Zniesienie urzędu Ministra Robót Publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 21 maja 1932 r.
w sprawie zniesienia urzędu Ministra Robót Publicznych. *

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. b) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Znosi się urząd Ministra Robót Publicznych, a jego zakres działania przekazuje się Ministrom: Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu, oraz Komunikacji - stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia.

Art.  2.

Do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych przekazuje się sprawy:

a)
nadzoru budowlanego i zabudowania osiedli, rozbudowy miast, normalizacji materjałów budowlanych, osiedleńczo - mieszkaniowe i polityki budowlanej;
b)
budowy, przebudowy i ogólnego zarządu gmachów i placów państwowych, z wyjątkiem wojskowych, kolejowych, pocztowych, górniczych, zarządów lasów i dóbr państwowych, oraz objętych przebudową ustroju rolnego;
c)
nadzoru nad wykonywaniem zawodu inżynierów, mierniczych przysięgłych i. techników, oraz sprawy zrzeszeń technicznych;
d)
ochrony i utrzymania znaków granicznych, oraz znaków pomiarowych dla pomiarów Państwa;
e)
nadzoru nad pracami pomiarowemi, dokonywanemi przez związki samorządowe;
f)
wodociągów i kanalizacji;
g)
nadzoru nad państwowemi zakładami wodociągowemi na Górnym Śląsku;
h)
grobownictwa wojennego.

Zwykły i bezpośredni zarząd poszczególnemi budynkami i placami należy do ministrów, w których użytkowaniu objekty te pozostają.

Art.  3.

Do zakresu działania Ministra Skarbu przekazuje się sprawy daniny lasowej, oraz pomocy państwowej na odbudowę budynków, zniszczonych, lub uszkodzonych wskutek działań wojennych.

Art.  4.

Do zakresu działania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przekazuje się sprawy:

a)
obwałowania, regulacji, kanalizacji i utrzymania rzek, zabudowania potoków górskich, oraz budowy i utrzymania kanałów i zbiorników wodnych,- jeżeli nie mają na celu żeglugi i spławu;
b)
popierania publicznych przedsiębiorstw melioracyjnych;
c) 1
(uchylona).
Art.  5.

Do zakresu działania Ministra Przemysłu i Handlu przekazuje się sprawy elektryfikacji, energetyki, zakładów elektrycznych, oraz ustalania cen za energję elektryczną.

Art.  6.

Do zakresu działania Ministra Komunikacji przekazuje się sprawy:

a)
Państwowego Funduszu Drogowego, budowy i utrzymania publicznych dróg kołowych, oraz nadzoru nad gospodarką drogową związków samorządowych;
b)
policji drogowej, nadzoru nad ruchem na drogach publicznych i zarobkowym przewozem osób i towarów pojazdami mechanicznemi;
c)
obwałowania, regulacji, kanalizacji i utrzymania rzek, zabudowania potoków górskich, oraz budowy i utrzymania kanałów i zbiorników wodnych - dla celów żeglugi i spławu;
d)
żeglugi i spławu, oraz nadzoru nad ruchem na drogach wodnych;
e) 2
(uchylona);
f)
hydrografji;
g)
popierania turystyki;
h)
wszelkie inne sprawy, nie przekazane innym ministrom - w porozumieniu z innymi ministrami, o ile są w nich zainteresowani.
Art.  7.

Likwidację Ministerstwa Robót Publicznych przeprowadzi Minister Komunikacji.

Art.  8.

Uchyla się p. 5 art. 35 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86). W związku z tern zostanie przeprowadzona reorganizacja urzędów wojewódzkich na podstawie art. 36 tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Sprawy objęte art. 4 rozporządzenia niniejszego, przechodzą w zakresie drugiej instancji do okręgowych, urzędów ziemskich.

Art.  9.

Urzędnicy i niżsi funkcjonariusze państwowi, oraz pracownicy kontraktowi z działu Ministerstwa Robót Publicznych, z którymi do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie rozwiązano stosunku służbowego, przechodzą z tym dniem do służby w odpowiednich działach zarządu państwowego.

Art.  10.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Komunikacji oraz Ministrom: Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu - każdemu we właściwym mu zakresie działania.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1932 r.

* Z dniem 7 kwietnia 1945 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym dekretem z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz.U.45.11.58), zgodnie z art. 8 powołanego dekretu.
1 Art. 4 lit. c) uchylona przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o utworzeniu urzędu Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej (Dz.U.57.31.130) z dniem 11 czerwca 1957 r.
2 Art. 6 lit. e) uchylona przez art. 5 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 1934 r. w sprawie projektu meljoracji Polesia (Dz.U.34.36.324) z dniem 1 maja 1934 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024