Zm.: rozporządzenie z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 grudnia 1931 r.
o zmianach w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich.

Na podstawie art. 1 i 2, p. 2 oraz art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 63, poz. 371) i § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 86) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 27 listopada 1923 r. w przedmiocie państwowych egzaminów pielęgniarskich (Dz. U. R. P. Nr. 127, poz. 1049) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie: "Skład Komisji tworzą: przewodniczący - lekarz, oraz 4 członkowie. Przewodniczącego Komisji mianuje do odwołania Minister Spraw Wewnętrznych. Minister Spraw Wewnętrznych mianuje w miarę potrzeby zastępcę przewodniczącego; zastępca wchodzi na czas swego urzędowania we wszystkie prawa i obowiązki przewodniczącego.

Członkami Komisji są:

1) dyrektor szpitala, w którym odbywa się obserwacja chorych, względnie wyznaczony przezeń zastępca lekarz, tudzież powołani każdorazowo przez Ministra Spraw Wewnętrznych:

2) czynny nauczyciel - lekarz szkoły pielęgniarstwa oraz

3) dwie dyplomowane pielęgniarki".

2)
§ 3 pkt. 2 otrzymuje brzmienie: "ukończyły 21 rok życia, oraz".
3)
§ 6 otrzymuje brzmienie: "Egzamin odbywa się w wyznaczonej w tym celu szkole pielęgniarstwa, uznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Miejsce i czas egzaminu wyznacza w miarę potrzeby Minister Spraw Wewnętrznych przynajmniej na miesiąc przed jego terminem".
4)
§ 7 otrzymuje brzmienie: "Osoby dopuszczone do egzaminu winny wnieść przed egzaminem do rąk przewodniczącego Komisji, lub wyznaczonego przez niego członka Komisji, opłatę egzaminacyjną w wysokości wyznaczonej każdorazowo przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Opłata egzaminacyjna w żadnym wypadku zwrotowi nie ulega".
5)
§ 8 otrzymuje brzmienie: "Szósta część całkowitej sumy wpływów z opłat egzaminacyjnych idzie na pokrycie wydatków szkoły, w której odbywa się egzamin, reszta zaś dzieli się pomiędzy osoby wchodzące w skład Komisji".
6)
§ 9 skreśla się.
7)
§ 16 otrzymuje brzmienie: "Osobom, które złożyły egzamin z wynikiem bardzo dobrym lub dobrym, przysługuje na zasadzie wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych odpowiedniego dyplomu, prawo używania tytułu pielęgniarki dyplomowanej oraz prawo wykonywania praktyki w zakresie pielęgniarstwa na terenie całego Państwa".
8)
Użyte w treści rozporządzenia z dnia 27 listopada 1923 r. słowa "Zdrowia Publicznego" zastępuje się wyrazami "Spraw Wewnętrznych".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024