Wynagrodzenie za nieruchomości ziemskie, przejęte na własność Państwa z mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej.

USTAWA
z dnia 28 marca 1933 r.
o wynagrodzeniu za nieruchomości ziemskie, przejęte na własność Państwa z mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Wynagrodzenie za nieruchomości ziemskie, prawomocnie przejęte na rzecz Skarbu Państwa z mocy art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 4, poz. 17), będzie ustalone i uiszczone przy analogicznem zastosowaniu postanowień art. 26 - 37, oraz art. 57 i 78 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) oraz przewidzianych w tych artykułach ustaw i rozporządzeń ze zmianami, oznaczonemi w niniejszej ustawie, przy uwzględnieniu stanu nieruchomości, w jakim ona była w chwili objęcia jej w faktyczne posiadanie Państwa.

Art.  2.
(1)
Jeżeli w skład przejętej nieruchomości wchodzą grunty i zabudowania, co do których w terminie i trybie, określonych w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1924 r. w sprawie uwłaszczenia b. czynszowników, b. wolnych ludzi i długoletnich dzierżawców w województwach: nowogródzkiem, poleskiem, wołyńskiem, wileńskiem oraz w powiatach: grodzieńskim, wołkowyskim, bielskim, białostockim i sokolskim województwa białostockiego (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 24, poz. 254) zgłoszone zostały podania lub wnioski o uwłaszczenie, to okoliczności te powinny być uwzględnione przy dokonywaniu szacunku i ustalaniu wynagrodzenia w ten sposób, że cena wykupu takich gruntów i zabudowań nie może przewyższać wysokości sumy, odpowiadającej cenie nabycia, obliczonej według art. 12 powyższej ustawy o uwłaszczeniu.
(2)
W razie uprawomocnienia się orzeczenia, nie uwzględniającego podania lub wniosku o uwłaszczenie, Skarb Państwa wypłaci właścicielowi przejętej nieruchomości różnicę, pomiędzy ceną wykupu, ustaloną na podstawie art. 27 i 28, względnie art. 30 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej, a. ceną wykupu, ustaloną według cz. (1) niniejszego artykułu, wraz z odsetkami.
Art.  3.
(1)
Jeżeli w skład przejętej nieruchomości wchodzą działki, użytkowane przez osoby, które posiadanie tych działek uzyskały przed dniem 1 stycznia 1927 r. na warunkach, określonych w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 1929 r. o umowach sprzedaży lub przyrzeczeniach sprzedaży nieruchomości ziemskich na obszarze sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie (Dz. U. R. P. Nr. 24, poz. 246), to cena wykupu takich działek nie może przewyższać wysokości ceny nabycia tych działek, ustalonej w umowach sprzedaży lub przyrzeczeniach sprzedaży, zawartych między właścicielem przejętej nieruchomości a posiadaczami działek, przyczem sumy, wpłacone przez posiadaczy właścicielowi na poczet tej ceny, winny być potrącone z ustalonego wynagrodzenia przy wypłacie tego wynagrodzenia, a równocześnie zarachowane na dobro posiadaczy do wysokości ceny nabycia przez nich od Skarbu Państwa posiadanych działek.
(2)
Przy dokonywaniu szacunku i ustalaniu wynagrodzenia oraz wypłacie wynagrodzenia za nieruchomości ziemskie, w których skład wchodzą działki, określone w cz. (1), winny być stosowane zasady następujące:
a)
w przypadkach istnienia w stosunku do powyższych działek prawomocnych wyroków sądowych, uznających zawarte z właścicielem umowy za przenoszące na posiadaczy prawo własności tych działek, a także w przypadkach, gdy fakt istnienia umów, wysokość ustalonej w nich ceny nabycia i dokonanych wpłat przez posiadaczy stwierdzone zostaną protokolarnie zgodnem oświadczeniem właściciela i posiadaczy, dokonanie szacunku, ustalenie wynagrodzenia i wypłata wynagrodzenia nastąpić winny z zachowaniem postanowień cz. (1) i z uwzględnieniem przewidzianego w tej części zarachowania;
b)
w przypadkach, gdy spór sądowy nie jest rozstrzygnięty, ustalenie wynagrodzenia w stosunku do określonych w cz. (1) działek winno być wstrzymane do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu sądowego.
Art.  4.

Jeżeli w skład przejętej nieruchomości ziemskiej wchodzą działki, użytkowane przez osobę, która uzyskała prawomocny wyrok sądowy, przyznający jej prawo własności posiadanej działki z mocy art. 557 i 565 T. X. Zwodu Praw Cesarstwa Rosyjskiego z tego powodu, iż okres przedawnienia ziemskiego upłynął przed prawomocnem przejęciem majątku na własność Państwa, to takie działki przy dokonywaniu szacunku i ustalaniu wynagrodzenia winny być wyłączone.

Art.  5.

