Zgłaszanie się i rejestracja osób, pragnących korzystać z uprawnienia, przewidzianego w art. 310 prawa górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 7 maja 1932 r.
o zgłaszaniu się i rejestracji osób, pragnących korzystać z uprawnienia, przewidzianego w art. 310 prawa górniczego.

Na podstawie art. 310 ust. 2 prawa górniczego, wydanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654), zarządzam co następuje:
§  1.
Osoby, pragnące zachować uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego, otrzymane na podstawie obowiązujących przed wejściem w życie wyżej wymienionego, prawa górniczego przepisów, i korzystać z niego na obszarze, na który rozciąga się moc obowiązująca wyżej wymienionego prawa górniczego, winny złożyć w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie tegoż prawa właściwemu urzędowi górniczemu w myśl § 2 niniejszego rozporządzenia oświadczenie, że pragną korzystać z uprawnień, przewidzianych w art. 310 prawa górniczego, i dołączyć następujące dokumenty:

1. dowód posiadania obywatelstwa polskiego;

2. dowód otrzymania nominacji na markszejdra (mierniczego górniczego) na podstawie rosyjskiej ustawy górniczej, lub upoważnienia jako autoryzowanego inżyniera górniczego na mocy rozporządzenia austriackiego Ministerstwa Rolnictwa z dnia 23 maja 1872 r. L. 5420 (austr. dz. u. p. Nr. 70) o ustanowieniu autoryzowanych inżynierów górniczych, albo koncesję na wykonywanie zawodu mierniczego górniczego na podstawie pruskiej ustawy górniczej;

3. życiorys z opisem swej działalności mierniczej i w szczególności podaniem miejsc pracy.

§  2.
Zgłoszenia osób, które były markszejdrami (mierniczymi górniczymi) w myśl przepisów rosyjskiej ustawy górniczej, należy składać w wyższym urzędzie górniczym w Warszawie, osób mających upoważnienie jako autoryzowanych inżynierów górniczych-w wyższym urzędzie górniczym w Krakowie, osób, które uzyskały koncesję mierniczego górniczego na podstawie pruskiej ustawy górniczej - w wyższym urzędzie górniczym w Katowicach - bez względu na to, na obszarze którego wyższego urzędu górniczego osoba zainteresowana ma swoją siedzibę.
§  3.
(1)
Wyższy urząd górniczy po otrzymaniu zgłoszenia zbada, czy dowody przedstawione przez petenta są autentyczne i wystarczające, oraz czy nie zaszedł wypadek, przewidziany w ustępie 3 art. 310 prawa górniczego, t. j. odebranie uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego górniczego, poczem przesyła zgłoszenie wraz ze swą opinją do Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
(2)
Przez odebranie należy rozumieć pozbawienie uprawnienia przez właściwą władzę, nie zaś zrzeczenie się przez petenta, np. wskutek objęcia przez daną osobę stanowiska urzędowego, niedopuszczającego wykonywania praktyki mierniczego górniczego. Automatyczna utrata uprawnienia mierniczego górniczego wskutek niewykonywania na Górnym Śląsku zawodu po 1 stycznia 1922 r. nie stanowi przeszkody do korzystania z uprawnień, wynikających z art. 310 prawa górniczego, na obszarze, na którym wyżej wymienione prawo górnicze ma moc obowiązującą.
§  4.
Jeżeli zgłoszenie petenta odpowiada obowiązującym wymaganiom pod względem formalnym i merytorycznym, Ministerstwo wpisuje petenta do rejestru osób zachowujących uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego na podstawie art. 310 oraz wydaje mu odnośne zaświadczenie.
§  5.
Osoba zainteresowana, która otrzymała zaświadczenie, wymienione w § 4 rozporządzenia niniejszego, o ile chce wykonywać zawód mierniczego górniczego, winna złożyć je temu wyższemu urzędowi górniczemu, na którego obszarze chce mieć siedzibę urzędową; poczem Wyższy Urząd Górniczy wydaje jej świadectwo, odpowiadające świadectwu przewidzianemu w art. 165 ust. 2.
§  6.
Osoby, które bezpośrednio po uzyskaniu (§ 4) rejestracji nie chcą, lub nie mogą wykonywać, zawodu mierniczego górniczego, nie tracą prawa do wykonywania tego zawodu w czasie późniejszym.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.50.468

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie się i rejestracja osób, pragnących korzystać z uprawnienia, przewidzianego w art. 310 prawa górniczego.
Data aktu: 07/05/1932
Data ogłoszenia: 21/06/1932
Data wejścia w życie: 21/06/1932