Wprowadzenie w obieg okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji otwarcia Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Toruniu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 6 maja 1933 r.
o wprowadzeniu w obieg okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji otwarcia Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Toruniu.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:
§  1.
Z okazji otwarcia Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Toruniu wprowadza się w obieg okolicznościowy znaczek pocztowy wartości 60 gr.

Znaczek ten został wydany w nakładzie ograniczonym do 100.000 sztuk.

§  2.
Rysunek znaczka o wymiarze 20 X 25,5 mm przedstawia w środkowej części widok ratusza miasta Torunia; z prawej strony wieży ratuszowej na tle obłoków jest umieszczony napis "Ratusz", Cały widok jest ujęty w gotycką ramkę, której górna część jest wsparta na dwóch kolumnach z obu stron widoku.

W dolnej części znaczka pod widokiem, na ciemnem tle, po obu stronach są umieszczone białe liczby lat jubileuszowych miasta Torunia "1233" i "1933", a w środku między liczbami biały napis "Toruń".

W górnej części znaczka, pośrodku, nad widokiem, na białem tle znajduje się ciemny napis "Poczta Polska", a po obydwóch bokach tego napisu, w narożach, umieszczone są tarcze z tłem z linij, na których widnieją ciemne liczby "60" a pod niemi litery "Gr". Pod obydwiema tarczami znajdują się ornamenty z motywów roślinnych.

Kolor znaczka jest bronzowo-czerwony.

§  3.
Sprzedaż tych znaczków uskuteczniać będzie wyłącznie urząd pocztowy na terenie wystawy i tylko w okresie jej trwania od 21 do 28 maja 1933 r. włącznie. Znaczki te mogą być używane do uiszczania opłat pocztowych do dnia 30 czerwca 1933 r. włącznie; po tym terminie tracą wartość obiegową i nie będą wymieniane na znaczki obiegowe.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 21 maja 1933 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.37.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie w obieg okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji otwarcia Wszechpolskiej Wystawy Filatelistycznej w Toruniu.
Data aktu: 06/05/1933
Data ogłoszenia: 19/05/1933
Data wejścia w życie: 21/05/1933