Wykonanie przepisów ustawy o kartelach, dotyczących Sądu Kartelowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ MINISTREM SKARBU
z dnia 28 czerwca 1933 r.
o wykonaniu przepisów ustawy o kartelach, dotyczących Sądu Kartelowego.

Na podstawie art. 6 ustęp 4 i art. 7 ustęp 3 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o kartelach (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 270) zarządza się co następuje:

Rozdział  I.

Listy sędziów Sądu Kartelowego.

§  1.
Lista członków Sądu Kartelowego, ustalana przez Ministra Sprawiedliwości po wysłuchaniu opinji ministrów, wymienionych w art. 6 ustęp 3 ustawy o kartelach (lista pierwsza) oraz lista członków, ustalana z pośród kandydatów izby przemysłowo-handlowej w Warszawie (lista druga), obejmować będą po 20 osób, posiadających szczególną znajomość stosunków gospodarczych w dziedzinie górnictwa, przemysłu i handlu.

Osoby te otrzymują tytuł sędziów kartelowych.

§  2.
Na listę może być wciągnięty ten, kto:
a)
posiada obywatelstwo polskie, korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, mieszka na obszarze Państwa Polskiego, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat życia, włada językiem, polskim w słowie i piśmie oraz posiada praktyczną znajomość stosunków gospodarczych, obrotu handlowego i zwyczajów handlowych,
b)
nie był poprzednio zwolniony ze stanowiska sędziego handlowego lub sędziego kartelowego z powodów, wymienionych w § 8 lit. d) - f) rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. o prawach i obowiązkach oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 940).
§  3.
Izba przemysłowo-handlowa w Warszawie powinna, najpóźniej w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania od Ministra Sprawiedliwości odpisu listy pierwszej, przedstawić Ministrowi Sprawiedliwości swoją listę kandydatów w ilości 60 osób, z zachowaniem warunków § 2 niniejszego rozporządzenia.

Przy wyborze kandydatów izba powinna się kierować kwalifikacjami ich pod względem zakresu znajomości stosunków gospodarczych.

Na liście tej nie mogą być umieszczane osoby, wciągnięte na pierwszą listę (§ 1).

§  4.
Druga lista powinna zawierać:
a)
imię, nazwisko, wiek, zajęcie, poziom wykształcenia, oraz miejsce zamieszkania kandydata;
b)
stwierdzenie, iż kandydat odpowiada warunkom, przewidzianym w § 2 niniejszego rozporządzenia;
c)
krótki opis działalności zawodowej kandydata;
d)
odpisy dokumentów, wymienionych w § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 939), co do znawców górnictwa.
§  5.
Nikt z pośród osób, odpowiadających warunkom § 2 niniejszego rozporządzenia, nie może się uchylać od objęcia obowiązków sędziego kartelowego.
§  6.
Ustalone przez Ministra Sprawiedliwości listy sędziów kartelowych będą ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  7.
W razie skreślenia z listy jakiegokolwiek sędziego nastąpi odpowiednie uzupełnienie listy: pierwszej - w trybie, przewidzianym w art. 6 ust. 3 ustawy o kartelach, drugiej zaś - z pośród kandydatów, wskazanych już przez izbę przemysłowo-handlową w Warszawie lub dodatkowo nadesłanej na żądanie Ministra Sprawiedliwości.
§  8.
Sędziów kartelowych Minister Sprawiedliwości wyznacza na trzy lata.

Najpóźniej na miesiąc przed upływem trzech lat od daty ogłoszenia list Minister Sprawiedliwości ustali nowe listy i ogłosi je w Monitorze Polskim.

Zamiast ustalenia nowej listy Minister Sprawiedliwości może zarządzić utrzymanie w mocy list poprzednich; może również zarządzić jedynie częściowe zmiany list poprzednich. Przepis § 7 niniejszego rozporządzenia stosuje się tu odpowiednio.

Rozdział  II.

Prawa i obowiązki sędziów kartelowych.

§  9.
Sędziowie kartelowi są w sprawowaniu swego urzędu sędziowskiego niezawiśli i podlegają tylko ustawom.
§  10.
Sędziowie kartelowi, obejmując stanowisko, składają przysięgę sędziowską przed pierwszym prezesem Sądu Najwyższego.
§  11.
Sędziowie kartelowi pełnią swe obowiązki bezpłatnie, mają jednak prawo do diet oraz zwrotu kosztów narówni z sędziami Sądu Najwyższego.
§  12.
Do sędziów kartelowych stosuje się odpowiednio przepisy §§ 3 i 5 - 13 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 940), z tem, że na miejsce kolegjum administracyjnego sądu apelacyjnego wstępuje kolegjum administracyjne Sądu Najwyższego.
§  13.
Sędzia kartelowy, który bez zasługujących na uwzględnienie powodów nie przyjdzie na posiedzenia, bądź też w inny sposób uchyli się od spełnienia swoich obowiązków urzędowych, podlega karze porządkowej do wysokości 1.000 złotych, którą nakłada przewodniczący Sądu Kartelowego, jak również powinien zwrócić wynikłe stąd koszty sądowe w wysokości, ustalonej przez przewodniczącego. W razie usprawiedliwienia się sędziego kartelowego w terminie 14-dniowym od daty doręczenia mu odpisu postanowienia przewodniczącego Sądu Kartelowego może przewodniczący Sądu Kartelowego postanowienie swoje uchylić w całości lub częściowo zmienić.

