Rozporządzenia ostatniej woli osób wojskowych.

USTAWA
z dnia 17 marca 1933 r.
o rozporządzeniach ostatniej woli osób wojskowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.
(1)
Prawo sporządzania rozporządzeń ostatniej woli według postanowień ustawy niniejszej służy w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli:
1)
żołnierzom w służbie czynnej,
2)
osobom, pełniącym:
a)
służbę pomocniczą,
b)
wojskową służbę kolejową,
c)
wojskową służbę w pocztach, radjotelegrafach i telegrafach wojskowych,
d)
wojskową służbę drogową,
e)
wojskową służbę Żeglugi Śródlądowej;
3)
osobom, powołanym do osobistych świadczeń wojennych;
4)
osobom, które przebywają przy jednostce wojskowej na mocy jakiegokolwiek stosunku służbowego lub umownego, albo wogóle jednostce takiej towarzyszą;
5)
osobom, wchodzącym w skład załogi lub wziętym w charakterze służbowym na pokład:
a)
okrętu, należącego do marynarki wojennej,
b)
statku, wcielonego czasowo do marynarki wojennej,
c)
statku powietrznego, wchodzącego w skład siły zbrojnej,
d) 1
statku handlowego morskiego.
(2)
Prawo sporządzania rozporządzeń ostatniej woli według postanowień ustawy niniejszej służy osobom, wymienionym w ust. (1) p. 1, 4 i 5, również w czasie mobilizacji częściowej, jeśli pełnią służbę w jednostkach zmobilizowanych, przy jednostkach tych przebywają lub im towarzyszą.
Art.  2.

Rozporządzenie ostatniej woli jest ważne, jeżeli zeznający ostatnią wolę:

1)
własnoręcznie je napisał i podpisał, albo
2)
własnoręcznie je podpisał, a prócz niego podpisali je dwaj świadkowie, albo
3)
będąc rannym lub chorym złożył oświadczenie ostatniej woli ustnie w obecności dwóch świadków, albo
4)
zeznał ostatnią wolę ustnie do protokółu wobec sędziego wojskowego.
Art.  3.
(1)
Przy sporządzaniu rozporządzenia ostatniej woli świadkami mogą być osoby, które ukończyły lat 17, posiadają pełnię władz umysłowych i mają rozeznanie swoich czynów.
(2)
Przy podpisywaniu rozporządzenia ostatniej woli, albo przyjmowaniu ustnego zeznania jej, świadkowie nie muszą być równocześnie obecni.
(3)
Świadkiem może być również osoba, pisząca rozporządzenie ostatniej woli.
Art.  4.

Protokół, spisany w myśl art. 2 p. 4, posiada co do treści i podanego w nim czasu sporządzenia moc dowodową dokumentu publicznego.

Art.  5.
(1)
Rozporządzenie ostatniej woli traci moc prawną w rok po ustaniu okoliczności, które uprawniały do sporządzenia go według postanowień ustawy niniejszej.
(2)
Bieg tego okresu ulega zawieszeniu, jeśli zeznający ostatnią wolę jest niezdolny do sporządzenia innego rozporządzenia ostatniej woli, na czas trwania niezdolności.
(3)
Jeśli zeznający ostatnią wolę zmarł lub zaginął przed upływem terminu rocznego, o którym mowa w ust. 1, rozporządzenie ostatniej woli, sporządzone na mocy przepisów ustawy niniejszej, zachowuje moc prawną.
Art.  6.

Wykonania ustawy niniejszej porucza się Ministrom Spraw Wojskowych i Sprawiedliwości.

Art.  7.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą w zakresie, uregulowanym ustawą niniejszą, wszelkie dotychczas obowiązujące przepisy prawne, a w szczególności: § 44 niemieckiej ustawy wojskowej z dnia 2 maja 1874 r. (Dz. U. Rzeszy str. 45), art. 981 - 984 kodeksu Napoleona oraz art. 1071, 1072, 1074, 1075, 1076 i 1081 tomu X Zwodu Praw.

1 Art. 1 ust. (1) pkt 5 lit. d) dodana przez art. 1 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 2 września 1943 r. (Dz.U.43.9.22) zmieniającego nin. ustawę z dniem 25 września 1943 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024