Zezwolenia takie urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych wydawać będą po zasięgnięciu opinji właściwego terytorjalnie zakładu sprzedaży wyrobów tytoniowych "Polskiego Monopolu Tytoniowego".

W hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych, bufetach i t. p. wolno sprzedawać tylko papierosy i cygara

Inni sprzedawcy wyrobów tytoniowych mają prawo sprzedawać wszystkie wyroby tytoniowe, wprowadzone do obrotu przez przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy".

§  8. 2
Do obowiązków ich należy w szczególności:
a)
wyłączanie ze sprzedaży wyrobów tytoniowych uszkodzonych, zepsutych lub nieświeżych,
b)
umieszczanie na widocznemu miejscu w punktach sprzedaży cennika wyrobów tytoniowych,
c) 3
umieszczanie zewnątrz lokalu (sklepu, kiosku, budki, skrzynki i t. p.) szyldu według załączonego wzoru; postanowienie to nie dotyczy sprzedaży wyrobów tytoniowych w hotelach, lokalach rozrywkowych, zakładach gastronomicznych, bufetach i t. p.,
d)
udzielanie organom skarbowym i organom przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" wszelkich wyjaśnień, związanych z prowadzeniem sprzedaży wyrobów tytoniowych,
e)
zabezpieczanie wyrobów tytoniowych od wpływów ujemnie działających na ich jakość, np. przez wydzielanie, silnej woni, lub wilgoci.
§  9. 4
Wyroby tytoniowe, z wyjątkiem wymienionych w następnym ustępie, wolno sprzedawać tylko w oryginalnych, bezpośrednich opakowaniach, zaopatrzonych etykietą lub banderolą monopolową.

Wyrabiane przez Polski Monopol Tytoniowy cygara i papierosy oraz skrętki i tytoń do żucia mogą być sprzedawane na sztuki, a presówka i tabaka na wagę.

§  10. 5
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych z wyjątkami, o których mowa w następnych ustępach, obowiązani są sprzedawać te wyroby po cenach detalicznych, ustalonych przez Ministra Skarbu.

Sprzedawcy, z którymi przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy" zawarło umowy, przewidziane w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617) obowiązani są sprzedawać wyroby tytoniowe innym sprzedawcom tych wyrobów po cenach detalicznych zmniejszonych o 10%, o ile to dotyczy cygar, których cena detaliczna wynosi 30 gr lub więcej za sztukę, i papierosów, których cena detaliczna wynosi 5 gr lub więcej za sztukę, oraz o 8,5%, o ile to dotyczy pozostałych wyrobów tytoniowych. Do tak obliczonych cen sprzedawcy ci mogą doliczyć przypadającą od nabywców część scalonego podatku przemysłowego od obrotu.

Poza przypadkiem, wymienionym w poprzednim ustępie, sprzedawcy wyrobów tytoniowych mogą odstępować sobie te wyroby po cenach przez siebie umówionych, nie wyższych jednak niż ceny detaliczne.

W razie zmiany cen wyrobów tytoniowych, sprzedawcy tych wyrobów z wyjątkiem sprzedawców, z którymi przedsiębiorstwo "Polski Monopol Tytoniowy" zawarło umowy, przewidziane w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617), mogą sprzedawać te wyroby jeszcze po dawnych cenach w okresie 5 dni od dnia obowiązywania zmiany.

Dowodem, stwierdzającym, iż dana osoba jest uprawniona do korzystania z procentowego opustu od cen detalicznych, przewidzianego w ustępie drugim, oraz, że może korzystać z uprawnień, przewidzianych w ustępach trzecim i czwartym niniejszego paragrafu, jest posiadanie ważnego na dany rok świadectwa przemysłowego na prowadzenie przedsiębiorstwa handlowego.

§  11.
Sprzedawcy, którzy w dniu wejścia w-życie niniejszego rozporządzenia posiadali koncesję na sprzedaż wyrobów tytoniowych, o której mowa w ustępie pierwszym § 1, zachowują prawo do prowadzenia tej sprzedaży w tym punkcie, w którym prowadzili ją dotychczas. Przeniesienie tej sprzedaży do innego punktu wymaga zgody urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.

Cofnięcie lub wygaśnięcie uprawnień, wymienionych w ustępie poprzednim, następuje zgodnie z §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.

§  12. 6
(skreślony).
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1933 r.

Równocześnie tracą moc obowiązującą:

a)
rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 marca 1932 r. o koncesjonowanej sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 266) oraz z dnia 23 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany tego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 965), z zastrzeżeniem, wynikającem z postanowień art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 617),
b)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 17 listopada 1931 r. w sprawie zapasów wyrobów tytoniowych, które mogą posiadać osoby prywatne (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 856).
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
3 § 8 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1936 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.
6 § 12 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 października 1935 r. (Dz.U.35.82.509) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1935 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.87.676

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprzedaż wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 30/10/1933
Data ogłoszenia: 31/10/1933
Data wejścia w życie: 01/11/1933