Przeciw nałożeniu kary porządkowej sędzia kartelowy może się odwołać w ciągu dni 14 do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, który rozstrzyga ostatecznie.

Do ściągnięcia i użycia kary porządkowej stosuje się przepisy, dotyczące grzywien w postępowaniu karno-sądowem.

§  14.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów kartelowych powołany jest sąd dyscyplinarny wyższy (art. 137 § 1 pkt. "b" i art. 139 prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 102, poz. 863).
§  15.
Do postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziom kartelowym stosuje się odpowiednio przepisy art. 129 § 1, 142 - 164, 167, 169 - 175, 177, 178, 180 - 187 prawa o ustroju sądów powszechnych.
§  16.
Od wyroków sądu dyscyplinarnego dla sędziów kartelowych niema odwołania.
§  17.
Przewodniczący sądu dyscyplinarnego przesyła odpis zapadłego wyroku wraz z uzasadnieniem Ministrowi Sprawiedliwości i pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego.

Wykonanie wyroku należy do Ministra Sprawiedliwości.

Rozdział  III.

Skład orzekający Sądu Kartelowego.

§  18.
Po otrzymaniu sprawy przez Sąd Kartelowy przewodniczący (art. 6 ust, 2 ustawy o kartelach) niezwłocznie ustala dla niej skład sędziów kartelowych, wyznaczając doń po jednym sędzi z każdej listy, przyczem powinien brać pod uwagę charakter sprawy i specjalność sędziów. Wyznaczeni sędziowie kartelowi powinni otrzymać zawiadomienie o posiedzeniu sądowem przynajmniej na 7 dni przed jego terminem.

Sędziów Sądu Najwyższego wyznacza na posiedzenie Sądu Kartelowego jego przewodniczący po uprzedniem porozumieniu z prezesami izb.

Rozdział  IV.

Rozprawa sądowa. Wykonywanie orzeczeń.

§  19.
Sprawozdawcą na posiedzeniu jest przewodniczący lub wyznaczony przezeń sędzia Sądu Najwyższego.

Rozprawą kieruje przewodniczący Sądu Kartelowego lub wyznaczony przezeń na posiedzenie sędzia Sądu Najwyższego.

§  20.
Sędziowie Sądu Najwyższego zajmują za stołem sędziowskim miejsca środkowe.
§  21.
W sprawach, podlegających rozpoznaniu na mocy art. 4, 5 i 7 ustawy o kartelach, udział prokuratora Sądu Najwyższego na posiedzeniu Sądu Kartelowego podlega przepisom art. 39 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych.
§  22.
Przepisów art. 40 prawa o ustroju sądów powszechnych nie stosuje się w postępowaniu przed Sądem Kartelowym.
§  23.
Wykonanie wyroków karnych Sądu Kartelowego (art. 10 ustęp 4 i art. 14 ust. 2 zdanie drugie ustawy o kartelach) pierwszy prokurator Sądu Najwyższego poleca właściwemu prokuratorowi okręgowemu.

W celu wykonania innych orzeczeń Sąd Kartelowy wydaje tytuł egzekucyjny Ministrowi Przemysłu i Handlu. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 112, poz. 934) mają tu zastosowanie.

Osoby Interesowano (art. 4 ust. 1 punkty 3 i 4 i ust. 2 ustawy o kartelach) mają prawo otrzymania odpisu orzeczenia Sądu Kartelowego za opłatą, przewidzianą w przepisach o kosztach sądowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 805, art. 35, 36 i 38).

Rozdział  V.

Regulamin Sądu Kartelowego.

§  24.
Sąd Kartelowy w swojem wewnętrznem urzędowaniu stosuje odpowiednio przepisy regulaminu Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 911) oraz regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach karnych z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 909) - co do urzędowania w sprawach karno-administracyjnych (art. 10 ustawy o kartelach).

Rozdział  VI.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  25.
Kolegjum administracyjne Sądu Najwyższego deleguje do Sądu Kartelowego sześciu sędziów, wyznaczając jednego z nich na przewodniczącego.

Pełnienie obowiązków w Sądzie Kartelowym nie zwalnia sędziów Sądu Najwyższego od obowiązku urzędowania w Sądzie Najwyższym.

§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024