Cena wykupu nieruchomości ziemskich, przejętych z mocy ustawy z 17 grudnia 1920 r., winna być ustalona według cz. 2 art. 30 ustawy z 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej, jeżeli nieruchomości te w chwili prawomocnego ich przejęcia stanowiły własność osób lub spadkobierców osób, które nabyły je pod wyjątkowemi warunkami i zastrzeżeniami b. władz zaborczych rosyjskich, a mianowicie z zachowaniem postanowieni ustawy z dnia 5 marca 1864 r. i ukazu z dnia 3 kwietnia 1864 r. o t. zw. majątkach ulgowych, t. zw. instrukcji z dnia 23 lipca 1865 r. i ukazów z dnia 23 i 31 grudnia 1865 r. o przymusowej sprzedaży majątków przez osoby, zesłane w drodze administracyjnej za udział w powstaniu 1863 r., przepisów z dnia. 13 lipca 1871 r. o sprzedaży będącej pod zarządem skarbu ziemi w gub. Królestwa Polskiego, rozkazów cesarskich z dnia 19 lutego 1887 r. z dnia 13 czerwca 1887 r. i z dnia 25 lutego 1888 r. o odrębnym trybie sprzedaży nieruchomości b. unitów, wysiedlonych z gub. siedleckiej do gub. orenburskiej, lub przy pomocy kredytowej, udzielonej na podstawie przepisów aneksu do uwagi do § 50 statutu Państwowego Banku Szlacheckiego (T. XI cz. 2 Zwodu Praw Cesarstwa Rosyjskiego).

Art.  6. 1

(1)
Ustalone w myśl art. 1 - 5 wynagrodzenie wypłacone będzie właścicielowi lub złożone do depozytu sądu w całości w obligacjach 3% państwowej renty ziemskiej w złotych w złocie w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, ustalającego to wynagrodzenie. Wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 10.000 zł uiszczone będzie w gotówce.
2)
Za czas od objęcia nieruchomości ziemskiej w posiadanie do dnia wypłaty wynagrodzenia liczone będą odsetki w wysokości 3 od sta rocznie. Odsetki uiszczone będą w obligacjach 3% państwowej renty ziemskiej łącznie z wynagrodzeniem. Odsetki za ostatni rok przed dokonaniem wypłaty i od wynagrodzenia nieprzekraczającego 10.000 zł uiszczone będą w gotówce.
3)
W przypadkach, gdy przejęta na rzecz Państwa nieruchomość obciążona jest pożyczką instytucji kredytu długoterminowego, emitującej listy zastawne, posiadające bezpieczeństwo pupilarne, pożyczka ta winna być spłacona wraz ze wszelkiemi zaległościami zgodnie z przepisami statutu tej instytucji. W tym celu część wynagrodzenia, odpowiadająca sumie zaległości z pożyczki, winna być wypłacona w gotówce przedewszystkiem z odsetek, przypadających od całego wynagrodzenia, a płatnych w gotówce (ust. 2). Część zaś wynagrodzenia, odpowiadająca wysokości nieumorzonej pozostałości długu kapitałowego, podlega wypłacie w obligacjach 3% państwowej renty ziemskiej według wartości nominalnej z kuponami bieżącemi od dnia złożenia wynagrodzenia do depozytu sądowego. Na żądanie instytucji kredytu długoterminowego Minister Skarbu zamieni według wartości nominalnej obligacje 3% państwowej renty ziemskiej na listy zastawne tej instytucji z odpowiedniemi kuponami.
Art.  7.

Od ustalonej sumy wynagrodzenia potrącone będą zaliczki, udzielone na poczet wynagrodzenia za przejętą nieruchomość lub na poczet odsetek od tego wynagrodzenia, a także sumy, wypłacone przez Skarb Państwa z tytułu obciążających nieruchomość przywilejów i obciążeń hipotecznych i rzeczowych i ewentualnie sumy, wymienione w cz. (1) art. 3 ustawy niniejszej.

Art.  8. 2

Przepisy ustawy niniejszej stosuje się do spraw, w których wynagrodzenie nie zostało w całości uiszczone przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Art.  9.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Sprawiedliwości.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 kwietnia 1927 r. w sprawie wynagrodzenia za nieruchomości ziemskie, przejęte na własność Państwa w niektórych powiatach Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 374).

1 Art. 6 zmieniony przez art. 3 pkt 1 rozporządzenia z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.94.843) zmieniającego nin. ustawę z dniem 28 października 1934 r.
2 Art. 8 zmieniony przez art. 3 pkt 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o wynagrodzeniu za nieruchomości ziemskie przymusowo wykupywane na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej lub przejęte na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej (Dz.U.34.94.843) z dniem 28 października 1934 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.32.277

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wynagrodzenie za nieruchomości ziemskie, przejęte na własność Państwa z mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o przejęciu na własność Państwa ziemi w niektórych powiatach Rzeczypospolitej.
Data aktu: 28/03/1933
Data ogłoszenia: 06/05/1933
Data wejścia w życie: 21/05/1933