Powiaty miejskie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1932 r.
w sprawie powiatów miejskich. *

Na podstawie art. 73 - 77, 80 - 84, 117, 125 i 126 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
§  1.
Miasta: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kraków, Lublin, Lwów, Łódź, Poznań, Radom, Sosnowiec, Toruń i Wilno tworzą odrębne powiaty miejskie dla celów administracji państwowej.
§  2.
W miastach: Bydgoszczy, Gnieźnie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Toruniu funkcje powiatowej władzy administracji ogólnej, z wyjątkami określonemi w § 3, sprawują prezydenci tych miast.

Funkcje te sprawują prezydenci miast przy pomocy funkcjonarjuszów miejskich, posiadających odpowiednie kwalifikacje; funkcjonarjusze ci w zakresie powyższych funkcyj podlegają bezpośrednio prezydentom.

§  3.
W miastach, wymienionych w § 2, następujące funkcje powiatowej władzy administracji ogólnej wykonywają starostowie grodzcy:
a)
sprawy utrzymania bezpieczeństwa i spokoju publicznego;
b)
sprawy nadzoru nad lokalami publicznemi;
c)
sprawy, wynikające z przepisów o ograniczeniu sprzedaży i spożycia napojów alkoholowych;
d)
sprawy godzin handlu i godzin otwarcia zakładów handlowych i niektórych przemysłowych;
e)
sprawy spoczynku niedzielnego;
f)
sprawy stowarzyszeń i zgromadzeń;
g)
sprawy prasowe;
h)
sprawy widowiskowe;
i)
sprawy kwest publicznych;
k)
sprawy granic Państwa;
l)
sprawy cudzoziemców;
m)
sprawy paszportów zagranicznych;
n)
sprawy policji kryminalnej;
o)
sprawy policji obyczajowej;
p)
sprawy broni i amunicji oraz materjałów wybuchowych i łatwopalnych;
r)
sprawy utrzymania porządku publicznego na drogach, ulicach i płacach;
s)
sprawy, wynikające z przepisów o zarobkowym przewozie osób i towarów pojazdami mechanicznemi;
t)
czynności powiatowej władzy administracji ogólnej w rozumieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno - administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 365);
u)
kompetencje, płynące dla powiatowych władz administracji ogólnej z przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27), przyczem postanowienie to nie narusza w niczem uprawnienia właściwych prezydentów miast do zwracania się bezpośrednio do Policji Państwowej w zakresie ich funkcyj, jako powiatowych władz administracji ogólnej;
w)
współdziałanie z prezydentem miasta w sprawach obrony Państwa i opracowywanie zagadnień mobilizacyjnych, zleconych staroście grodzkiemu przez wojewodę,
§  4.
W miastach: Białymstoku, Częstochowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu, Sosnowcu i Wilnie na czele powiatów miejskich stoją starostowie grodzcy.
§  5.
W miastach, wymienionych w § 2, współdziałają w wykonywaniu zadań administracji ogólnej, sprawowanej przez prezydentów tych miast, organa kolegjalne w zakresie i sposobie przewidzianym w art. 80 - 84 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) z tą zmianą, że w miejsce sejmiku powiatowego (rady powiatowej) współdziała kolegjum, powołane z członków rady miejskiej, zaś w miejsce wydziału powiatowego - kolegjum powołane z członków magistratu.

Kolegja zbierają się i obradują na wezwanie i pod przewodnictwem prezydenta miasta.

Jeżeli rada miejska jest rozwiązana, funkcje organów kolegjalnych, o których mowa w niniejszym paragrafie, sprawuje kolegjum, powołane z członków magistratu, a gdy ono nie istnieje - kolegjum czynnego w miejsce rozwiązanej rady miejskiej organu doradczego (rady przybocznej).

§  6.
W miastach, wymienionych w § 2 i 4, w wykonywaniu zadań administracji ogólnej, sprawowanej przez starostów grodzkich, współdziałają organa kolegjalne, wymienione w § 5.

Kolegja te zbierają się i obradują w tych sprawach na wezwanie i pod przewodnictwem starostów grodzkich.

Jeżeli rada miejska jest rozwiązana, mają zastosowanie postanowienia § 5 ust. 3.

§  7.
Do starostów grodzkich mają zastosowanie przepisy art. 64 - 71 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86), jednakże przepisy art. 67 ust. 1 nie stosują się do starostów grodzkich w miastach, o których mowa w § 2 rozporządzenia niniejszego. Uprawnienia starostów grodzkich, wynikające z art. 29 ust. 4 wymienionego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r., mają zastosowanie tylko do tych organów kolegjalnych (rad, komisyj), które w myśl obowiązujących przepisów mają współdziałać w sprawach, należących do zakresu działania tych starostów.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze nie narusza w niczem mocy obowiązującej rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych, wydanych na podstawie art. 75 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. R. Nr. 11, poz. 86).
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 1928 r. w sprawie powiatów miejskich (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 426) i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 września 1929 r. o zmianie powyższego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 543).
* Z dniem 15 sierpnia 1932 r. w powiatach miejskich Grudziądzu, Toruniu i Radomiu funkcje starostów grodzkich określone w nin. rozporządzeniu porucza się starostom powiatowym: grudziądzkiemu, toruńskiemu i radomskiemu, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 sierpnia 1932 r. o poruczeniu funkcyj starostów grodzkich w miastach Grudziądzu, Toruniu i Radomiu odnośnym starostom powiatowym (Dz.U.32.70.643).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.41.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powiaty miejskie.
Data aktu: 27/04/1932
Data ogłoszenia: 18/05/1932
Data wejścia w życie: 18/05/1932