Zm.: ustawa z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

USTAWA
z dnia 17 marca 1933 r.
o zmianie ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Ustawa z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924) ulega następującym zmianom:

1)
Art. 74 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 74. Wojskowi, powołani do ćwiczeń lub do służby wojskowej zarządzeniem Rady Ministrów, otrzymują:

1) oficerowie:

a) za każdy dzień służby od dnia stawienia się do służby do dnia zwolnienia - dzienną płacę, wynoszącą 1/30 część uposażenia samotnego oficera zawodowego danego stopnia, przyczem bierze się pod uwagę, pierwszy szczebel uposażenia danej grupy;

b) na czas ćwiczeń lub pełnienia służby - wyekwipowanie w naturze, pozostające własnością Skarbu Państwa; Minister Spraw Wojskowych jednak władny jest określić w porozumieniu z Ministrem Skarbu, jakie przedmioty umundurowania i na jakich warunkach mogą być oddawane oficerom na własność;

c) w przypadkach pełnienia służby w miejscowościach poza miejscem swego zamieszkania - zakwaterowanie przejściowe w naturze lub ekwiwalent pieniężny;

2) szeregowi:

a) dzienny żołd posiadanego stopnia, obliczony w stosunku 1/10 żołdu na dekadę podoficerów lub szeregowców, pełniących obowiązkową służbę wojskową, za każdy dzień służby od dnia przyjęcia w stan wyżywienia wojska;

b) na czas ćwiczeń lub pełnienia służby wyekwipowanie, pozostające własnością Skarbu Państwa;

c) wyżywienie oraz kwaterę narówni z podoficerami lub szeregowcami, pełniącymi obowiązkową służbę wojskową".

2)
Art. 78 ust. 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"Postanowienia niniejszego artykułu odnoszą się również do oficerów, podoficerów i szeregowców zawodowych, pełniących służbę na obszarze wojennym lub przejściowo poza swoim garnizonem z te m zastrzeżeniem, że na czas pobierania należności, określonych niniejszym artykułem, wstrzymuje się wypłatę dodatku na mieszkanie, opartego na innej podstawie prawnej".

3)
Po art. 118 wstawia się nowy art. 118-a o następującem brzmieniu:

"Art. 118-a. Oficerowie, powołani do ćwiczeń lub zarządzeniem Rady Ministrów do służby wojskowej, którzy otrzymali jednorazową kwotę na wyekwipowanie w wymiarze, przewidzianym w art. 91, poz. l, lub wyekwipowanie w naturze w myśl art. 91 ustęp ostatni, korzystają z prawa otrzymania wyekwipowania w naturze w myśl art. 74 pkt. 1 lit. b) po odbyciu 24 tygodni ćwiczeń wojskowych w stopniu oficerskim, przyczyni pełnienie przez odpowiedni okres czasu służby na podstawie powołania do służby wojskowej zarządzeniem Rady Ministrów traktuje się narówni z odbyciem, ćwiczeń wojskowych.

Do oficerów rezerwy jednak, którzy w myśl aut. 91 ustęp ostatni otrzymali dodatek, przewidziany w art. 91, poz. 1, w naturze, może być zastosowany przepis art. 74, pkt. 1, lit. b) również i przed odbyciem 24 tygodni ćwiczeń pod warunkiem zwrotu Skarbowi Państwa otrzymanego przez nich wyekwipowania".

Art.  2.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Skarbu i Spraw Wojskowych.

Art.  3.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024