Konwersja niektórych pożyczek w listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego i niektórych zobowiązań wobec Skarbu Państwa na pożyczki z części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

USTAWA
z dnia 28 marca 1933 r.
o konwersji niektórych pożyczek w listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego i niektórych zobowiązań wobec Skarbu Państwa na pożyczki z części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.
(1)
Wierzytelności Państwowego Banku Rolnego z tytułu długoterminowych pożyczek amortyzacyjnych w listach zastawnych tegoż Banku, zabezpieczone na nieruchomościach, obciążonych pożyczkami z Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej na nabycie gruntu lub na zagospodarowanie, wypłaconemi przed dniem 1 stycznia 1933 r. oraz zabezpieczające je hipoteki przechodzą na mocy ustawy niniejszej z dniem 1 stycznia 1933 r. na rzecz Skarbu Państwa na rachunek części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej wraz z wszelkiemi związanemi z temi pożyczkami należnościami, a mianowicie: zaległemi ratami, opłatami administracyjnemi, kosztami sądowemi i egzekucyjnemu, oraz wierzytelnościami z tytułu uiszczonych przez Bank za dłużników podatków i składek ubezpieczeniowych od ognia.
(2)
Przepis ust. (1) może mieć zastosowanie również do wierzytelności Państwowego Banku Rolnego, zabezpieczonych na nieruchomościach, które były obciążone pożyczkami z funduszu pomocy kredytowej na zagospodarowanie i pobudowanie osadnikom cywilnym i wojskowym lub z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego, spłaconemi w związku z uzyskaniem pożyczki długoterminowej w listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego.
(3)
Przepis ust. (1) nie dotyczy tych gospodarstw, powstałych z parcelacji, przeprowadzonej przez Państwowy Bank Rolny, którym są udzielane ulgi, dalej idące, niż przewidziane w art. 4.
Art.  2.

Wartość przejmowanych przez Skarb Państwa wierzytelności z tytułu nie umorzonego kapitału pożyczek ustalona będzie według bilansowej wartości własnego portfelu listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego, w których pożyczki zostały udzielone; skonwertowana suma pożyczki powiększona będzie o równowartość przejmowanych przez Skarb Państwa w myśl art. 1 należności gotówkowych, związanych z przejmowanemi pożyczkami.

Art.  3.
(1)
Upoważnia się Ministra Skarbu do zaciągnięcia zobowiązania wobec Państwowego Banku Rolnego w wysokości, wynikającej z art. 2, przy oprocentowaniu nie wyżej niż 4,5% w stosunku rocznym od sumy przejętych przez Skarb Państwa wierzytelności i do stopniowego umorzenia tego zobowiązania drogą rocznych dotacyj budżetowych.
(2)
Stosownie do postanowienia ust. 3 art. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 1921 r. w przedmiocie utworzenia Państwowego Banku Rolnego (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 117, poz. 966) Państwowy Bank Rolny wycofa z własnego portfelu listy zastawne na sumę, odpowiadającą nie umorzonemu kapitałowi nabytej przez Skarb Państwa wierzytelności w listach zastawnych.
Art.  4.
(1)
Przejęte przez Skarb Państwa na mocy art. 1 wierzytelności konwertuje się z mocy ustawy niniejszej na gotówkowe pożyczki amortyzacyjne z części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.
(2)
Suma skonwertowanej pożyczki, przypadającej na każdego dłużnika, obliczona będzie z uwzględnieniem zasad art. 2.
(3)
Warunki pożyczki konwersyjnej ustala się według zasad, stosowanych przy udzielaniu pożyczek na nabycie gruntu z funduszu zapomóg i kredytu ulgowego przy najdłuższym okresie umorzenia, W okresie do dnia 31 grudnia 1935 r. pobierane będzie od tych pożyczek wyłącznie oprocentowanie, którego wysokość ustalać będzie dla poszczególnych kategoryj dłużników Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu; oprocentowanie to nie może przekraczać 3% w stosunku rocznym.
Art.  5.

Wierzytelności Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej, nie przedzielone w księgach hipotecznych wpisami, osób trzecich od wierzytelności tegoż Funduszu, powstałych z konwersji, przeprowadzonej w myśl art. 4, mogą być złączone z niemi w jedna łączna, pożyczkę na warunkach, przewidzianych w art. 4. warunki spłaty, przewidziane w art. 4, mogą mieć zastosowanie również do innych pożyczek nie złączonych, a podlegających spłacie na rzecz części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Art.  6.

Nieruchomość, obciążona pożyczką skonwertowaną w myśl art. 4 i 5, nie może być sprzedana z licytacji publicznej pod rygorem nieważności tej licytacji za sumę, nie pokrywający 2/3 wierzytelności Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Art.  7.
(1)
Pożyczki, skonwertowane w myśl ustawy niniejszej, zachowują takie samo pierwszeństwo hipoteczne, jakie służyło pierwotnym pożyczkom, i będą ujawnione w hipotece bez udziału wierzycieli hipotecznych na jednostronny pisemny lub ustny wniosek Państwowego Banku Rolnego lub właściciela gospodarstwa.
(2)
Wpisy o toczącem się postępowaniu spadkowem, o ogłoszeniu spadku wakującego, o ograniczeniu zdolności właściciela nieruchomości do działań prawnych, o wszczęciu sporu co do własności nieruchomości, bądź co do pożyczki konwersyjnej, ani żadne inne przeszkody, wynikające z treści wpisu do ksiąg hipotecznych (gruntowych), nie wstrzymują ujawnienia konwersji.
(3)
Koszty konwersji ponosi dłużnik.
(4)
Na obszarze właściwości sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie pisarze hipoteczni za ujawnienie konwersji oraz wydanie Państwowemu Bankowi Rolnemu świadectwa o dokonanych wpisach o konwersji mają prawo pobierać jedynie opłatę siała w wysokości 10 złotych. Podania i wpisy hipoteczne oraz inne czynności, związane z ujawnieniem konwersji w księgach hipotecznych (gruntowych), wolne są od opłat sądowych.
Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrowi Skarbu, w sprawach zaś, dotyczących art. 7, w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.31.266

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Konwersja niektórych pożyczek w listach zastawnych Państwowego Banku Rolnego i niektórych zobowiązań wobec Skarbu Państwa na pożyczki z części kredytowej Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.
Data aktu: 28/03/1933
Data ogłoszenia: 04/05/1933
Data wejścia w życie: 04/05/1933