Rzesza Niemiecka-Polska. Konwencja dodatkowa dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec. Berlin.1922.07.15.

KONWENCJA
dodatkowa między Polską a Niemcami dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec, podpisana w Berlinie dn. 15 lipca 1922 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu piętnastym lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego roku podpisana została w Berlinie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rzeszy Niemieckiej konwencja dodatkowa wraz z protokółem końcowym do konwencji z dnia 21 kwietnia 1921 r., dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Powyższa konwencja dodatkowa i protokół końcowy brzmią dosłownie jak następuje:

KONWENCJA

dodatkowa między Polską a Niemcami dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec, podpisana w Berlinie dn. 15 lipca 1922 r.

W wykonaniu art. 108 konwencji pomiędzy Niemcami, Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem, dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi, a resztą Niemiec, podpisanej w Paryżu 21 kwietnia 1921 r.

Rząd Niemiecki mianował:

P. Carl SCHOLZ, Radcę tajnego w Ministerstwie Komunikacji w Berlinie;

Rząd Polski mianował:

P. Franciszka MOSKWĘ, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Kolei Żelaznych w Warszawie,

jako pełnomocników, którzy, po wymienieniu swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na podstawie powyższego artykułu na następującą konwencję uzupełniającą:

Artykuł  1.

(do art. 23 konwencji głównej).

Ustala się dla ruchu tranzytowego uprzywilejowanego linję: Hanulin - Jarocin - Gniezno - Toruń - Dt. Eylau.

Artykuł  2.

Niniejsza konwencja wejdzie w życie z dniem wymiany not potwierdzających jej treść między obydwoma Rządami.

Wobec konieczności dokonania kilku prac przygotowawczych, postanowienia niniejszej konwencji wejdą w wykonanie najpóźniej w terminie czterech tygodni, licząc od dnia jej wejścia w życie.

Artykuł  3.

Jednocześnie z niniejszą konwencją uzupełniającą, Umawiające się Strony podpisują protokół końcowy.

Sporządzono w Berlinie dnia piętnastego lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego roku w jedynym egzemplarzu, który będzie przesłany przez Stronę niemiecką do archiwum Rządu Republiki Francuskiej, gdzie jest zdeponowana konwencja główna z dnia 21 kwietnia 1921 r., z prośbą o przekazanie odpisów uwierzytelnionych Umawiającym się Stronom.

PROTOKÓŁ KOŃCOWY.

W chwili podpisania konwencji uzupełniającej do konwencji z dnia 21 kwietnia 1921 r., dotyczącej wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec, Umawiające się Strony oświadczają co następuje:

RZĄD NIEMIECKI oświadcza, że przez zawarcie konwencji uzupełniającej wypełniono postanowienia art. 108 konwencji głównej.

RZĄD POLSKI oświadcza, że w myśl tekstu art. 108 konwencji głównej należało ustalić również w konwencji uzupełniającej linję dla tranzytu uprzywilejowanego między Polską a Polską przez Górny Śląsk. Rząd Polski postara się stosownie do art. 11 konwencji głównej, uzyskać w ciągu 6 miesięcy decyzję ostateczną, dotyczącą sporów co do interpretacji rzeczonego art. 108. W razie decyzji zgodnej i. oświadczeniem Rządu Polskiego, zawartą zostanie w możliwie krótkim terminie nowa konwencja uzupełniająca w sprawie tegoż tranzytu.

Rząd Niemiecki przyjmuje tę deklarację do wiadomości.

Sporządzono w Berlinie 15 lipca 1922 r. w jednym egzemplarzu, który zostanie przesłany przez Stronę niemiecką do archiwum Rządu Republiki francuskiej, gdzie zdeponowana jest konwencja Główna z dnia 21 kwietnia 1921 r., z prośbą o przekazanie kopij uwierzytelnionych Umawiającym się Stronom.

(-) Franciszek Moskwa

(-) Carl Scholz

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją dodatkową i protokółem końcowym uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 11 maja 1932 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.53.526

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Konwencja dodatkowa dotycząca wolności tranzytu między Prusami Wschodniemi i resztą Niemiec. Berlin.1922.07.15.
Data aktu: 15/07/1922
Data ogłoszenia: 28/06/1932
Data wejścia w życie: 03/11/1923